HomeSpołeczeństwoObchody IV Rocznicy Tragedii Smoleńskiej w Grodnie

Obchody IV Rocznicy Tragedii Smoleńskiej w Grodnie

Dzisiaj, w IV rocznicę katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, działacze Związku Polaków na Białorusi wraz z przedstawicielami Konsulatu Generalnego RP w Grodnie uczcili pamięć ofiar katastrofy.

Modlitwa w intencji ofiar katastrofy

Modlitwa w intencji ofiar katastrofy

Kilkunastoosobowa grupa grodzieńskich Polaków na czele z prezesem ZPB Mieczysławem Jaśkiewiczem oraz przewodniczącą Rady Naczelnej organizacji Andżeliką Borys przybyła na teren polskiej placówki dyplomatycznej w Grodnie, aby pod flagami Rzeczypospolitej Polskiej i Unii Europejskiej złożyć kwiaty i zapalić znicze ku czci ofiar katastrofy smoleńskiej, w której cztery lata temu zginęło 96 wybitnych Polaków, w tym Prezydent Polski Lech Kaczyński i jego małżonka.

Po odmówieniu w intencji ofiar katastrofy modlitwy Anioł Pański obecny na uroczystości żałobnej konsul generalny RP w Grodnie Andrzej Chodkiewicz zauważył, iż w katastrofie pod Smoleńskiem każdy Polak stracił kogoś bardzo sobie bliskiego, „a czasem przełożonego”. Dyplomata miał na myśli między innymi prezesa Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w latach 2008-2010, marszałka Macieja Płażyńskiego, któremu obecny konsul generalny RP w Grodnie podlegał, jako ówczesny dyrektor generalny Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

– Dla nas żaden z poległych w katastrofie nie był przełożonym, ale było wśród nich dużo naszych przyjaciół, którzy wstawili się za Polakami na Białorusi w najtrudniejszych dla nas chwilach – przypomniał z kolei Mieczysław Jaśkiewicz.

Uczczenie ofiar katastrofy smoleńskiej na terenie konsulatu – było początkiem dzisiejszych obchodów smutnej rocznicy. Wieczorem działacze ZPB złożą kwiaty i zapalą znicze przy Krzyżu Katyńskim na cmentarzu garnizonowym w Grodnie, oddając hołd ofiarom zbrodni katyńskiej i tym, którzy tragicznie zginęli w drodze do Lasu Katyńskiego, do którego lecieli, aby uczcić pamięć ofiar NKWD w 70. rocznicę jednej z najstraszniejszych zbrodni reżimu stalinowskiego.

Cmentarz_Garnizonowy_02

Przy Krzyżu Katyńskim na cmentarzu garnizonowym w Grodnie

Cmentarz_Garnizonowy_01

Cmentarz_Garnizonowy

Cmentarz_Garnizonowy_03

Wieczorem, o godzinie 19.00, Polacy Grodna będą mieli okazję pomodlić się za ofiary Tragedii Smoleńskiej i ofiary zbrodni katyńskiej podczas Mszy św. w kościele Pobernardyńskim.

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content