HomeKulturaRetrospektywa twórczości Jerzego Stuhra w Grodnie

Retrospektywa twórczości Jerzego Stuhra w Grodnie

Od filmu-wywiadu z wybitnym polskim aktorem i reżyserem Jerzym Stuhrem pt. „Moje życie w sztuce” oraz projekcji filmu pt. „Spis cudzołożnic”, w jego reżyserii i z nim w roli głównej, rozpocznie się za tydzień, 15 kwietnia, w sali kinowej Konsulatu Generalnego RP w Grodnie retrospektywa filmów, stworzonych przez artystę.

Jerzy_Stuhr

Poza obrazami, w których Jerzy Stuhr nie tylko zagrał, ale też wyreżyserował grodnianie będą mieli okazję obejrzeć zaliczany do klasyki kina polskiego dramat „Spokój” w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego, w którym Stuhr stworzył jedną z najbardziej błyskotliwych kreacji w swojej karierze aktorskiej .

Projekcje będą się odbywały w sali kinowej Konsulatu Generalnego RP w Grodnie.

Miłośnicy filmu polskiego z Grodna i Grodzieńszczyzny będą mogli zobaczyć Jerzego Stuhra w pięciu znakomitych kreacjach w ciągu pięciu dni (15, 17, 22, 24, 25 kwietnia).

Wstęp na projekcje filmów – wolny. Organizatorami retrospektywy są: Konsulat Generalny RP w Grodnie oraz Instytut Polski w Mińsku.

Jerzy_Stuhr_slider

Jerzy Oskar Stuhr (ur. 18 kwietnia 1947 w Krakowie) – polski aktor filmowy i teatralny oraz reżyser. Jeden z najbardziej wszechstronnych aktorów polskiego filmu i teatru. W roku 1970 ukończył polonistykę na UJ. Dwa lata później został absolwentem Wydziału Aktorskiego krakowskiej PWST. Jeszcze w czasie studiów zaczął występować w Starym Teatrze w Krakowie. Od początku lat osiemdziesiątych współpracuje z teatrami włoskimi. W latach 1990-1997 był rektorem krakowskiej PWST.

W roku 1994 uzyskał tytuł profesora w dziedzinie sztuk teatralnych. W spektaklach reżyserowanych przez Konrada Swinarskiego, Krzysztofa Kieślowskiego, Jerzego Jarockiego i Andrzeja Wajdę stworzył wiele wybitnych i wielokrotnie nagradzanych ról (Sekretarza w „Życiorysie”, Piotra Wierchowieńskiego w „Biesach”, Piotra Wysockiego w „Nocy Listopadowej”, AA w „Emigrantach”, Horodniczego w „Rewizorze” oraz Porfirego Pietrowicza w „Zbrodni i karze”). W roku 1992 w Wydawnictwie „Czytelnik” ukazała się jego autobiograficzna książka „Sercowa choroba”. W latach 1991-1993 był członkiem rady d/s Kultury przy Prezydencie Rzeczpospolitej. Jest laureatem wielu nagród, m.in. dwukrotnie, w 1989 i 1995 roku Nagrody Miasta Krakowa, w 1982 roku Nagrody Krytyki Włoskiej, a w roku 1998 prestiżowej nagrody Narodowego Syndykatu Włoskich Dziennikarzy Filmowych – Nastro d’Argento dla najlepszego twórcy europejskiego. Od 1998 roku jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej.

Zdobył również uznanie jako reżyser takich filmów, jak: „Spis cudzołożnic” (1994), „Historie miłosne” (1997), „Tydzień z życia mężczyzny” (1999), „Duże zwierzę” (2000).

Film.onet.pl

 Znadniemna.pl

Program retrospektywy filmów Jerzego Stuhra:

15 kwietnia (godz. 19.00)

ksiazka_Sercowa_choroba

Legendarna książka i pisarski debiut Jerzego Stuhra „Sercowa choroba, czyli moje życie w sztuce”

 

„Moje życie w sztuce”

Film-wywiad o twórczości Jerzego Stuhra

Reżyser: Mirosława Jurkowska

 

 

 

 

 

 

 

 

Spis_cudzoloznic

„Spis cudzołożnic”

gatunek: Dramat, Komedia

produkcja: Polska

premiera: 9 stycznia 1995 (świat)

reżyseria: Jerzy Stuhr

scenariusz: Jerzy Stuhr

Opis filmu: Gustaw (Jerzy Stuhr) pracuje naukowo jako polonista na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pewnego razu otrzymuje od dziekana (Jan Peszek) zadanie oprowadzenia po Krakowie szwedzkiego humanisty (Preben Østerfelt). Ku zdziwieniu Gustawa, przybysza nie interesują miejscowe zabytki. Chętnie natomiast zabawiłby się w damskim towarzystwie. Prawidłom gościnności musi się stać zadość. Polski naukowiec postanawia za wszelką cenę spełnić życzenie Szweda. Nerwowo wertuje swój wiekowy notatnik w poszukiwaniu dziewczyn, z którymi kiedyś sam się spotykał. Czas jednak zrobił swoje, a te, niegdyś piękne i chętne, w niczym nie przypominają siebie sprzed lat.

17 kwietnia (godz. 19.00)

Spokoj_klasyka„Spokój”

gatunek: Dramat obyczajowy

produkcja: Polska

premiera: 19 września 1980 (świat)

reżyseria: Krzysztof Kieślowski

scenariusz: Krzysztof Kieślowski

Opis filmu: Antoni Gralak (Jerzy Stuhr) po wyjściu z więzienia nie ma dokąd wrócić. Zatrudnia się na budowie i nawiązuje kontakt z niedawno poznaną Bożeną (Danuta Ruksza). Zakochuje się w niej, żeni; jego życie nabiera sensu. Gdy w pracy zaczynają ginąć cegły, Antoni jest wśród podejrzanych. Na dodatek koledzy zaczynają go podejrzewać o donosicielstwo do kierownika.

22 kwietnia (godz. 19.00)

Tydzien_z_zycia_mezczyzny„Tydzień z życia mężczyzn”

gatunek: Dramat

produkcja: Polska

premiera: 3 września 1999 (Polska) 3 września 1999 (świat)

reżyseria: Jerzy Stuhr

scenariusz: Jerzy Stuhr

Opis filmu: Bohaterem jest prokurator, człowiek cieszący się nieposzlakowaną opinią. Żąda surowej kary dla przemytnika, swe honorarium za napisaną i właśnie wydaną książkę przeznacza na cele społeczne, wspiera swą żonę w jej działalności charytatywnej. Ale potem okazuje się, że miał kochankę przez długie miesiące, spotykał się z nią w hotelu.

24 kwietnia (godz. 19.00)

Duze_zwierze„Duże zwierzę”

gatunek: Dramat

produkcja: Polska

premiera: 25 sierpnia 2000 (Polska) 25 sierpnia 2000 (świat)

reżyseria: Jerzy Stuhr

scenariusz: Jerzy Stuhr, Krzysztof Kieślowski

Opis filmu: Poetycka czarno-biała opowieść o małżeństwie Sawickich, które zaopiekowało się znalezionym przypadkowo wielbłądem. Niestety, nie podoba się to współmieszkańcom ich miasteczka. Postanawiają oni pozbyć się zwierzęcia za wszelką cenę. Przed domem Sawickich rozpoczynają się pikiety, urzędnicy domagają się specjalnych opłat i podatków. Czy małżeństwo ulegnie presji społeczeństwa?

25 kwietnia (godz. 19.00)

Pogoda_na_jutro„Pogoda na jutro”

gatunek: Dramat, Komedia, Obyczajowy

produkcja: Polska

premiera: 3 października 2003 (Polska) 3 października 2003 (świat)

reżyseria: Jerzy Stuhr

scenariusz: Jerzy Stuhr, Mieczysław Herba

Opis filmu: Józef Kozioł – od kilkunastu lat brat Józef w zakonie, dokąd schronił się przed zdradzającą go żoną i komunistycznymi represjami – musi zastąpić chorego braciszka w zespole wokalno-muzycznym i wystąpić na festiwalu Sacrosong poza murami klasztoru. Odosobnienie sprawiło, że nawet nie bardzo wie, iż upadł komunizm. Podczas występu zostaje rozpoznany przez żonę i syna. Władze kościelne są wstrząśnięte. Brat Józef zostaje natychmiast wydalony z klasztoru. Żona z litości zabiera go do domu swojego nowego partnera…

Najnowsze komentarze

  • …(Komentarz usunięty, gdyż zawiera treści obraźliwe w stosunku do konkrentnej osoby – red.)

Skomentuj

Skip to content