HomeSpołeczeństwoJubileuszowy „Magazyn Polski na uchodźstwie”

Jubileuszowy „Magazyn Polski na uchodźstwie”

Ukazał się setny numer, wydawanego od 2005 roku przez Związek Polaków na Białorusi, miesięcznika „Magazyn Polski na uchodźstwie”. Czasopismo jest kontynuacją kwartalnika ZPB „Magazyn Polski”, który powstał w 1992 roku.

Magazyn_Polski

Setny, jubileuszowy numer Magazynu Polskiego na uchodźstwie”

O tym, dlaczego miesięcznik, będący spadkobiercą tradycji kwartalnika, zmienił nazwę i numerację, opowiada w jubileuszowym numerze redaktor naczelna czasopisma Irena Waluś:

„Od 2005 roku – gdy władze białoruskie zdelegalizowały ZPB – „Magazyn Polski” jest wydawany na uchodźstwie” – czytamy w artykule redakcyjny.

Szefowa „Magazynu Polskiego na uchodźstwie” pisze, iż mimo zawirowań wokół największej polskiej organizacji na Białorusi redagowane przez nią pismo kontynuuje tradycję „promowania wartości i wydarzeń ważnych dla Polaków, mieszkających na Białorusi”.

Irena Waluś przypomina, iż wydawany na uchodźstwie miesięcznik nie jest dostępny w prenumeracie i dociera do czytelników na terenie całej Białorusi przez oddziały ZPB. W wersji elektronicznej natomiast „Magazyn” jest dostępny na portalu Kresy24.pl, dzięki czemu „jest czytany przez Polaków w różnych krajach świata”.

Aktywność redakcji „Magazynu” nie ogranicza się do tworzenia samego pisma. „Od kilku lat w trzeci czwartek miesiąca odbywają się Spotkania Czwartkowe , gdzie z prelekcjami występują Autorzy, promując swoje tematy” – pisze redaktor naczelna.

Według Ireny Waluś redagowany przez nią periodyk jest skierowany nie tylko do Polaków, lecz także do Białorusinów, interesujących się polską kulturą i historią. „Nie ma podobnego pisma w Grodnie w języku białoruskim” – zaznacza redaktor naczelna, ciesząc się, iż wśród autorów „Magazynu” oraz w składzie jego Kolegium Redakcyjnego są nie tylko Polacy.

Gratulując redakcji, autorom i czytelnikom z okazji wydania setnego numeru „Magazynu Polskiego na uchodźstwie” Irena Waluś zaznacza, że jubileuszowy numer jest szczególny, a na jego treść złożyły się artykuły wyjątkowych autorów: profesora Zdzisława Juliana Winnickiego, prof. Piotra Jaroszyńskiego, prof. Haliny Bursztyńskiej, prof. Mieczysława Jackiewicza, grodzieńskiego historyka Andrzeja Waszkiewicza, obrońcy grodzieńskich zabytków Jana Plebanowicza i innych.

Gratulujemy pani Irenie Waluś, naszej koleżance redakcyjnej i działaczce ZPB, wspaniałego osiągnięcia zawodowego, jakim jest wydanie setnego numeru „Magazynu Polskiego na uchodźstwie” i życzymy dalszych sukcesów twórczych oraz zawodowych!

Redakcja Znadniemna.pl i Zarząd Główny ZPB

Najnowsze komentarze

  • to nie na uchodzctwie tylko u siebie , wy jestescie u siebie te ziemie byly i sa polskie, to inni nieproszenie goscie ze wschodu tam przyszli, ale juz nie draze tego tematu jest jak jest nastepnej wojny swiatowej nie ma co wywolywac starczy pojeb putin i jego cyrk na ukrainie

Skomentuj

Skip to content