HomeSpołeczeństwoPolska i Polacy żegnają śp. Jana Olszewskiego, byłego premiera Rzeczypospolitej

Polska i Polacy żegnają śp. Jana Olszewskiego, byłego premiera Rzeczypospolitej

W związku ze śmiercią byłego premiera Rzeczypospolitej Polskiej, działacza opozycji demokratycznej w czasach PRL, adwokata wielu działaczy „Solidarności” i innych działaczy opozycji antykomunistycznej śp. Jana Olszewskiego Prezydent RP Andrzej Duda ogłosił żałobę narodową, która rozpoczęła się o północy w nocy z czwartku na piątek i potrwa do godz. 19 w sobotę.

śp. Jan Olszewski

W polskich placówkach dyplomatycznych na całym świecie w związku ze śmiercią wybitnego polskiego Męża Stanu, wyłożono księgi kondolencyjne.

W Konsulacie Generalnym RP w Grodnie do takiej księgi można się wpisać w godzinach 12.00 – 18.00 w piątek, 15 lutego, oraz w godzinach od 10.00 do 12.00 w sobotę, 16 lutego.

W Konsulacie Generalnym RP w Brześciu wpisać się do księgi kondolencyjnej można dzisiaj, 15 lutego, w godzinach od 12.30 do 16.30, a w Ambasadzie RP w Mińsku przy ulicy Biaduli 11 (10 piętro) – dzisiaj,15 lutego, w godzinach od 10.00 do 15.00.

Dzisiaj rano do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przywieziono trumnę z ciałem byłego premiera Jana Olszewskiego. Hołd zmarłemu oddali już m.in. premier Mateusz Morawiecki, marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński.

W ramach uroczystości pogrzebowych dzisiaj o godzinie 18.00 w kościele św. Aleksandra na pl. Trzech Krzyży odbędzie się Msza żałobna w intencji Jana Olszewskiego. O godzinie 20.00 trumna z ciałem byłego premiera zostanie przeniesiona w kondukcie z KPRM do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na Starym Mieście.

Główne uroczystości pogrzebowe byłego premiera zaplanowano na sobotę. O godz. 11 odbędzie się msza żałobna w archikatedrze św. Jana Chrzciciela; między godz. 13.00 a o 13.30 kondukt pogrzebowy przejdzie pod pomnik Powstania Warszawskiego, gdzie premiera Olszewskiego pożegnają żołnierze Armii Krajowej, byli powstańcy warszawscy oraz działacze antykomunistycznej opozycji.

Następnie na lawecie wojskowej w asyście policyjnej i szwadronu reprezentacyjnego, kondukt przemieści się na cmentarz wojskowy na Powązkach, gdzie zakończą się uroczystości.

Jan Olszewski zmarł 7 lutego w wieku 88 lat. Był premierem w latach 1991-1992, obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W 2009 r. został odznaczony Orderem Orła Białego.

Znadniemna.pl na podstawie grodno.msz.gov.pl/minsk.msz.gov.pl/brzesc.msz.gov.pl/PAP

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content