HomeHistoriaObchody 100-lecia wyzwolenia Brześcia podczas walk o granice II RP

Obchody 100-lecia wyzwolenia Brześcia podczas walk o granice II RP

Uroczystości upamiętniające bohaterów walk o granice II Rzeczypospolitej, którzy 100 lat temu, 9 lutego 1919 roku, odbili z rąk Niemców Brześć, odbyły się w mieście nad Bugiem.

Grób kpt. Władysława Steckiewicza, przy którym odbyły się uroczystości z okazji 100-lecia wyzwolenia Brześcia podczas walk o granice II RP

Inicjatorami obchodów okrągłej rocznicy powrotu Brześcia na łono polskiej Ojczyzny były: Oddział ZPB w Brześciu, Polska Szkoła Społeczna im. Ignacego Domeyki oraz działający przy ZPB w Brześciu Uniwersytet Trzeciego Wieku.

Spotkanie, upamiętniające bohaterów walk o Brześć, odbyło się na cmentarzu katolickim przy ulicy Puszkińskiej w Brześciu. Obok miejscowych Polaków udział w nim wzięli: konsul generalny RP w Brześciu Piotr Kozakiewicz ze swoim zastępcą konsulem Jerzym Grymanowskim, a także prezes Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” Mikołaj Falkowski ze swoją zastępczynią Joanną Zając. Na uroczystość przybyli również: Piotr Dmitrowicz, historyk i publicysta, będący wicedyrektorem Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie oraz redaktor „Naszego Dziennika” Piotr Falkowski.

Uroczystość zgromadziła wielu Polaków z Brześcia, polskich dyplomatów i gości z Polski

Zgromadzeni na cmentarzu złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobie poległego 9 lutego 1919 roku w walkach o Brześć kapitana Władysława Steckiewicza, oficera partyzanckiej formacji Samoobrony Wileńskiej ,która wspólnie z  9. Dywizją Piechoty, dowodzoną przez generała Antoniego Listowskiego, zaatakował stacjonujących w Brześciu Niemców. Po skutecznie przeprowadzonej akcji wyzwolenia Brześcia partyzanci z Samoobrony Wileńskiej oddali się pod komendę generała Listowskiego, tworząc Dywizjon Jazdy Wileńskiej.

Konsul generalny RP w Brześciu Piotr Kozakiewicz opowiada historię wyzwolenia Brześcia

Historię sprzed stu lat zgromadzonym licznie na cmentarzu uczniom PSS im. I. Domeyki, działaczom ZPB, a także gościom z Polski przybliżył konsul generalny Piotr Kozakiewicz. Dyplomata przypomniał m.in., że w nocy z 8 na 9 lutego 1919 roku, kiedy oddziały polskie wkroczyły do miasta nad Bugiem, Niemcy stawili Polakom zbrojny opór. Bitwa trwała około sześciu godzin. W jej wyniku polscy żołnierze  wzięli do niewoli czterdziestu jeńców, zdobyli trzy ciężkie karabiny maszynowe, dużo karabinów, 3 samochody, 3 działa, konie i wozy, a także tabor kolejowy oraz magazyny z amunicją.

Bohater walk o Brześć kpt. Władysław Steckiewicz, przy grobie którego odbyła się uroczystość rocznicowa, zginął w boju jako pierwszy tuż po wkroczeniu do miasta na czele patrolu Samoobrony Wileńskiej. W II Rzeczypospolitej imię bohatera nadano jednej z brzeskich ulic (obecnie – ul. Komsomolskaja).

W ramach uroczystości z okazji wyzwolenia Brześcia miejscowi Polacy, dyplomaci i goście z Polski zapalili znicze także na innych brzeskich nekropoliach, na których spoczywają szczątki polskich żołnierzy.

Eugeniusz Lickiewicz z Brześcia, zdjęcia autora

Najnowsze komentarze

  • Proponuję przywrócić dawną nazwę ulicy Władysława Steckiewicza (obecnie, ulica Komsomolskaja).

Skomentuj

Skip to content