HomeSpołeczeństwoPrezydent RP podziękował ZPB za udział w Narodowym Czytaniu „Przedwiośnia”!

Prezydent RP podziękował ZPB za udział w Narodowym Czytaniu „Przedwiośnia”!

Zarząd Główny Związku Polaków na Białorusi otrzymał podziękowanie od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy i jego małżonki Agaty Kornhauser-Dudy za udział w ubiegłorocznym Narodowym Czytaniu „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego i tekstów Antologii Niepodległości.

Przekazany w darze dla ZPB okolicznościowy egzemplarz „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego

Akcja publicznego czytania lektur należących do arcydzieł polskiej literatury odbywa się każdego roku pod patronatem Prezydenta RP i obejmuje swoim zasięgiem cały świat. Jednym ze współorganizatorów Narodowego Czytania na Białorusi tradycyjnie jest największa i najbardziej wpływowa w tym kraju organizacja polskiej mniejszości, jaką jest ZPB.

W liście dziękczynnym, adresowanym do Związku Polaków na Białorusi, Głowa Państwa Polskiego podkreśla, że za pośrednictwem ZPB składa podziękowania wszystkim osobom, które wsparły współorganizowaną przez Związek Polaków na Białorusi akcję Narodowego Czytania w tym kraju i wszystkim, którzy wzięli w niej udział.

„Cieszę się, że Narodowe Czytanie towarzyszyło wielu lokalnym obchodom setnej rocznicy odrodzenia suwerennej Ojczyzny. Wybicie się Polaków na niepodległość w 1918 roku otworzyło również nowy rozdział w historii polskiej literatury, której twórcy poprzez swoje dzieła przyłączali się do budowania Polski nowoczesnej, uczciwej i solidarnej. Działalność pisarska i społeczna Stefana Żeromskiego jest najlepszym przykładem takiej oddanej służby Rzeczypospolitej” – napisał Prezydent RP.

Zwracając się do ZPB, jako jednego z organizatorów Narodowego Czytania poza granicami Polski, Andrzej Duda podkreślił: „Dzięki Państwa zaangażowaniu Narodowe Czytanie odbyło się w ponad trzech tysiącach miejsc w Polsce i za granicą, co bez wątpienia jest świadectwem uczczenia wspaniałego jubileuszu, ale jednocześnie realnego przywiązania Polaków do ojczystej klasyki literackiej i do polskiej tradycji”.

W całości skierowane do ZPB podziękowanie Prezydenta RP Andrzeja Dudy możecie Państwo przeczytać na publikowanym niżej zdjęciu listu dziękczynnego, do którego Para Prezydencka Rzeczypospolitej Polskiej, patronująca Narodowemu Czytaniu „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, załączyła w prezencie dla ZPB okolicznościowy egzemplarz tej powieści:

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content