HomeKulturaPolskie stoisko na Targach Książki w Mińsku

Polskie stoisko na Targach Książki w Mińsku

XXVI Międzynarodowe Targi Książki otwarto 6 lutego w hali wystawowej BelExpo w Mińsku. W wydarzeniu biorą udział wydawcy z 37 państw, w tym z Polski.

Polskie stoisko na targach cieszy się zainteresowaniem mieszkańców Mińska

Polskie stoisko na targach przedstawia pozycje, wydane ostatnio przez 20 największych polskich wydawców, m.in. przez Wydawnictwo Sejmowe, działające w strukturze Kancelarii Sejmu RP, które reprezentuje osobiście jego dyrektor Katarzyna Bednarek. Wśród wydawców i eksporterów, ukazujących się w Polsce pozycji książkowych, na targach można spotkać także organizatorów i uczestników Międzynarodowych i Krajowych Targów Książki w Warszawie, a także autorów wystawionych na polskim stoisku książek. Ci ostatni wezmą udział w V Międzynarodowym Sympozjum Literatów pt. „Pisarz i czas”, które odbędzie się w ramach tegorocznych Międzynarodowych Targów Książki, odbywających się w stolicy Białorusi.

W dniu otwarcia targów polskie stoisko odwiedził w asyście dyrektora Instytutu Polskiego w Mińsku Cezarego Karpińskiego (po lewej) Ambasador RP na Białorusi Artur Michalski

Już dzisiaj na polskim stoisku z książkami planowana jest prezentacja książki „Czesław Niemen”. Jest to bogato ilustrowany album autorstwa dziennikarki Wiery Sawinej i fotografika Witalija Rakowicza, którzy przygotowali publikację o pochodzącym ze Starych Wasiliszek wybitnym muzyku polskim z okazji obchodzonej w tym roku 80. rocznicy urodzin artysty. W albumie został wykorzystany m.in. materiał fotograficzny, pochodzący ze zbiorów powstałego w 2010 roku Domu-Muzeum Czesława Niemena w Starych Wasiliszkach.

Jedna z najciekawszych pozycji ksiązkowych na polskim stoisku – album pt. „Czesław Niemen”

Jednym z oczekiwanych przez miłośników literatury polskiej wydarzeń jest zaplanowana na 9 lutego prezentacja wydanej po białorusku trzeciej części „Trylogii Mińskiej” (polska nazwa – „Trylogia złodziejska” – red.) autorstwa Sergiusza Piaseckiego pt. „Nikt nie da nam zbawienia”. Powieść ta, podobnie jak przetłumaczone na język białoruski dwie pierwsze części trylogii – „Jabłuszko” i „Spojrzę ja w okno…” – ukazała się przy wsparciu Instytutu Polskiego w Mińsku nakładem niezależnego wydawnictwa białoruskiego „Łohwinau”. W prezentacji powieści „Nikt nie da nam zbawienia” weźmie udział wnuczka Sergiusza Piaseckiego Ewa Tomaszewicz. – To będzie mój pierwszy pobyt na Białorusi – przyznaje wnuczka pisarza, dodając, że od pewnego już czasu planowała odwiedzić miejsca, które były niezwykle ważne dla jej dziadka, miejsca które  zainspirowały go do napisania wybitnych dzieł literackich. – Cieszę się, że mogę zrealizować ten zamiar. Mińsk, Raków, Bobrujsk… Wszystkie te miejsca stały się nie tylko częścią prozy Piaseckiego, odegrały one dużą rolę w jego kształtowaniu się jako człowieka i pisarza. Nie mogę  się doczekać wizyty w mieście, które dziadek sportretował w „Trylogii złodziejskiej” – mówi Ewa Tomaszewicz. Gościem specjalnym prezentacji książki Sergiusza Piaseckiego będzie wybitny białoruski muzyk i autor piosenek Lawon Wolski, który inspirował się twórczością pisarza przy napisaniu wielu swoich utworów.

Zbiór powieści Andrzeja Maleszki z cyklu „Magiczne drzewo” stał się podstawą do powstania znanego na całym świecie cyklu filmowego, który został odznaczony nagrodą Emmy, zwaną telewizyjnym Oskarem

Kolejne dzieło polskiej literatury, przetłumaczone na język białoruski – powieść Andrzeja Maleszki pt. „Czerwone krzesło” z cyklu „Magiczne drzewo” zostanie zaprezentowane na polskim stoisku XXVI Międzynarodowych Targów Książki w Mińsku 10 lutego. Cykl powieści „Magiczne drzewo” Andrzeja Maleszki stał się podstawą do powstania znanego na całym świecie cyklu filmowego, który został odznaczony nagrodą Emmy, zwaną telewizyjnym Oskarem. W ramach tej prezentacji organizatorzy planują przeprowadzenie  konkursów z nagrodami i zapowiadają, że publiczność będzie miała okazję dobrze się pobawić.

Paulina Juckiewicz z Mińska

Najnowsze komentarze

  • Brawo p. Karpiński

  • To jest kropla polskości, żeby coś takiego zorganizować wcale nie ma potrzeby istnienia tzw. Instytutu Polskiego w Mińsku.
    Poszczególne inicjatywy prywatnych osób więcej reklamują polskość i Polskę w Świecie.
    Instytut ów należy zreorganizować albo zamknąć najlepiej.

Skomentuj

Skip to content