HomeKulturaW Kosowie otworzy się artystyczna wystawa poświęcona miejscom ojczystym Tadeusza Kościuszki

W Kosowie otworzy się artystyczna wystawa poświęcona miejscom ojczystym Tadeusza Kościuszki

4 lutego 2019 roku o godz. 12.20 w PIK „Muzeum pamięci – dwór im. T. Kościuszki” w Kosowie w ramach obchodów dnia urodzin Tadeusza Kościuszki odbędzie się otwarcie artystycznej wystawy „Syn swojej Ojczyzny”.

Organizatorem wystawy jest Konsulat Generalny RP w Brześciu, Stowarzyszenie Społeczne „Źródła Twórczości”, działające przy Uniwersytecie Państwowym im. A. Puszkina w Brześciu oraz PIK „Muzeum pamięci – dwór im. T. Kościuszki”.

Na wystawie zaprezentowanych 18 prac brzeskich artystów, które powstały w wyniku plenerów odbywających się w Mereczowszczyźnie. Wśród autorów prac są znani malarze z Brześcia: Kirył Laszuk, Igor i Olga Romanczukowie, Lubow Nowikowa, Aleksiej Pogożew. Żadna wystawa Stowarzyszenia nie odbywa się także bez prac fotograficznych Olega Malejki, utrwalającego na filmie folwark i uroczysko, z którego pochodzi bohater narodowy Polski i Stanów Zjednoczonych.

Celem wystawy jest ukazanie historycznej postaci Tadeusza Kościuszki jako syna jego „małej Ojczyzny” poprzez pryzmat otaczającej go przyrody i środowiska naturalnego, w którym dorastał i był wychowywany. Naturalne czynniki wpływają na kształtowanie się kultury i rozwój zarówno lokalnych społeczności, jak i poszczególnych jednostek. Koncepcje naukowe podkreślają znaczenie otaczającego świata w procesie odkrywania przez człowieka jego istoty rodowej – określają unikalne cechy i podkreślają uniwersalność jego osobowości. Pejzażowe dzieła artystów brzeskich podejmują próbę opowieści o społeczno-kulturowym Uniwersum Tadeusza Kościuszki – jednego z najsłynniejszych synów Rzeczypospolitej na świecie.

Wystawa potrwa do 30 kwietnia 2019 roku.

Znadniemna.pl za brzesc.msz.gov.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content