HomeSpołeczeństwoWizyta Andżeliki Borys w Kobryniu

Wizyta Andżeliki Borys w Kobryniu

Pierwsze w tym roku zebranie Oddziału Związku Polaków na Białorusi w Kobryniu odbyło się w sobotę, 19 stycznia, w Kobryniu.

Na cmentarzu w Kobryniu przemawia prezes ZPB Andżelika Borys. Obok niej – prezes Oddziału ZPB w Kobryniu Aleksander Jarmoszuk

Gościem spotkania była prezes ZPB Andżelika Borys, która przybyła do Kobrynia wraz ze swoim zastępcą Markiem Zaniewskim, aby wspólnie z kobryńskimi Polakami nakreślić kierunki rozwoju działalności najmłodszego, działającego dopiero od października minionego roku, oddziału ZPB w obwodzie brzeskim.

W związku z tym, że dzień wizyty władz ZPB w Kobryniu przypadł na dzień żałoby narodowej, ogłoszonej przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę w związku z tragiczną śmiercią Prezydenta Gdańska śp. Pawła Adamowicza, członkowie Oddziału ZPB w Kobryniu postanowili pierwsze w tym roku spotkanie zacząć od nawiedzenia miejscowych nekropolii polskich.

Przed zapaleniem zniczy na znajdującej się przy kobryńskim kościele parafialnym kwaterze żołnierzy, poległych w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku, Andżelika Borys zainicjowała wspólną modlitwę za duszę wieloletniego Przyjaciela i Partnera ZPB śp. Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, który tragicznie zginął 14 stycznia 2019 roku po ataku nożownika podczas Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, odbywającego się w Gdańsku.

Po oddaniu hołdu śp. Prezydentowi Gdańska i żołnierzom polskim członkowie Oddziału ZPB w Kobryniu wraz z Andżeliką Borys zapalili znicze na kwaterze żołnierzy polskich, poległych w walce pod Berezą we wrześniu 1920 roku.

 

Pomodlili się także przy znajdującym się obok na starym cmentarzu katolickim grobie rodziny Mickiewiczów.

Po nawiedzeniu grobów spoczywających w Kobryniu Polaków członkowie miejscowego oddziału ZPB udali się na naradę i obiad do jednego z miejscowych lokali gastronomicznych. Spotkanie zaczęło się od uczczenia minutą ciszy śp. Prezydenta Gdańska, po czym Andżelika Borys obdarowała najmłodszych kobryńskich Polaków noworocznymi słodkimi prezentami. W toku rozmowy z prezesem Oddziału ZPB w Kobryniu Aleksandrem Jarmoszukiem i jego kolegami Andżelika Borys zaproponowała kobryńskim Polakom, aby ich oddział pomimo opieki nam miejscami pamięci, zorganizował w swoim mieście nauczanie języka polskiego. W wyniku krótkiej dyskusji udało się wypracować model uruchomienia polskich kursów językowych, które zostaną zorganizowane w Kobryniu już w najbliższych miesiącach.

Po zakończeniu spotkania członkowie Oddziału ZPB w Kobryniu wyrazili chęć zrobienia wspólnego zdjęcia pamiątkowego z prezes ZPB Andżeliką Borys.

Znadniemna.pl

Najnowsze komentarze

  • Witajcie! Serce zabiło mi mocniej, kiedy zobaczyłam nazwę miasta Kobryń! Już od dawna nosiłam się z zamiarem szukać moich korzeni w Kobryniu. Otōż rodzina mojej mamy (ojciec z rodziną) do wojny zamieszkiwala właśnie w Kobryniu. Mōj dziadek Paulewicz Andrzej i jego bracia i siostra uciekli wpław przez Bug do Polski. Ich mama, chora, pozostała i została zabita.Byli właścicielami restauracji.

    • Proszę w Internecie znaleźć stronę czasopisma Echa Polesia.

Skomentuj

Skip to content