HomeReligiaKolejny polski ksiądz zmuszony do opuszczenia Białorusi

Kolejny polski ksiądz zmuszony do opuszczenia Białorusi

Kolejnemu polskiemu księdzu na Białorusi odmówiono przedłużenia prawa do wykonywania posługi duszpasterskiej. Tym razem odmowę otrzymał ksiądz Paweł Knurek z Witebska. Kilka dni temu taką decyzję otrzymał ksiądz Sobiesław Tomala z Soligorska.

Ksiądz Paweł Knurek, fot.: vsavm.by

Ksiądz Paweł Knurek sprawował posługę duszpasterską na Białorusi od ponad 16 lat. W listopadzie ubiegłego roku nie dostał nowej zgody na jej wykonywanie i był zmuszony wyjechać. Odwołał się, ale w tym miesiącu ponownie dostał odmowę. Wierni są zaskoczeni decyzją władz i zbierają podpisy pod petycją o umożliwienie powrotu księdza na Białoruś.

Jak dowiedziało się Polskie Radio, w diecezji witebskiej, gdzie jest około 170 tysięcy katolików, posługę duszpasterską sprawuje ponad 70 księży. Około połowy z nich to duchowni z zagranicy, głównie z Polski. Diecezja od lat boryka się z problemem nowych powołań kapłańskich.

Kilka dni temu pojawiał się informacja, że do końca stycznia Białoruś ma opuścić polski duchowny Sobiesław Tomala. Franciszkaninowi, który jest proboszczem kościoła w Soligorsku na południu kraju, nie przedłużono dokumentu umożliwiającego dalsze sprawowanie posługi duszpasterskiej. Wierni wystosowali w tej sprawie protest do administracji prezydenta i rządowego pełnomocnika do spraw wyznań.

Znadniemna.pl za IAR

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content