HomeKulturaSpotkanie opłatkowe pod obserwacją służb

Spotkanie opłatkowe pod obserwacją służb

Ciąg nieprzyjemnych zdarzeń, noszących znamiona splanowanej operacji specjalnej, mającej na celu uniemożliwienie przeprowadzenia w Mołodecznie spotkania opłatkowego i świątecznego koncertu, przygotowanego przez działające przy miejscowym oddziale ZPB zespoły artystyczne, miał miejsce 5 stycznia.

Zamiast w wynajmowanym przez Oddział ZPB w Mołodecznie pomieszczeniu spotkanie opłatkowe i koncert odbyły się w domu prywatnym. Na zdjęciu wystawione przez mołodeczańską mlodzież polską jasełka

Zamiast w wynajmowanej na warunkach komercyjnych sali, miejscowi Polacy musieli się łamać opłatkiem w prywatnym domu, a wejście do pomieszczenia, za które płacą, było obserwowane przez patrole milicyjne i filmowane przez ubranych po cywilnemu funkcjonariuszy.

 

Ogłoszenie na drzwiach internatu, zwiastujące problemy z dotarciem Polaków do wynajmowanego pomieszczenia

Planowana obecność wysokich gości miała podnieść rangę spotkania w oczach mieszkających w Mołodecznie Polaków, co prawdopodobnie wywołało niezadowolenie kogoś z przedstawicieli miejscowych władz bądź służb specjalnych. O tym, że ranga niezadowolonego urzędnika była wystarczająco wysoka, aby zorganizować prawdziwą operację zastraszenia mołodeczańskich Polaków mogła się przekonać Andżelika Borys i inni goście spotkania opłatkowego, którzy na uzgodniony z Zarządem Oddziału ZPB w Mołodecznie czas przybyli pod jeden z miejscowych internatów, w którym oddział wynajmuje pomieszczenie.

Już parkując samochód przy wejściu do internatu Andżelika Borys i towarzyszący jej  w wyjeździe na spotkanie opłatkowe działacze ZPB zauważyli, że obiekt znajduje się pod pilną obserwacją. Ulicę, przy której stoi internat, patrolowali umundurowani milicjanci, a po okolicznych podwórzach krążyły oznakowane samochody milicyjne. Samo wejście do internatu z dystansu  kilkudziesięciu metrów filmował na kamerę wideo ubrany po cywilnemu mężczyzna.

Okolicę wokół internatu, w którym ZPB wynajmuje pomieszczenie, patrolował samochód milicyjny, demonstrując stałą obecność służb mundurowych w pobliżu planowanego miejsca spotkania Polaków

Ubrany po cywilnemu funkcjonariusz służb za pomocą kamery wideo rejestruje wszystko, co się dzieje wokół internatu

Wiedząc już, iż spotkanie opłatkowe i koncert w zaplanowanym wcześniej miejscu się nie odbędą, na przywitanie prezes ZPB do głównego wejścia internatu przybyło kilkudziesięciu dzieci i młodych ludzi, uczących się języka polskiego w szkołach Mołodeczna, działających w systemie państwowym. Andżelika Borys, witając młodzież, podziękowała jej za przybycie mimo odwołanego z powodu zakazu władz spotkania świąteczno-noworocznego w wynajmowanej przez ZPB sali w internacie i wręczyła wszystkim przybyłym specjalnie przygotowane na tę okazję słodkie prezenty świąteczne.

Andżelika Borys rozdaje prezenty uczniom szkół państwowych, uczących się języka polskiego, przy wejściu do budynku internatu

Bez względu na smutne okoliczności i niedogodne warunki, spotkanie młodych mołodeczańskich Polaków z prezes ZPB okazało się niezwykle ciepłe i serdeczne, a sami obdarowani chętnie pozowały z Andżeliką Borys do pamiątkowego zdjęcia przy wejściu do internatu.

Obdarowani przez prezes ZPB uczniowie chętnie pozowali do zdjęcia pamiątkowego przy wejściu do zamkniętego dla nich internatu

Niestety, w dniu spotkania opłatkowego w Oddziale ZPB w Mołodecznie, nie obeszło się bez przykrych incydentów. Milicja drogowa, także prawdopodobnie biorąca udział w operacji blokującej świąteczne spotkanie miejscowych Polaków zatrzymała bus, wiozący zaproszoną na uroczystość delegację dzieci z Iwieńca i ich opiekunkę – prezes Oddziału ZPB w Iwieńcu Teresę Sobol. Podróżujący pojazdem, wynajętym w firmie komercyjnej, Polacy z Iwieńca stali się świadkami tego, jak pod pretekstem naruszenia przepisów, dotyczących zasad przewożenia pasażerów, kierowca busa został  ukarany mandatem.

Mimo zakrojonej na szeroką skalę operacji specjalnej, mającej na celu uniemożliwienie Polakom Mołodeczna przeprowadzenia świątecznych uroczystości, spotkanie opłatkowe jednak się odbyło. Zostało przeniesione do prywatnego domu miejscowych działaczy ZPB, mieszkających pod Mołodecznem.

Wbrew intencjom urzędników, niechętnych mołodeczańskim Polakom, na spotkanie przybyły dzieci  i działacze ZPB z Mołodeczna i z Iwieńca, prezes ZPB Andżelika Borys, zastępca Ambasadora RP na Białorusi Artura Michalskiego – I radca ambasady Marcin Wojciechowski, szef Wydziału Konsularnego przy Ambasadzie RP w Mińsku Marek Pędzich, a także zaproszeni na uroczystość działacze Oddziału ZPB w Smorgoniach na czele z prezes Teresą Pietrową.

Spotkanie opłatkowe mimo wszystko się odbyło. Prezes ZPB Andżelika Borys wita w domu prywatnym działaczy ZPB w Mołodecznie I radcę Ambasady RP w Mińsku Marcina Wojciechowskiego

Rodzinna domowa atmosfera uroczystości, sprzyjała temu, że dzieci chętnie prezentowały gościom i uczestnikom spotkania opłatkowego swoje zdolności artystyczne i znajomość języka polskiego, recytując polskie wiersze o tematyce bożonarodzeniowej i noworocznej, a także śpiewając polskie kolędy. Wzruszeni występami dzieci i młodzieży polscy dyplomaci chętnie zgodzili się pomóc Andżelice Borys wręczyć słodkie prezenty świąteczne wszystkim młodym artystom, obdarowując nimi blisko 50-ciu dzieciaków. W drugiej części świątecznego spotkania uczestnicy i goście uroczystości wysłuchali krótkiego koncertu kolęd i pastorałek, przygotowanego przez działający przy mołodeczańskim zespole tanecznym „Białe Skrzydła” zespół wokalny „Nuty Życia”. Nie obeszło się także bez przedstawienia teatralizowanego w wykonaniu polskiej młodzieży z Mołodeczna, która zaprezentowała gościom  fragmenty wyreżyserowanych na tę okazję jasełek.

Dziewczynka recytuje dla wysokich gości bożonarodzeniowy wierszyk w języku polskim

Spotkanie przebiegało w domowej rodzinnej atmosferze, dzięki czemu dzieci były bardzo aktywne i wyluzowane

Szef Wydziału Konsularnego przy Ambasadzie RP w Mińsku Marek Pędzich i I radca ambasady Marcin Wojciechowski chętnie wręczali  prezenty obecnym na spotkaniu dzieciom

Gości spotkania opłatkowego wita prezes Oddziału ZPB w Mołodecznie Wiktor Baranowicz

Występ zespołu wokalnego „Nuty Życia”, działającego przy zespole tanecznym „Białe Skrzydła”

Goście i uczestnicy spotkania obejrzeli wyreżyserowane na tę okazję jasełka w wykonaniu miejscowej polskiej mlodzieży i dzieci

Po części koncertowej goście i uczestnicy spotkania przystąpili do łamania się opłatkiem i składania sobie nawzajem świąteczno-noworocznych życzeń.

W bieżącym okresie świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku blokada  dostępu do wynajmowanego przez ZPB pomieszczenia w Mołodecznie nie była pierwszą próbą zepsucia świątecznego nastroju  mieszkającym na Białorusi Polakom. Wcześniej, pod koniec grudnia, z niezrozumiałych powodów organizację spotkań opłatkowych utrudniano Polakom w Sopoćkiniach i Indurze, a w listopadzie działacze ZPB w Mińsku zostali wypędzeni z pomieszczenia w trakcie koncertu, odbywającego się z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

– Wszystkie te incydenty układają się w jakiś nieprzyjemny logiczny ciąg. Oby pozostały incydentami i nie przemieniły się w trwałą tendencję z oznakami dyskryminacji polskiej mniejszości na Białorusi – tak skomentowała w rozmowie z portalem Znadniemna.pl okoliczności, towarzyszące organizacji spotkania opłatkowego w Mołodecznie, Andżelika Borys. Dodała wszakże, że próby zastraszania Polaków na Białorusi są z góry skazane na niepowodzenie. – Jesteśmy zbyt dobrze zintegrowaną społecznością, mającą ogromne doświadczenie działalności w najbardziej niesprzyjających, a nawet ekstremalnych, warunkach, czego dowiedliśmy niejednokrotnie – podkreśliła Andżelika Borys.

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content