HomeSpołeczeństwoSpotkania opłatkowe w strukturach ZPB (zdjęcia)

Spotkania opłatkowe w strukturach ZPB (zdjęcia)

Oddziały terenowe Związku Polaków na Białorusi i inne działające przy ZPB struktury w grudniu i styczniu organizowały lokalne spotkania opłatkowe i świąteczno-noworoczne. O wielu z nich informowaliśmy osobno, ale niektóre, warte odnotowania uroczystości, jak dotąd, niestety, nie zostały uwzględnione w naszych publikacjach.

Pragnąc naprawić tę niesprawiedliwość proponujemy Państwu zapoznać się z przeglądem spotkań opłatkowych w wybranych strukturach ZPB, które dostarczyły do redakcji materiały fotograficzne i tekstowe:

Grodno

W dniu 18 grudnia wspólne spotkanie opłatkowe zorganizowały Oddział Miejski ZPB w Grodnie oraz współpracujący z nim Uniwersytet Trzeciego Wieku (UTW).

Program spotkania, oprócz tradycyjnego łamania się opłatkiem, przewidywał część artystyczną, a nawet edukacyjną. Przed członkami ZPB w Grodnie wystąpił działający przy UTW chór, a prezes grodzieńskiego oddziału ZPB Janina Sołowicz przygotowała ekspozycję z potrawami, które wedle polskiej tradycji powinny się znaleźć na wigilijnym stole. Prezentację wigilijnych i bożonarodzeniowych tradycji polskich przedstawili obecnym na spotkaniu kolegom członkowie Zarządu Oddziału Miejskiego ZPB w Grodnie.

Prezes Miejskiego Oddziału ZPB w Grodnie Janina Sołowicz opowiada o tradycji nakrycia wigilijnego stołu

Iwieniec

Spotkanie opłatkowe w drugim dniu święta Bożego Narodzenia zorganizowała 26 grudnia dla członków swojego oddziału prezes Oddziału ZPB w Iwieńcu Teresa Sobol. Iwienieckie spotkania Polaków wyróżniają się domową atmosferą i dbaniem o przestrzeganie tradycji, więc na oprawę artystyczną spotkania opłatkowego złożyło się wspólne śpiewanie przez jego uczestników najpiękniejszych polskich kolęd.

Mińsk

Spotkanie opłatkowe dla prezesów oddziałów Związku Polaków na Białorusi z mińskiego okręgu konsularnego – z Homla, Lelczyc, Dobrusza, Borysowa, Iwieńca, Mołodeczna, Stołpc, Krupek, Borowlan, Fanipola i innych miejscowości – zorganizował 29 grudnia w swojej siedzibie Oddział ZPB w Mińsku. Spotkanie to zaszczyciła obecnością prezes ZPB Andżelika Borys, która wraz z prezesami dokonała podsumowania działalności ZPB w 2018 roku.

Po spotkaniu w mińskim biurze ZPB prezesi udali się do mińskiego klubu „Republik”, w którym czekali na nich licznie zgromadzeni członkowie Oddziału ZPB w Mińsku, sympatycy największej polskiej organizacji na Białorusi, a także artyści, którzy przygotowali dla gości i uczestników spotkania świąteczny koncert. Gośćmi tej części uroczystości byli m.in. akredytowani na Białorusi polscy dyplomaci: I radca Ambasady RP w Mińsku Marcin Wojciechowski oraz szef Wydziału Konsularnego przy Ambasadzie RP w Mińsku Marek Pędzich.

Po wysłuchaniu koncertu i połamaniu się opłatkiem obecni w klubie „Republik” mieli okazję wziąć udział w zabawie tanecznej.

Przemawia I radca Ambasady RP w Mińsku Marcin Wojciechowski

Świąteczne życzenia składa szef Wydziału Konsularnego przy Ambasadzie RP w Mińsku Marek Pędzich

Przemawia prezes ZPB Andżelika Borys

Nowogródek

Msza święta w nowogródzkiej farze zainaugurowała lokalne uroczystości świąteczne, zorganizowane przez miejscowy oddział ZPB w Święto Trzech Króli – 6 stycznia. Po nabożeństwie nowogródzcy Polacy udali się do Domu Pielgrzyma, prowadzonego przez nowogródzkie siostry Nazaretanki. Tutaj mieli okazję połamać się opłatkiem, wspólnie pośpiewać kolędy i posłuchać występów miejscowych dzieci, uczących się języka polskiego. Gościem spotkania opłatkowego w Nowogródku była prezes ZPB Andżelika Borys, która wręczyła najmłodszym uczestnikom spotkania słodkie świąteczne prezenty.

Prezes ZPB Andżelika Borys i prezes Oddziału ZPB w Nowogródku Maria Łukoszko

Dla Znadniemna.pl – Paulina Juckiewicz, Anna Ryszkiewicz, Taras Abramienko, Janina Sołowicz, Teresa Sobol i inni

Najnowsze komentarze

  • Tak trzymać dalej-Pani Prezes!!Popieramy Was -Kresowiacy!!

  • Zdrowia i Łask Bożych kochani rodacy !

  • Czy Pani Maria Łukoszko jest może spokrewniona z Arkadiuszem i Wierą Łukoszko z Nowogródka?

Skomentuj

Skip to content