HomeReligiaKonferencja o Papieżu-Polaku w Brześciu

Konferencja o Papieżu-Polaku w Brześciu

Konferencja popularno-naukowa pt. „Polska. Korzenie, z których wyrastamy” odbyła się 18 grudnia w Brześciu.

Specjalnie z okazji konferencji Obwodowa Biblioteka im. M. Gorkiego w Brześciu przygotowała wystawę o Janie Pawle II. Wystawę zaprezentowała kierownik Działu Literatury Zagranicznej w bibliotece Tatiana Nałobina

Forum zostało zorganizowane przez Uniwersytet Trzeciego Wieku „Uścisk dłoni” (UTW „Uścisk dłoni”) oraz Polską Szkołę Społeczną im. Ignacego Domeyki (PSS im. I. Domeyki) i było poświęcone postaci Papieża-Polaka – św. Jana Pawła II.

Honorowymi gośćmi konferencji byli: wicekonsul RP w Brześciu Jerzy Grymanowski, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Pińsku ks. Andrzej Ryłko, prezes Obwodowego Brzeskiego Oddziału Związku Polaków na Białorusi Alina Jaroszewicz, będąca także redaktorem naczelnym kwartalnika „Echa Polesia”, prezes Oddziału ZPB w Brześciu Irena Głuchowska oraz kierownik Działu Literatury Zagranicznej w Obwodowej Bibliotece Publicznej im. M. Gorkiego w Brześciu Tatiana Nałobina.

W ramach konferencji zostały wygłoszone referaty, opowiadające o Papieżu-Polaku z różnych perspektyw.

Julia Marczuk, wykładowca w PSS im. I. Domeyki opowiedziała uczestnikom konferencji o spotkaniach Jana Pawła II z młodzieżą. Tatiana Nałobina z Obwodowej Biblioteki Publicznej im. M. Gorkiego w Brześciu zaprezentowała uczestnikom konferencji przygotowaną przez bibliotekę wystawę pt. „Jan Paweł II – pisarz, papież”.

Referat wygłasza Julia Marczuk, nauczyciel w PSS im. I. Domeyki w Brześciu

Alina Jaroszewicz opowiedziała z kolei o spotkaniach z Ojcem Świętym, w których uczestniczyli uczniowie  PSS im. I. Domeyki i ona sama.  Jednym z takich spotkań była audiencja prywatna u papieża, o której wspomnienie wniosło w obrady konferencji atmosferę nieco sentymentalną.

Wspomnieniami o Papieżu dzieli się Alina Jaroszewicz, redaktor naczelna kwartalnika „Echa Polesia” i prezes Brzeskiego Obwodowego Oddziału ZPB

Główne wątki myśli filozoficznej Karola Wojtyły przedstawiła w swoim referacie Irena Szebanowa, o poczuciu humoru Jana Pawła II i zabawnych historiach, które przytrafiały się Papieżowi opowiedziała dr Julia Chodyniuk z PSS im. I. Domeyki, a prezes UTW „Uścisk dłoni” Teresa Puńko wygłosiła referat o miłości Jana Pawła II do Ojczyzny.

Referat wygłasza dr Julia Chodyniuk, moderator konferencji i wykladowca w PSS im. I. Domeyki

W ramach konferencji odbył się także występ chóru „Uścisk dłoni”, który zaśpiewał ulubione pieśni Papieża-Polaka „Barkę” oraz „Góralu, czy ci nie żal”.

Chór „Uścisk dłoni” wykonał ulubione pieśni Papieża-Polaka

Referat pt. „Rola społeczna i światopoglądowa Jana Pawła II” wygłosił w ramach forum popularno-naukowego rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Pińsku ks. Andrzej Ryłko.

Występom wszystkich uczestników konferencji towarzyszyły prezentacje multimedialne oraz filmiki z nagraniami wideo i zdjęciami Papieża.

Zakończyło się spotkanie  wyświetleniem filmu o ostatnich dniach życia Jana Pawła II, powodując wśród  zgromadzonych niezwykle emocjonalną reakcję, polegającą na tym, że wielu z obecnych na sali konferencyjnej nie mogło powstrzymać łez.

Publiczność z zainteresowaniem słuchała występów prelegentów

Postać św. Jana Pawła II nie pozostawiła obojętnym nikogo z uczestników konferencji i zgromadzonej na niej publiczności.

Dr Julia Chodyniuk z Brześcia

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content