HomeKulturaW Mińsku tradycyjnie kolędowano z Mickiewiczem

W Mińsku tradycyjnie kolędowano z Mickiewiczem

Tradycyjne doroczne spotkanie wigilijne przy pomniku Adama Mickiewicza odbyło się w białoruskiej stolicy 24 grudnia – w 220. rocznicę urodzin Wieszcza.

Uroczyste spotkanie przy pomniku Mickiewicza poprzedziła modlitwa w mińskim kościele św. Szymona i Heleny, którego proboszcz ks. Władysław Zawalniuk jest inicjatorem i organizatorem, odbywających się każdego roku w Wigilię Bożego Narodzenia, uroczystości upamiętniających najwybitniejszego w dziejach polskiego poetę.

Uroczystość poprzedziła modlitwa w kościele św. Szymona i Heleny

Na tegoroczne jubileuszowe uroczystości z okazji 220. rocznicy urodzin Adama Mickiewicza licznie przybyli członkowie Oddziału Związku Polaków na Białorusi w Mińsku na czele z prezes oddziału Heleną Marczukiewicz. Obecna była także delegacja Ambasady RP w Mińsku na czele z zastępcą ambasadora – radcą ambasady Marcinem Wojciechowskim. Wśród gości uroczystości nie zabrakło także przedstawicieli Ministerstwa Kultury Republiki Białorusi, Związku Pisarzy Białorusi, reprezentantów Republikańskiego Centrum Kultur Narodowych i innych organizacji oraz środowisk białoruskiej inteligencji twórczej.

Ks. Władysław Zawalniuk na czele pochodu do pomnika Adama Mickiewicza

Otwierając uroczyste spotkanie ks. Władysław Zawalniuk przypomniał zgromadzonym przy pomniku, iż Mickiewicz jak mało kto łączy Polaków, Białorusinów, Litwinów i inne narody, zamieszkujące tereny byłego Wielkiego Księstwa Litewskiego i Rzeczypospolitej. – Urodzony w Zaosiu pod Nowogródkiem, dzięki swej genialnej poezji stał się częścią dziedzictwa kulturalnego całej ludzkości – przypomniał proboszcz kościoła św. Szymona i Heleny, podkreślając, że bez znajomości twórczości Adama Mickiewicza nie da się zrozumieć ziemi, na której mieszkają narody, aspirujące do tego, aby uważać  Mickiewicza za reprezentanta swoich narodowych kultur. Według ks. Zawalniuka Adam Mickiewicz, będąc polskim poetą, wniósł ogromny wkład w kształtowanie się kultur białoruskiej i litewskiej, które swoją twórczością spopularyzował daleko poza granicami współczesnych Polski, Białorusi i Litwy.

Uroczystość przy pomniku Adama Mickiewicza zgromadziła tłumy mińskich wielbicieli twórczości polskiego Wieszcza

W imieniu Ambasadora RP na Białorusi Artura Michalskiego przemówił podczas uroczystości jego zastępca, radca Ambasady RP w Mińsku Marcin Wojciechowski. Dyplomata, podobnie jak ks. Władysław Zawalniuk, podkreślił znaczenie poezji Adama Mickiewicza  dla kulturalnej i duchowej spuścizny nie tylko polskiego, białoruskiego i innych narodów, ale także całego świata. Radca Ambasady złożył też życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku.

Przemawia zastępca Ambasadora RP na Białorusi, radca Ambasady RP w Mińsku Marcin Wojciechowski

O tym, że Polacy i Białorusini, za sprawą Mickiewicza mogą się czuć częścią ogólnoświatowej kulturalnej wspólnoty mówiła podczas swojego wystąpienia prezes Oddziału ZPB w Mińsku Helena Marczukiewicz.

W podobnym duchu wypowiadali się także inni goście uroczystości, w ramach których nie zabrakło przy pomniku Wieszcza deklamowania jego poezji, a także śpiewania kolęd i składania życzeń z okazji Wigilii Święta Bożego Narodzenia.

Podczas wigilijnego kolędowania z Mickiewiczem nie zabraklo śpiewania kolęd

Po zakończeniu przemówień zgromadzeni przy pomniku Mickiewicza złożyli do posągu poety czerwone róże i postawili znicze, w których płonął ogień, zapalony od Betlejemskiego Światła Pokoju – symbolizującego  narodziny Zbawcy.

Pomnik Adama Mickiewicza w Mińsku, udekorowany czerwonymi różami i zniczami, w których płonie Ogień Betlejemski

 Agnieszka Wiśniewska z Mińska, zdjęcia Tarasa Abramienki

Najnowsze komentarze

 • Piękna inicjatywa !

 • Te malowidła kichowate u p. Zawalniuka w Jego Domu Kultury „Czerwony Kosciół” są straszne.
  Zyczę wszystkim katolikom szczęścia i zdrowia w Nowym roku!
  Pozdrawiam, Paweł Roś.

  • Ta mapa ukazuje (wyodrębnia) podobną do siebie mentalność i kulturę mieszkańców tych terenów(niekiedy ukazuje dominację czy wpływy języka białoruskiego) i nic więcej. O żadną państwowość białoruską w niej nie chodzi czy zapędy zaborcze, bo to bezsens. Białorusini w swej większości pokrzywdzeni byli kiedyś przez Polaków, zawsze przez Rosjan i nie marzą oni wcale o wojnach, a tylko i jedynie o swoim odrodzeniu i o swej niezależności.
   Trzeba ich zrozumieć i im pomagać.
   Józefie III, nie przesadzajmy.
   Szczęśliwego Roku!

Skomentuj

Skip to content