HomeReligiaBetlejemskie Światło Pokoju jest już na Białorusi! (zdjęcia)

Betlejemskie Światło Pokoju jest już na Białorusi! (zdjęcia)

Biskup pomocniczy diecezji grodzieńskiej Józef Staniewski przywitał 21 grudnia w kościele katedralnym św. Franciszka Ksawerego Betlejemskie Światło Pokoju, dostarczone przez członków działającego na Białorusi Republikańskiego Społecznego Zjednoczenia „Harcerstwo ” z polsko-białoruskiej granicy.

Biskup Staniewski przyjmuje Betlejemskie Światło Pokoju z rąk harcerzy

Od Ognia, symbolizującego narodziny Zbawiciela, harcerze z Lidy i Wołkowyska, działający przy miejscowych oddziałach Związku Polaków na Białorusi, a także harcerze ze Słonimia, Smorgoń i innych miejscowości zapalili swoje światełka, które dzisiaj uroczyście wniosą do swoich kościołów parafialnych.

Witający  Betlejemskie Światło Pokoju w grodzieńskiej katedrze biskup Józef Staniewski mówił do zgromadzonych w świątyni wiernych: „Przynosimy świece, aby zapalić je od jasności, symbolizującej przyjście na świat Zbawiciela, którego Narodziny będziemy obchodzić niebawem. Robimy to, aby ogień miłości zapalił się także w naszych sercach”.

Betlejemski ogień to symbol m.in. jedności i pojednania, łączy mieszkańców różnych krajów i wyznań. Trafia zarówno do świątyń katolickich jak i prawosławnych. Akcję zapoczątkowały w 1986 roku Austriackie Radio i Telewizja w Linzu, jako działanie charytatywne na rzecz dzieci niepełnosprawnych i osób potrzebujących. Dzięki udziałowi w niej skautów, akcja obejmuje prawie całą Europę. Światło co roku przywożone jest samolotem z Betlejem do Wiednia. Po uroczystościach w katedrze wiedeńskiej przekazywane jest skautom z sąsiednich krajów. Następnie sztafetą trafia do najdalszych zakątków kontynentu. Tradycyjnie zapalają go dzieci, które mają jakąś szczególną historię życia.

Harcerze szykują się do przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju biskupowi pomocniczemu diecezji grodzieńskiej Józefowi Staniewskiemu

Betlejemskie Światło Pokoju

Biskup Staniewski demonstruje wiernym Betlejemskie Światło Pokoju

Z grodzieńskiej katedry harcerze dostarczą Betlejemskie Światło Pokoju do swoich parafii

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content