HomeOświataNiepodległość oczami polskich dzieci z Mińska

Niepodległość oczami polskich dzieci z Mińska

Podsumowanie konkursu  plastycznego dla dzieci i młodzieży pt. „Nasza Niepodległa”, przeprowadzonego z inicjatywy Ambasady RP w Mińsku, odbyło się 13 grudnia w siedzibie Oddziału Związku Polaków na Białorusi w białoruskiej stolicy.

Zwycięska praca w starszej kategorii konkursowej. Autor – Diana Kołobowa

Zwycięska praca w kategorii najmłodszych. Autor – Milissa Dalinnik

Uroczystość zaszczycili obecnością Nadzwyczajny i Pełnomocny Ambasador RP na Białorusi Artur Michalski oraz II sekretarz  Ambasady RP w Mińsku Elżbieta Iniewska, odpowiedzialna w ambasadzie za współpracę kulturalno-naukową.

Przybyłych na uroczyste podsumowanie konkursu „Nasza Niepodległa” powitała prezes Oddziału ZPB w Mińsku Helena Marczukiewicz. Dziękując Ambasadzie RP za owocną współpracę ze swoim oddziałem prezes oddała głos inicjatorom i organizatorom konkursu. O jego założeniach i przebiegu opowiedziała Elżbieta Iniewska. Przypomniała ona, że konkurs został przeprowadzony pod patronatem narodowego programu „Niepodległa” i odbywał się w dwóch kategoriach wiekowych: dzieci od 6 do 12 lat oraz dzieci i młodzież od lat 13 do 18.

Przemawia organizator konkursu II sekretarz Ambasady RP w Mińsku Elżbieta Iniewska

– Bardzo nas ucieszyło, że na konkurs wpłynęło ponad 40 prac. Wszystkie one są wyjątkowe i każda opowiada o historii walki Polaków o Niepodległość – podkreśliła organizator konkursu.

Przemawia Ambasador RP na Białorusi Artur Michalski

Ambasador Artur Michalski mówił z kolei o tym, jak ważne dla wychowania patriotycznego dzieci i młodzieży jest organizowanie podobnych przedsięwzięć. Po złożeniu obecnym na uroczystości życzeń z okazji nadchodzących świąt, dyplomata wręczył Dyplomy i nagrody autorom najlepszych prac konkursowych.

– Po raz pierwszy brałam udział w takim konkursie. Jestem szczęśliwa z powodu tego, że zajęłam pierwsze miejsce! – nie kryła emocji, odbierając nagrodę, zwyciężczyni w młodszej grupie wiekowej Milissa Dalinnik.

Milissa Dalinnik, zwyciężczyni w młodszej kategorii wiekowej z ojcem i ambasadorem Arturem Michalskim

Zdjęcie pamiątkowe zwyciężczyni w starszej kategorii wiekowej Diany Kołobowej z ambasadorem Arturem Michalskim

Pamiątkowe zdjęcie laureatów konkursu z ambasadorem

Po tym, jak młodzi malarze odebrali nagrody konkursowe, prezes Helena Marczukiewicz ogłosiła, że chce skorzystać z okazji, aby uhonorować kilku działaczy Oddziału ZPB w Mińsku za aktywny udział w organizacji odbywających się w oddziale przedsięwzięć. Dyplomy uznania z rąk Heleny Marczukiewicz otrzymały działaczki Oddziału ZPB w Mińsku Maria Galybukowa oraz Wiktoria Jankowicz.

Na zakończenie spotkania w mińskiej siedzibie ZPB Elżbieta Iniewska zaprezentowała obecnym wydaną przez Ambasadę RP w Mińsku książkę pt. „Józef Piłsudski. Opowieści kresowe”. Książka ta opowiada o pobytach Marszałka na terenach, leżących współcześnie w granicach Białorusi i zawiera dużo ciekawych historii, przybliżających czytelnikowi postać wielkiego Polaka-patrioty.

Agnieszka Wiśniewska z Mińska

Najnowsze komentarze

  • To piękne, co robicie, Rodacy! Dziękuję także redakcji za artykuł!

  • Dziękujemy dla Pani Elżbiety za takie wielkie serce Rodakom !

Skomentuj

Skip to content