HomeKulturaWyłoniono czterech reprezentantów Białorusi do finału XXV Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie!

Wyłoniono czterech reprezentantów Białorusi do finału XXV Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie!

Przez dwa dni trwały na Białorusi eliminacje  do udziału w  finale 25. edycji Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika, który odbędzie się w dniach 10-13 stycznia 2019 roku w Będzinie, miejscowości na Śląsku, nazywanej Stolicą Polskiej Kolędy.

Jedni z czterech zwycięzców eliminacji – dziecięcy chór „Śpiewające sercem” z Oddziału ZPB na osiedlu Mołodiożnyj w Lidzie

Białoruś na prestiżowym forum muzycznym, zbierającym każdego roku  z całej Polski i krajów sąsiednich (Litwy, Ukrainy i Białorusi) najlepsze zespoły i najlepszych  solistów, wykonujących polskie oraz obcojęzyczne kolędy i pastorałki, będzie reprezentowało na finałowych przesłuchaniach w Będzinie jeden zespół dorosły, dwa młodzieżowo-dziecięce oraz ośmioletnia solistka.

Eliminacje wśród dorosłych zespołów odbyły się w sobotę, 8 grudnia, w Domu Polskim w Baranowiczach. Z kilkunastu pretendentów do miana zwycięzcy białoruskich eliminacji 25. edycji Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika wśród dorosłych, jury na czele z dr hab. Teresą Krasowską, będącą adiunktem w Zakładzie Chóralistyki Instytutu Muzyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, zdecydowało, że na reprezentowanie Białorusi w tej kategorii konkursowej najbardziej zasługuje zespół folklorystyczny „Wierzbica”, działający przy Stowarzyszeniu Kulturalno-Oświatowym „Poloniczka” w Mińsku.

Zwycięzca eliminacji w kategorii dorosłych – zespół „Wierzbica” z Mińska

Dzień później, 9 grudnia, w Lidzie odbyły się eliminacje wśród dziecięcych zespołów oraz najmłodszych solistów. Do udziału w zmaganiach przystąpiło kilkanaście zespołów i chórów oraz około dziesięciu solistów i duetów. Szeroka okazała się też geografia miejscowości, z których przybyli do Lidy młodzi wykonawcy kolęd i pastorałek. Na scenę wychodziły zarówno miejscowe lidzkie zespoły, jak również młodzi artyści z Grodna, Iwia, Mińska, Lachowicz (obwód brzeski), a nawet  z leżącego na wschodzie Białorusi Mozyrza (obwód homelski). Podczas koncertu konkursowego brzmiały nie tylko tradycyjne kolędy polskie oraz polskojęzyczne pastorałki. Wielu wykonawców zaśpiewało także pieśni bożonarodzeniowe w języku białoruskim.

Jury w Lidzie miało niezwykle trudne zadanie, gdyż reprezentowany przez artystów poziom okazał się bardzo wysoki i wyrównany.

– Gdybyśmy mieli możliwość przyznania większej liczby przepustek do finałowego etapu Festiwalu, niż zakłada regulamin konkursowy, to musielibyśmy przyznać ex aequo około dziesięciu pierwszych miejsc – mówiła po trwającym ponad dwie godziny przeglądzie konkursowym przewodnicząca jury Teresa Krasowska. Zaznaczyła, że regulamin Festiwalu zakłada, iż z dziesięciu kandydatów do finałowych przesłuchań w Będzinie może przejść tylko jeden. Z uwagi na to, że w dwudniowych eliminacjach, które odbywały się w Baranowiczach i Lidzie, wzięło udział  35 zespołów i solistów, kwota premiowanych wyjazdem do Będzina miejsc musiałaby wynieść zaledwie trzy. – Wybierając się do was na Białoruś rozmawiałam z dyrektorem Festiwalu, który  powiedział, że jeśli eliminacje odbędą się na wysokim poziomie i będzie z czego wybierać, to artystom z Białorusi można przyznać dodatkowe, czwarte, miejsce w finale – powiedziała Teresa Krasowska, podkreślając, że jej koledzy jurorzy chętnie skorzystali z tej możliwości i przyznali prawo przejścia do finałowego etapu 25. edycji Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika, dwóm dziecięcym zespołom i jednej młodej solistce.

Przewodnicząca jury przeglądów konkursowych w Baranowiczach i Lidzie Teresa Krasowska ogłasza wykonawców, którzy zakwalifikowali się do udziału w finałowym przeglądzie Festiwalu w Będzinie

Na mocy werdyktu jury młode pokolenie wykonawców z Białorusi będą reprezentować w Będzinie: dziecięcy chór „Śpiewające sercem” ze Szkoły Społecznej przy Oddziale Związku Polaków na Białorusi z osiedla Mołodiożnyj w Lidzie, chór dziecięcy „Śpiewające serduszka” z Instytucji Kultury „Chór Cantus Cordis” w Mińsku, a także jedna z najmłodszych uczęstniczek eliminacji,  ośmioletnia solistka z Lidy Aryna Chryszanowicz.

Ośmioletnia Aryna Chryszanowicz z Lidy – jedyna solistka wśród czterech zwycięzców eliminacji

Do Będzina pojedzie też chór „Śpiewające serduszka” z Mińska

Ogółem w eliminacjach, które się odbyły w Baranowiczach i Lidzie, wystartowało 24 chóry i zespoły oraz jedenastu solistów.

Organizatorem białoruskich eliminacji do udziału w Konkursie Finałowym 25. edycji Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie był Dział Kultury Związku Polaków na Białorusi.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z białoruskich eliminacji do udziału w Konkursie Finałowym 25. edycji Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika:

Baranowicze (konkurs wśród dorosłych)

Art-studio „Niespodzianka” z Mińska

Chór „Uścisk dłoni” z Uniwersytetu Trzeciego wieku w Brześciu

Chór „Liber Cante” z Mińska

Chór „Przyszłość” z parafii w Nowej Myszy

Zespół wokalny „Dziuszes” z Mińska

Zespół „Rosy band” ze Stołpców

Publiczność w Domu Polskim w Baranowiczach

Lida (konkurs wśród dzieci i młodzieży)

Chór „Młode pokolenie” z Oddziału ZPB w Lidzie

Zespół wokalny „Brawo” z Oddziału ZPB w Lidzie

Chór „Śpiewające sercem” z Oddziału ZPB na osiedlu Mołodiożnyj w Lidzie

Chór „Śpiewające serduszka” z Mińska

Grupa wokalna „Dżentelmeni” z Oddziału ZPB w Mińsku

Zespół wokalny „Akwarele” z Polskiej Szkoły Społecznej przy ZPB im. Stefana Batorego w Grodnie

Chór „Marzenie” z Oddziału ZPB w Mińsku

Zespół „Srebrny kamerton” z Oddziału ZPB w Lachowiczach

Zespół „Blask Księżyca” z Oddziału ZPB w Lachowiczach

Zespół „Kolory radości” z Oddziału ZPB w Słonimiu

Zespół „Korale” z Oddziału ZPB w Nowym Dworze

Zespół gromady zuchowej ze Słonimia „Zielona wyspa”

Chór „Jutrzenka” z parafii w Iwiu

Publicznośc w siedzibie Oddziału ZPB w Lidzie

Zespół „Recha” z parafii w Mozyrzu

Aryna Bartaszewicz i Aryna Tabola z Lidy

Daria Cichanowicz z Lidy

Duet „Majowe kwiaty” z Oddziału ZPB w Lachowiczach

Trio art-studia „Niespodzianka” z Mińska

Bracia Spirydowicz Marek i Zachar ze Smorgoni

Roman Budnik i Cyryl Bogdziewicz z parafii w Iwiu

Jury konkursu: Renata Dziemiańczuk, wiceprezes ZPB ds. Kultury, dr hab. Teresa Krasowska z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz nauczycielka muzyki w jednej z lidzkich uczelni muzycznych Tatiana Kopaczel

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content