HomeKulturaKonkurs Piosenki Patriotycznej w Brześciu

Konkurs Piosenki Patriotycznej w Brześciu

Oddział Związku Polaków na Białorusi w mieście nad Bugiem we współpracy z Konsulatem Generalnym RP w Brześciu zorganizował 27 października Konkurs Piosenki Patriotycznej, poświęcony 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Występuje chór „Uścisk Dłoni” z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Brześciu

W przeglądzie konkursowym wzięło udział około 70-ciu artystów, przybyłych z oddziałów ZPB, działających w obwodach brzeskim (Brześć i Lachowicze) oraz grodzieńskim (Lida, Słonim, Nowy Dwór i Zelwa).

Przegląd konkursowy zainaugurowało gościnne wystąpienie chóru z działającego w Brześciu Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Uścisk Dłoni”.

Po występujących poza konkursem seniorach na scenę wychodzili artyści w różnym wieku, m.in. dzieci i młodzież, pobierająca naukę języka polskiego w ośrodkach oświatowych reprezentowanych w konkursie oddziałów ZPB. Publiczność wysłuchała w ich wykonaniu znane pieśni ułańskie i legionowe, popularne na początku minionego stulecia oraz utwory patriotyczne, skomponowane w późniejszych latach istnienia niepodległej Polski.

Zespół „Lidziejka” z Lidy

Biorących udział w konkursie wokalistów i zespoły przybyli wesprzeć prezesi oddziałów, które reprezentowali artyści. Wśród gości honorowych wydarzenia byli m.in. konsul generalny RP w Brześciu Piotr Kozakiewicz oraz wiceprezes ZPB ds. Kultury Renata Dziemiańczuk.

Uczestnicy konkursu byli oceniani w dwóch kategoriach: „zespoły” i „soliści”.

W kategorii zespołów I miejsce przyznane zostało zespołowi „Kolory Radości” ze Słonimia, II miejsce zdobył zespół „Lidziejka” z Lidy, dzieląc je ex aequo z zespołem „Młode Pokolenie” z tegoż miasta, a zamknął listę laureatów, zdobywając III nagrodę w tej kategorii –  chór „Credo” z Brześcia.

Wśród solistów wszystkie premiowane miejsca przypadły artystom z Lidy: I miejsce – Arynie Hryszczanowicz, II miejsce – Wioletcie Piuta, a III miejsce – Danielowi Polko.

Zwyciężczyni w kategorii „solistów” Aryna Hryszczanowicz

Zarówno laureaci, jak i reszta uczestników konkursu otrzymali nagrody i upominki, ufundowane przez Konsulat Generalny RP w Brześciu oraz ZPB.

Nagrodę za zajęcie II miejsca w kategorii „soliści” Wioletcie Piuta wręcza konsul generalny RP w Brześciu Piotr Kozakiewicz

Irena Głuchowska z Brześcia, zdjęcia Konsulatu Generalnego RP w Brześciu

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content