HomeKulturaTeatrzyk parafialny z Werenowa zwycięzcą „Grodzieńskich Teatraliów – 2018”!

Teatrzyk parafialny z Werenowa zwycięzcą „Grodzieńskich Teatraliów – 2018”!

Doroczny, dwunasty już, Przegląd Małych Form Teatralnych „Grodzieńskie Teatralia – 2018” zorganizował 3 listopada Związek Polaków na Białorusi. W konkursie teatralnym, który się odbył w ramach Przeglądu, zwyciężył skecz pt. „Szarlotka z herbatą” wyreżyserowany przez ks. Gennadiusza Romaszko z werenowskiej parafii św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza na podstawie tekstu Andrzeja Dembończyka.

Młodzi aktorzy z werenowskiej parafii rywalizowali o główną nagrodę Przeglądu z czterema zespołami aktorskimi, reprezentującymi: Polską Szkołę Społeczną, działającą przy Oddziale ZPB w Szczuczynie, która przedstawiła mini-spektakl pt. „Zaczarowany pantofelek”; Polską Szkołę Społeczną przy Oddziale ZPB w Werenowie z widowiskiem pt. „Kopciuszek”; Polską Szkołę Społeczną, działającą przy Oddziale ZPB w Wołkowysku z przedstawieniem pt. „Krasnale, jesień i poziomki” oraz Szkołę Społeczną Języka Polskiego przy Oddziale ZPB w Mińsku, która na deskach Przeglądu zaprezentowała akademię z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości pt. „O, Bracia moi! Ludzie bez Ojczyzny! Przeminie noc, a po niej przyjdzie świt!”.

Mini-spektakl pt. „Zaczarowany pantofelek” w wykonaniu aktorów Polskiej Szkoły Społecznej przy Oddziale ZPB w Szczuczynie:

Przedstawienie teatralne pt. „Kopciuszek” w wykonaniu aktorów Polskiej Szkoły Społecznej przy Oddziale ZPB w Werenowie:

Akademia z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości pt. „O, Bracia moi! Ludzie bez Ojczyzny! Przeminie noc, a po niej przyjdzie świt!” w wykonaniu uczniów Szkoły Społecznej Języka Polskiego przy Oddziale ZPB w Mińsku:

Skecz pt. „Szarlotka z herbatą” wyreżyserowany przez ks. Gennadiusza Romaszko z werenowskiej parafii św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza na podstawie tekstu Andrzeja Dembończyka:

Przedstawienie pt. „Krasnale, jesień i poziomki” w wykonaniu uczniów Polskiej Szkoły Społecznej, działającej przy Oddziale ZPB w Wołkowysku: 

Jury konkursu w składzie: prezes ZPB Andżelika Borys (przewodnicząca), Paweł Kasprzyk, metodyk-konsultant, skierowany do ZPB przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą przy MEN RP oraz Andrzej Pisalnik, redaktor portalu Znadniemna.pl – miało nieproste zadanie, gdyż zaprezentowane w konkursie przedstawienia należały do różnych gatunków sztuki scenicznej, poczynając od adaptacji powszechnie znanych baśni dla dzieci, poprzez patetyczną akademię z okazji obchodzonej w tym roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości i kończąc na mini spektaklu, będącym dowcipnym i satyrycznym odtworzeniem absurdalnych w treści, komicznych dialogów młodych ludzi, prowadzonych przy okazji spotkania w restauracji.

Jury konkursu

Przemawia prezes ZPB Andżelika Borys

– Mimo tego, że musieliśmy dokonywać wyboru, pragnę podziękować wszystkim występującym dzisiaj młodym aktorom i ich opiekunom. Młodzież szkolna, biorąc udział w teatralizowanych przedstawieniach, nie tylko uczy się na pamięć tekstu w języku polskim. Ważne jest, że w ten sposób młodzi ludzie ćwiczą poprawną wymowę, dykcję i muszą rozumieć wyuczone kwestie, gdyż bez tego nie da się zagrać w teatralizowanym przedstawieniu – mówiła, ogłaszając werdykt jury jego przewodnicząca Andżelika Borys. Prezes ZPB zapewniła, iż wybór jury nie ulegał żadnej zewnętrznej presji i został podjęty zgodnie z sumieniem jurorów.

Ks. Gennadiusz Romaszko otrzymuje z rąk Pawła Kasprzyka nagrodę za najlepszą reżyserię

Andrzej Pisalnik wręcza nagrody aktorom z Werenowa

Według jury na nagrodę główną, czyli na tytuł Laureata „Grodzieńskich Teatraliów – 2018” zasłużył zespół aktorski ze Szkółki Parafialnej w Werenowie, kierowany przez ks. Gennadiusza Romaszko. Kierownik zespołu otrzymał zresztą także nagrodę indywidualną za najlepiej wyreżyserowane przedstawienie. Indywidualne wyróżnienia otrzymali od jurorów także aktorzy z teatrzyku parafialnego w Werenowie: Wiktoria Markiewicz, została wytypowana na najlepszą aktorkę Przeglądu, a jej sceniczny partner Marek Klimaszewski został najlepszym aktorem. Podopieczni ks. Romaszki zostali odznaczeni także w nominacji „Poprawność przekazywania tekstu”.

Paweł Kasprzyk gratuluje najlepszemu aktorowi – Markowi Klimaszewskiemu

Oprócz nagrody głównej jurorzy postanowili przyznać także dwa wyróżnienia dla biorących udział w konkursie zespołów teatralnych. Zdobyły je: Teatrzyk Polskiej Szkoły Społecznej przy Oddziale ZPB w Werenowie oraz Teatrzyk Polskiej Szkoły Społecznej przy Oddziale ZPB w Wołkowysku. Ten ostatni zasłużył także na nagrodę za najlepszą scenografię, którą odebrała wychowanka młodych aktorów z Wołkowyska Irena Bagłajewa.

Nagrody otrzymują dzieciaki z Teatrzyka Polskiej Szkoły Społecznej przy Oddziale ZPB w Wołkowysku

Nagrody otrzymują uczniowie z Teatrzyka Polskiej Szkoły Społecznej przy Oddziale ZPB w Werenowie

Po rozdaniu przez jurorów nagród i wyróżnień XII Przeglądu Małych Form Teatralnych „Grodzieńskie Teatralia – 2018”, z ważnym komunikatem wystąpiła organizator wydarzenia – wiceprezes ZPB ds. Kultury Renata Dziemiańczuk. Ogłosiła ona, że zwycięzcy tegorocznego konkursu zdobyli prawo reprezentowania ZPB podczas XIV Wakacyjnego Festiwalu Teatrów Dziecięcych zza Granicy, który odbędzie się na przełomie czerwca i lipca 2019 roku we Włocławku.

Wiceprezes ZPB ds. Kultury Renata Dziemiańczuk

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content