HomeReligia„Tekla Klebetnica” zakończyła występy na Białorusi

„Tekla Klebetnica” zakończyła występy na Białorusi

Dwoma koncertami w Grodnie – w sobotę, 20 października, w bazylice katedralnej pw. św. Franciszka Ksawerego, a w niedzielę w kościele Najświętszego Odkupiciela na grodzieńskiej Dziewiatówce – zakończyli trasę koncertową po Białorusi, poświęconą 40. rocznicy wyboru na papieża Karola Wojtyły, artyści góralskiego zespołu „Tekla Klebetnica” z polskiego Ustronia.

Zespół „Tekla Klebetnica”

Sobotni koncert w grodzieńskiej katedrze zgromadził kilkaset osób. Większość z nich stanowili działacze Związku Polaków na Białorusi oraz uczniowie działającej przy ZPB w Grodnie Polskiej Szkoły Społecznej im. Króla Stefana Batorego. Razem z młodzieżą szkolną na koncert przybyli nauczyciele. Zarząd Główny ZPB reprezentowała na koncercie osobiście prezes organizacji Andżelika Borys, a Konsulat Generalny RP w Grodnie, będący obok Ambasady RP w Mińsku współorganizatorem występów polskich artystów na Białorusi, przedstawiała konsul Monika Hoffa.

Podczas trwającego ponad godzinę koncertu zespół „Tekla Klebetnica” (w gwarze góralskiej te słowa oznaczają „wiejską plotkarę”- red.) wykonał znane powszechnie i śpiewane razem z artystami przez publiczność piosenki religijne, m.in. „Barkę”, „Czarną Madonnę”, „Abba Ojcze” i inne, a także utwory góralskie, cygańskie, a nawet rumuńskie.

Przed przybyciem do Grodna „Tekla Klebetnica” wystąpiła w Mińsku, Mohylewie, Witebsku, Miorach i Głębokim. We wszystkich miejscowościach artyści byli przyjmowani niezwykle serdecznie, co podkreślili, ogłaszając zakończenie trasy koncertowej na Białorusi na oficjalnym profilu zespołu na Facebooku. „Cieszymy się, że mogliśmy spędzić z Wami ten czas, a przy okazji zwiedzić ciekawą Białoruś” – napisali artyści.

Zespół „Tekla Klebetnica” koncertował na Białorusi jako trio w składzie: Zygmunt Czupryn (kierownik zespołu i akordeonista), Anna Czupryn (wokal i skrzypce) oraz Stanisław Dudek (kontrabas).

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z koncertu, który odbył się w grodzieńskiej katedrze:

Przemawia konsul RP w Grodnie Monika Hoffa

Andżelika Borys, prezes Związku Polaków na Białorusi (po prawej)

Śpiewa Anna Czupryn

Gra Zygmunt Czupryn

Gra Stanisław Dudek

Znadniemna.pl

Najnowsze komentarze

  • Dziękujemy !

Skomentuj

Skip to content