HomeKulturaWiktor Baranowicz prezesem Oddziału ZPB w Mołodecznie na kolejną kadencję!

Wiktor Baranowicz prezesem Oddziału ZPB w Mołodecznie na kolejną kadencję!

Około 150-ciu członków Związku Polaków na Białorusi w Mołodecznie przybyło 14 października na walne zebranie miejscowego oddziału ZPB, aby wybrać władze oddziału na kolejną dwuletnią kadencję.

Wiktor Baranowicz

Oddział ZPB w Mołodecznie liczy około 270-ciu członków, więc kworum walnego zebrania zostało stwierdzone, jako dostateczne do przeprowadzenia wyborów prezesa. W wyborach o reelekcję ubiegał się Wiktor Baranowicz, otrzymując absolutną większość głosów poparcia. Jego kontrkandydatem w wyborach, z kilkoma głosami zwolenników była Tatiana Augustynowicz, kierowniczka studium wokalnego „Nuty Życia”, działającego przy oddziale. Do kandydowania na prezesa oddziału była zgłaszana także pierwsza i wieloletnia (w latach 1995-2005) prezes oddziału Irena Tokarska, ale wycofała ona swoją kandydaturę.

Tatiana Augustynowicz

Irena Tokarska

Zebranie sprawozdawczo-wyborcze w Mołodecznie zaszczyciła obecnością prezes ZPB Andżelika Borys. Przemawiając do zgromadzonych szefowa Związku Polaków dziękowała Wiktorowi Baranowiczowi za wieloletnią działalność na stanowisku prezesa oddziału i za wyróżniającą Oddział ZPB w Mołodecznie aktywność kulturalną. – Związek Polaków nie jest organizacją polityczną, lecz kulturalno-oświatową. Oznacza to, że powinniśmy chociażby na poziomie podstawowym znać język ojczysty – mówiła Borys, prosząc zgromadzonych i prezesa oddziału o zwiększenie aktywności w zakresie organizacji nauczania języka polskiego w Mołodecznie.

Przemawia prezes ZPB Andżelika Borys

– Prowadzimy naukę języka polskiego w oddziale. Zajęcia odbywają się trzy razy w tygodniu, a dzięki temu, że przy wsparciu pani prezes i Zarządu Głównego ZPB od niedawna możemy wynajmować własne pomieszczenie, będziemy ten kierunek naszej działalności rozwijać jeszcze mocniej – mówił Wiktor Baranowicz, zapraszając zgromadzonych na sali do uczęszczania na organizowane w oddziale zajęcia z języka polskiego.

W chwili obecnej na naukę języka polskiego w Oddziale ZPB w Mołodecznie uczęszcza ponad 70 osób. Są to głównie dzieci i młodzież, należąca do zespołów „Białe Skrzydła” i „Nuty Życia”, które po zebraniu przedstawiły zgromadzonym prawie dwugodzinny, podzielony na dwie części koncert.

Pierwsza część koncertu była poświęcona obchodzonemu w tym roku 100-leciu odzyskania przez Polskę Niepodległości. W tej części tancerze „Białych Skrzydeł” zaprezentowały publiczności polskie tańce narodowe i ludowe, a „Nuty Życia” śpiewały pieśni legionowe, wojenne i inne utwory o tematyce patriotycznej. W drugiej części koncertu Polacy Mołodeczna uczcili obchodzony na Białorusi w połowie października Dzień Matki, prezentując tańce polskie, białoruskie, a nawet cygańskie i śpiewając piosenki poświęcone Mamom.

Zapraszamy Państwa do obejrzenia fotorelacji z koncertu w Mołodecznie:

I cześć koncertu

II cześć koncertu

Znadniemna.pl

Najnowsze komentarze

  • Gratulacje! Pięknie!

  • Dziekuje za artykul, za wysoke ocena nazej pracy. Polacy z Molodeczno po raz pierwszy w nowym pomieszczeniu i ciesza sie ze maja miejsca dla spotkan i mozliwosci nauczania jezyka ojczystego. Serdecznie dziekujemy Pani Prezes ZPB Anzeljce Borys, za wsparcie, za mozliwosc pracowac i sluzyc ludziom pochodzenia polskiego. Serdecznie dziekujemy!

  • Serce rośnie, dusza śpiewa, Polska się raduje …

  • Super to wygląda !

Skomentuj

Skip to content