HomeOświataUrodziny Biało-Czerwonej w Mińsku i Baranowiczach

Urodziny Biało-Czerwonej w Mińsku i Baranowiczach

Warsztaty, realizowane w ramach projektu „Urodziny Biało-Czerwonej”, odbyły się w sobotę, 13 października, w siedzibie Oddziału ZPB w Mińsku, a następnego dnia zajęcia miały miejsce w Polskiej Szkole Społecznej im. Tadeusza Rejtana w Baranowiczach.

Uczestnicy warsztatów w Baranowiczach

Projekt pt. „Urodziny Biało-Czerwonej” jest przedsięwzięciem finansowanym ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej RP i realizowanym w ramach budowania przy Związku Polaków na Białorusi Lokalnego Ośrodka Metodycznego (LOM), wspieranego przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

Projekt „Urodziny Biało-Czerwonej” jest pomyślany jako cykl warsztatów dla nauczycieli oraz zajęć z dziećmi i młodzieżą. Z ramienia ZPB projekt na Białorusi realizują: kandydat na doradcę LOM przy ZPB -nauczycielka ze Słonimia Julia Aleksandrowicz oraz kandydat na trenera LOM przy ZPB – prezes Oddziału ZPB w Stołpcach oraz nauczycielka Jana Predka. Jak wynika z nazwy projektu jest on realizowany na cześć odrodzenia w 1918 Niepodległości Polski i ma w sposób atrakcyjny przybliżyć mieszkającym na Białorusi Polakom, a także dzieciom i młodzieży szkolnej, nie tylko wydarzenia sprzed 100 lat, lecz także prześledzić najważniejsze etapy w historii odrodzonego Państwa Polskiego od początku minionego stulecia do współczesności.

Jana Predka, prowadząca warsztatów w Mińsku

Mińską odsłonę projektu zainaugurowała obecna na warsztatach konsul w Wydziale Konsularnym przy Ambasadzie RP w Mińsku Izabela Choińska.

Przemawia konsul RP Izabela Choińska

– Rozpoczynamy cykl warsztatów, upamiętniający 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości – mówiła konsul RP, dodając, że wydarzenia te miały znaczący wpływ na życie wszystkich Polaków, zarówno tych, mieszkających w Ojczyźnie, jak i rozsianych po całym świecie, w tym również tych, którym z powodu zaburzeń dziejowych przyszło mieszkać po drugiej stronie granicy. Liczba osób zaangażowanych w realizację projektu i w nim uczestniczących, a także liczba miejsc, w których jest on realizowany, według konsul Choińskiej o tym, jak wielu Polaków potrzebuje zgłębienia wiedzy o odrodzonej 100 lat temu Niepodległej Polsce.

Podczas warsztatów w Mińsku

Po warsztatach w Mińsku, w niedzielę – 14 października – Julia Aleksandrowicz i Jana Predka zorganizowały zajęcia w Baranowiczach, w miejscowej Polskiej Szkole Społecznej im. Tadeusza Rejtana. Tutaj warsztaty zakończyły się wspólną wycieczką ich uczestników do rodowej siedziby polskiego Wieszcza Narodowego Adama Mickiewicza w Zaosiu.

Warsztaty w Polskiej Szkole Społecznej im. Tadeusza Rejtana w Baranowiczach

Kolejnymi miejscowościami na Białorusi, które odwiedzą z warsztatami Julia Aleksandrowicz i Jana Predka będą Brześć, Wołkowysk bądź Lida i Grodno, gdzie ma nastąpić podsumowanie białoruskiej odsłony projektu „Urodziny Biało-Czerwonej”. Grodzieńskie spotkanie uświetni otwarcie wystawy prac uczniowskich, wykonanych dla Niepodległej.

Cykl warsztatów, odbywających się w ramach projektu „Urodziny Biało-Czerwonej”, jest oparty na unikatowych materiałach udostępnionych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP. Projekt ma wymiar międzynarodowy i obejmuje swoim zasięgiem około 7 tysięcy uczniów, uczęszczających do 80. ośrodków nauczania, działających w 13 krajach świata: USA, Kanadzie, Australii, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, we Włoszech, Irlandii, Holandii, Norwegii, Białorusi, Francji, Litwie, Czechach i na Węgrzech.

Projekt „Urodziny Biało-Czerwonej” jest związany z globalną akcją pt. „Pocztówka dla Biało-Czerwonej”, w ramach której przez uczniów 116 rozsianych po świecie szkół polonijnych, zostanie wykonanych 1000 okolicznościowych pocztówek, poświęconych Niepodległej. Pocztówki te zostaną wysłane do Prezydenta RP, Ministerstwa Edukacji Narodowej RP, a także do Sejmu i Senatu RP.

Aleksandra Prokopczyk z Mińska i Baranowicz, zdjęcia autorki i Jany Predka

Najnowsze komentarze

  • Zawsze miło mi jest dowiadywać się, że polskość trwa i rozwija się w Baranowiczach. Też – moich, bo wyjechałem z Baranowicz do Polski we wrześniu 1975 roku. Aktywnie uczestniczyła tam w chórze Domu Polskiego moja siostra Jadwiga Babienko. Mam audiozapis pewnego dawnego spotkania z tym chórem. Więc w roku Stulecia Niepodległości serdecznie pozdrawiam wszystkich baranowickich Polaków i życzę trwania przy Polsce przez następne 100 lat. Chociaż mam już 84 lata, to może zmobilizuję jeszcze siebie do napisania i moich wspomnień, i opowieści o losie mojego stryja Michała Okołotowicza, uczestnika bitwy pod Monte Cassino, i materiałów odszukanych przeze mnie w IPN o okresie niemieckiej okupacji. Obecnie kontynuuję pracę nad sporządzeniem mojego rodowodu tak po linii Ojca Antoniego, jak też po linii Matki Marii, od roku 1650.
    Pozdrawiam słowami biesiadnej polskiej pieśni:
    NIECH WAM GWIAZDA POMYŚLNOŚCI NIGDY NIE ZAGAŚNIE!, kochani Baranowiczanie. Adresuję te słowa szczególnie do tej młodzieży na załączonym zdjęciu.
    ———————
    KONSTANTY OKOŁOTOWICZ ur, 6 lipca 1934 r, we wsi Mućkiewicze, tuż koło Nowej Myszy, w której mieszkałem w latach 1939-49, do Baranowicz.

  • Brawo !

Skomentuj

Skip to content