HomeKulturaZwycięstwo Michała Kaczmarka na „Słowiańskim Bazarze”oznaką polityki polonizacji

Zwycięstwo Michała Kaczmarka na „Słowiańskim Bazarze”oznaką polityki polonizacji

Do takiego wniosku dochodzi analityk portalu „Materik”, będącego witryną internetową Instytutu Krajów Wspólnoty Niepodległych Państw.

Michal Kaczmarek

Michał Kaczmarek jest pierwszym zwycięzcą „Słowiańskiego Bazaru” z Polski, fot.: vitebsk.cc/ Siarhiej Serebro

Analityk portalu rosyjskiego ośrodka analitycznego, będącego ośrodkiem doradczym Kremla, nie zostawia suchej nitki na ministerstwie kultury Białorusi za ciągle spadający poziom festiwalu „Słowiański Bazar” w Witebsku, organizowanego od 1992 roku przez białoruskie państwo, jako czołowa impreza muzyczna narodów słowiańskich.

Zdaniem autora zlikwidowanie, przeprowadzanych wcześniej w ramach festiwalu Dni Rosji i Ukrainy, znacznie ogranicza obecność kultury rosyjskiej na sztandarowym festiwalu słowiańskich narodów.

„Niezwykle istotne jest, że za zdobywcę Grand-Prix Międzynarodowego Konkursu Młodych Wykonawców na festiwalu 2013 roku został uznany reprezentant Polski Michał Kaczmarek” – nie kryje rozczarowania rosyjski analityk.

Krytykuje on nawet białoruską głowę państwa Aleksandra Łukaszenkę za to, iż w swoim wystąpieniu na otwarciu festiwalu postawił on „Słowiański Bazar” w jednym szeregu z organizowanymi na Zachodzie imprezami muzycznymi, między innymi „Eurowizją” i Festiwalem Piosenki Włoskiej w Sanremo. To nie jest zdaniem autora analizy Instytutu Krajów WNP przypadek, „zwłaszcza, jeśli wziąć pod uwagę, że miniterstwo kultury Białorusi martwi się tylko o notoryczną polonizację podległych mu przedsięwzięć i nie jest w stanie podnieść się do poziomu myślenia ogólnorosyjskiego i ogólnosłowiańskiego”.

a.pis. na podstawie materik.ru

 

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content