HomeHistoria74. rocznica Bitwy o Surkonty

74. rocznica Bitwy o Surkonty

Działacze Związku Polaków na Białorusi z Grodna, Lidy, Radunia i innych miejscowości wspólnie z przedstawicielami Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej z siedzibą w Warszawie obchodzili w minioną niedzielę, 19 sierpnia, 74. rocznicę pierwszej bitwy oddziałów Armii Krajowej z Armią Czerwoną, zwanej Bitwą o Surkonty.

Tabliczka na grobie legendarnego dowódcy AK Macieja Kalenkiewicza „Kotwicza” na cmentarzu żołnierzy poległych w Bitwie o Surkonty

W bitwie tej razem z podkomendnymi poległ legendarny dowódca AK, autor operacji „Ostra Brama”, płk Maciej Kalenkiewicz „Kotwicz”. Czyn bohaterski poległych pod Surkontami polskich żołnierzy jest upamiętniony na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie napisem na jednej z tablic – „SURKONTY 21 VIII 1944”.

Zorganizowane przez ZPB uroczystości rocznicowe zainaugurowała Msza św. w intencji poległych akowców w kościele pw. św. Linusa, we wsi Pielasa, leżącej obok cmentarza żołnierzy AK, poległych w Bitwie o Surkonty.

Wierni, zgromadzeni w kościele św. Linusa we wsi Pielasa, na nabożeństwie w intencji żołnierzy Armii Krajowej, poległych pod Surkontami

Po nabożeństwie uczestniczący w nim Polacy udali się na cmentarz poległych pod Surkontami żołnierzy Armii Krajowej i ich dowódcy, aby oddać hołd ich pamięci i odmówić nad grobami bohaterów modlitwę „Anioł Pański”.

Polacy na Cmentarzu żołnierzy AK, poległych pod Surkontami

Na cmentarzu przemawia Andrzej Poczobut, członek Zarządu Głównego ZPB

 

Znadniemna.pl, zdjęcia Facebook.com

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content