HomeHistoriaSpotkanie z polską historią pod Mińskiem

Spotkanie z polską historią pod Mińskiem

Piknik historyczny pod nazwą „Cud nad Wisłą” odbył się 19 sierpnia w gospodarstwie agroturystycznym „Szlachecka Brama”, znajdującym się we wsi Małe Zaprudzie pod Mińskiem. Wydarzenie było poświęcone 100-leciu odzyskania Niepodległości przez Polskę i 98. rocznicy Bitwy Warszawskiej.

Do zgromadzonych przemówił ambasador RP na Białorusi Artur Michalski

Podczas imprezy jej uczestnicy mogli zwiedzić znajdujące się na terenie gospodarstwa „Szlachecka Brama” polskie muzeum, usłyszeć wykład, który został wygłoszony przez znanego białoruskiego znawcę historii Polski, doktora nauk historycznych Igora Mielnikawa, a także obejrzeć film poświęcony Bitwie Warszawskiej 1920 roku.

Wykład o historii Polski wygłasza dr Igor Mielnikow

Ambasador Artur Michalski zwiedza muzeum polskie, działające w gospodarstwie agroturystycznym „Szlachecka Brama”

Po wykładzie Igora Mielnikowa odbył się uroczysty koncert pt. „Bóg. Honor. Ojczyzna”, w którym wzięły udział zespoły z Mińska i okolic, m.in.: „Majowy Kwiat”, „WitaM”, „Wierzbica”, „Cantus Cordis”, działający przy Oddziale ZPB w Mińsku zespół „Młode Babcie”, zespół dziecięcy „Biedroneczki” z Rakowa. Wydarzenie zaszczycili występem także współpracujący ze środowiskiem Polaków Mińska soliści: Piotr Jełfimow, Halina Sokolnik i Polina Donskaja.

Śpiewa chór „Cantus Cordis”

Śpiewają „Biedroneczki” z Rakowa

Śpiewa gwiazdor białoruskiej estrady Piotr Jełfimow

Po koncercie publiczność przywitał Pełnomocny i Nadzwyczajny Ambasador RP na Białorusi Artur Michalski.

Na gości oprócz programu kulturalnego i historycznego czekał jeszcze uroczysty obiad na świeżym powietrzu, program sportowy, zabawy taneczne, warsztaty.

Można było też dostać w prezencie książki w języku polskim i białoruskim, m.in. wydaną z inicjatywy Ambasady RP w Mińsku po białorusku książkę Sławomira Kopera pt. „Kobiety Drugiej Rzeczypospolitej”.

Piknik historyczny zorganizowały Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Mińsku oraz „Klub miłośników kultury polskiej i białoruskiej w Mińsku”.

Paulina Juckiewicz z Mińska

Najnowsze komentarze

  • Małe Zaprudzie nie jest „pod Mińskiem”. To wieś powiatu Wołożyn, do 1919 / 1945 r.w Polsce (woj. Nowogródzkie). Zapis „pod Mińskiem” sugeruje istnienie na Białorusi sowieckiej.

  • Co spowodowało to oburzenie w tym tytule Pana Józefa III? Czy spotkanie odbyło się pod Moskwą?
    Czy Pan chciał pokazać swoją wyjątkową erudycję?

Skomentuj

Skip to content