HomeSpołeczeństwoCzujemy się osieroceni…

Czujemy się osieroceni…

Odszedł Zbigniew Romaszewski, wielki Rodak, dobry i sprawiedliwy człowiek, który całe swoje życie poświęcił walce o ludzką godność i wolność.

Zbigniew_Romaszewski_04_czarno-biale

Zbigniew Romaszewski

W czasach PRL-u był legendą opozycji antykomunistycznej, czołowym polskim obrońcą praw człowieka, współzałożycielem Komitetu Obrony Robotników i „Solidarności”, twórcą podziemnego radia. Za swoją niezłomną postawę wiele razy doświadczył SB-ckich szykan, więzienia. Po 1989 roku Zbigniew Romaszewski był przez wiele lat senatorem i wicemarszałkiem Senatu. Potem członkiem Trybunału Stanu. Odznaczony Orderem Orła Białego.

Polacy na Białorusi wspominają Senatora Romaszewskiego, jako jednego z największych i najbardziej konsekwentnych w Polsce obrońców interesów polskiej mniejszości na Białorusi. To także dzięki Niemu i Jego osobistemu zaangażowaniu – po 2005 roku, kiedy reżim dyktatorski Aleksandra Łukaszenki przypuścił bezprecedensowy atak na największą na Białorusi organizację polskiej mniejszości, jaką jest ZPB – udało nam się przetrwać i wypracować metody działania w warunkach podziemia.

Zbigniew Romaszewski, jak nikt inny rozumiał specyfikę działalności w warunkach dyktatury, gdyż sam w czasach PRL-u tworzył skuteczne struktury opozycji demokratycznej, bez których odzyskanie przez Polskę niepodległości , a w konsekwencji – rozpad „imperium zła”, jakim był Związek Radziecki, miałyby bardziej dramatyczny i tragiczny przebieg.

Zbigniew Romaszewski korzystał z każdej okazji, aby swoim autorytetem, wiedzą i doświadczeniem wspierać ludzi, walczących o prawdę i sprawiedliwość. Niósł wsparcie walczącym o europejską przyszłość dla swoich krajów Białorusinów i Ukraińców, wspierał też nas – Polaków na Białorusi.

Po odejściu Zbigniewa Romaszewskiego na Wieczną Wartę, czujemy się osieroceni. Aby choć trochę ukoić ten ból – przeglądamy zdjęcia, na których Wielki Przyjaciel niezależnego Związku Polaków na Białorusi pojawia się wśród nas.

Poniżej zamieszczamy zdjęcia z różnych okazji, przy których Zbigniew Romaszewski obcował z mieszkającymi na Białorusi Polakami:

Zbigniew_Romaszewski_010

2006 rok. Uroczystość z okazji rocznicy Konstytucji 3 Maja w Grodnie

Zbigniew_Romaszewski_01

2009 rok. VII Zjazd ZPB w Grodnie

Zbigniew_Romaszewski

Zbigniew Romaszewski przemawia na VII Zjeździe ZPB

Zbigniew_Romaszewski_05

Zbigniew Romaszewski gratuluje Andżelice Borys reelekcji na stanowisko prezesa ZPB

Zbigniew_Romaszewski_08

Zbigniew Romaszewski wśród działaczy ZPB

Zbigniew_Romaszewski_09

Zbigniew_Romaszewski_06

Zbigniew_Romaszewski_07

Zbigniew_Romaszewski_03

2009 rok, Warszawa. Zofia i Zbigniew Romaszewscy na uroczystości wręczenia Związkowi Polaków na Białorusi statuetki Kustosza Pamięci Narodowej

Zbigniew_Romaszewski_02

Zbigniew_Romaszewski_014

2009 rok, Grodno. Obchody 20-lecia  Katedry Filologii Polskiej Uniwersytetu Grodzieńskiego

Zbigniew_Romaszewski_013

Zbigniew_Romaszewski_012

Przemawia Zbigniew Romaszewski

Zbigniew_Romaszewski_011

Zbigniew Romaszewski gratuluje prof. dr hab. Swietłanie Musijenko, która w 1989 r. założyła pierwszą na Białorusi Katedrę Filologii Polskiej, którą kierowała do października 2010 r.

Zespół redakcyjny Znadniemna.pl, działacze Związku Polaków na Białorusi

Najnowsze komentarze

Skomentuj

Skip to content