HomeSportII edycja „Pikniku sportowego” – triumfuje Wołkowysk!

II edycja „Pikniku sportowego” – triumfuje Wołkowysk!

Drużyna „Sokół-Wołkowysk” zdobyła puchar za zajęcie I miejsca podczas zawodów, rozegranych w ramach „Pikniku sportowego”, organizowanego przy wsparciu Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie co roku przez działający przy ZPB Polski Klub Sportowy „Sokół” wspólnie z Białoruską Federacją Nordic Walking .

Zwycięska drużyna „Sokół-Wołkowysk” z gośćmi honorowymi „Pikniku sportowego” i pucharem za zajęcie I miejsca w drużynowej klasyfikacji

W tym roku wydarzenie sportowo-integracyjne działaczy ZPB odbyło się 30 czerwca nad Kanałem Augustowskim przy śluzie Dąbrówka i zgromadziło blisko dwieście zawodników, reprezentujących oddziały ZPB z: Grodna, Brześcia, Lidy, Wołkowyska, Słonimia i działającego przy Oddziale ZPB w Grodnie Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Reprezentanci wszystkich drużyn zdobywali dla nich punkty, startując w dyscyplinach zarówno indywidualnych, jak i zespołowych. Były to: nordic walking (na dystansie 2 kilometrów), rzutki (ang. Darts), ringo, siatkówka oraz turniej rodzinny.

Na trasie najmłodsi chodziarze z kijkami

Start nordic walking w kategorii juniorów

Ze startu wyruszyli chodziarze z kijkami w najstarszej kategorii wiekowej

Zgodnie z regulaminem za zwycięstwo w każdym starcie zawodnik, bądź zespół, zdobywał dla swojej drużyny 100 punktów, drugie miejsce premiowane było 80-cioma punktami, trzecie – 70-cioma i tak dalej. Po jednym punkcie przyznawano za sam udział w starcie, więc skarbonki drużyn swoich miejscowości napełniali nawet tacy zawodnicy, którzy pojawiali się na mecie jako ostatni.

Dzięki licznej reprezentacji i doskonałym wynikom w startach indywidualnych (w nordic walking, rzutkach i ringo) najwięcej punktów dla swojej drużyny zdobyli zawodnicy „Sokoła-Wołkowysk”. Dla swojej drużyny zgromadzili oni aż 1795 punktów o ponad 500 punktów wyprzedzając zdobywcę drugiego drużynowego miejsca – Uniwersytet Trzeciego Wieku (1270 punktów). Z pucharu za zajęcie trzeciego drużynowego miejsca cieszyli się zawodnicy „Sokoła-Lida” (1185 punktów). Udało się im wyprzedzić o 85 punktów drużynę „Sokoła-Grodno”, która z wynikiem 1100 punktów uplasowała się tuż za drużynowym podium.

Podium w klasyfikacji drużynowej. Puchary dla swoich drużyn odebrali: Aleksy Gil za III miejsce dla „Sokoła-Lida”, prezes Oddziału ZPB w Wołkowysku Maria Tiszkowska za I miejsce dla „Sokoła-Wołkowysk” i prezes UTW przy ZPB Halina Gawrus za II miejsce dla słuchaczy UTW

Z uwagi na dużą liczbę kategorii wiekowych (osobno klasyfikowano zawodników, poczynając od dzieci do lat 12 i kończąc na seniorach w wieku 70+) najwięcej punktów dla swoich drużyn przynosili zawodnicy, walczący o indywidualne miejsca na podium, czyli: chodziarze z kijkami, gracze w ringo oraz uczestnicy zawodów w darts.

Tarcza do zawodów darts

W darts wygrywał ten, kto trafiał na tarczy w najwyżej punktowane sektory

Podczas meczu ringo

Najbardziej widowiskowe za to okazały się gry zespołowe: siatkówka oraz turniej rodzinny.

O woli walki siatkarzy i ich poświęceniu na boisku może świadczyć na przykład wyrównany mecz o trzecie miejsce między reprezentacjami „Sokoła-Lida” i „Sokoła-Grodno”. W tym meczu, grający za grodnian prezes PKS „Sokół” Marek Zaniewski, zdobył na przykład punkt, rozciągając się ofiarnie w gimnastycznym szpagacie i podbijając spadającą na boisko piłkę nogą. W drużynie rywali z kolei sympatyczna lidzianka Olga Bisołowa uratowała dla swojej drużyny jeden z setów, w decydującym momencie podbijając piłkę głową.

Podczas zaciętego meczu o III miejsce w turnieju siatkówki. Na boisku drużyny „Sokół-Lida” (za siatką) i „Sokół-Grodno”

W zawodach siatkarzy zdeklasowała rywali, wygrywając wszystkie mecze bez jednego straconego seta, reprezentacja „Sokoła-Brześć”. Tuż za nią na podium stanęła reprezentacja „Sokoła-Wołkowysk”. „Sokół–Grodno” z kolei, po zaciętym meczu z lidzianami, wywalczył brąz.

Podium turnieju w siatkówce: III miejsce -„Sokół-Grodno”, I miejsce – „Sokół-Brześć” i II miejsce – „Sokół-Wołkowysk”

Dużo śmiechu i pozytywnych emocji wzbudził u publiczności turniej rodzinny. Przedstawiciele trzech, zgłoszonych do udziału w tych zawodach, reprezentacji musieli pokonywać tor z przeszkodami, niosąc piłeczkę pingpongową na rakietce i pilnując, aby nie spadła (z uwagi na wietrzną pogodę wykonanie tego zadania wcale nie było łatwe), prowadząc piłkę do gry w piłkę ręczną kijem hokejowego bramkarza i wykonując inne wymyślone przez organizatorów trudne i podstępne ćwiczenia z wykorzystaniem sprzętu sportowego.

Turniej rodzinny. Pokonywanie toru z z przeszkodami z kijem bramkarza hokejowego i piłką do gry w piłkę ręczną

Turniej rodzinny. Tor z przeszkodami należało pokonać też, trzymając piłkę do koszykówki między kolanami

Po zmierzeniu czasu pokonania toru przez każdą ze startujących drużyn okazało się, że najszybciej pokonywali tor z przeszkodami reprezentanci drużyny „Sokół- Wołkowysk”. Z drugim wynikiem zakończyła zawody rodzinna reprezentacja ze Słonimia, na miejscu trzecim uplasowali się reprezentanci „Sokoła-Brześć”.
Przez cały czas trwania „Pikniku sportowego” uczestnikom wydarzenia umilali spędzanie wolnego od udziału w startach czasu muzykanci z działającego przy Oddziale ZPB w Wołkowysku zespołu „Rezerwa”, grający polskie przeboje estradowe.

Wolny od startów czas umilali zawodnikom, grając polskie przeboje estradowe, muzykanci z zespołu „Rezerwa”, działającego przy Oddziale ZPB w Wołkowysku

Na podium uczestnicy turnieju rodzinnego: III miejsce – „Sokół-Brześc”, I miejsce – „Sokół-Wołkowysk” i II miejsce – drużyna „Radość”ze Słonimia

Wieczorem, kiedy sędziowie podliczyli zdobyte przez drużyny punkty i zweryfikowali wyniki indywidualnych startów, prezes PKS „Sokół” przy ZPB Marek Zaniewski oraz prezes Białoruskiej Federacji Nordic Walking Andrzej Dziedziewicz zaprosili wszystkich do udziału w ceremonii dekoracji zwycięzców.

Prezes PKS”Sokół” Marek Zaniewski otwiera uroczystość dekoracji zwycięzców i przedstawia honorowych gości: konsulów RP Marzenę i Jana Demczuków oraz prezesa ZPB Andżelikę Borys

W wykonaniu tych miłych obowiązków organizatorom pomogli obecni na „Pikniku sportowym” goście honorowi: pracownicy Konsulatu Generalnego RP w Grodnie, konsulowie RP Marzena i Jan Demczukowie oraz prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys.

Przemawia prezes ZPB Andżelika Borys

Przemawia konsul RP Jan Demczuk

Przed rozpoczęciem ceremonii dekorowania zwycięzców prezes ZPB Andżelika Borys wyraziła wdzięczność organizatorom sportowego wydarzenia, podkreślając, że sportowa forma integracji Polaków jest niezwykle dobra, zwłaszcza wówczas kiedy, rywalizując na obiektach sportowych, porozumiewają się między sobą w języku ojczystym. – Cieszę się, że język polski był językiem roboczym waszych zmagań sportowych – mówiła prezes ZPB. Konsul Jan Demczuk w swoim wystąpieniu zwrócił z kolei uwagę na to, że ZPB organizuje tak dużą i masową imprezę sportową już drugi rok z rzędu. – Najważniejsze w tych zawodach jest to, że doskonale się bawicie, aktywnie odpoczywacie i poznajecie się nawzajem – mówił dyplomata.

Wręczenie pucharów przedstawicielom drużyn, które zgromadziłypodczas  zawodów najwięcej punktów

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content