HomeHistoriaRosja publikuje dokumenty. Nie było ataku Rosji na Polskę 17 Września 1939 roku?

Rosja publikuje dokumenty. Nie było ataku Rosji na Polskę 17 Września 1939 roku?

Rosja opublikowała kolejne dokumenty wybielające udział Związku Radzieckiego w II wojnie światowej. Ministerstwo obrony zamieściło w internecie odtajnioną dokumentację z pierwszego okresu po napaści hitlerowskich Niemiec na ZSRR. W publikacji tej, podobnie jak we wcześniejszych, nie ma informacji o napaści Armii Czerwonej na Polskę ani współpracy Moskwy z Berlinem.

Rosjanie wybielają swój udział w II wojnie światowej. Fot.: PAP/Reprodukcja

Wśród opublikowanych dokumentów znalazły się rozkazy radzieckiego dowództwa, wojenne dyrektywy, listy pochwalne i niemiecka mapa z planem napaści na Związek Radziecki. Rosyjskie władze przy każdej okazji podkreślają bohaterstwo radzieckich żołnierzy odpierających ataki hitlerowskiej armii i późniejszy marsz na Berlin, ale nie wspominają o działaniach w latach 1939-1941, kiedy Armia Czerwona zajęła Polskę, Litwę, Łotwę i Estonię.

Historyk stowarzyszenia „Memoriał” Nikita Pietrow w jednym z wywiadów dla Polskiego Radia zwracał uwagę na zakłamywanie historii przez Kreml. – To przedziwna sytuacja, gdy w naszym kraju jest własne widzenie historii, a cały świat ocenia poszczególne wydarzenia zupełnie inaczej. Jakoś nikogo to nie zawstydza i rzeczywiście można odnieść wrażenie, że państwowa polityka Rosji operuje fałszywymi faktami – podkreślił rosyjski historyk.

Moskwa wielokrotnie prezentowała wydarzenia z okresu II wojny światowej tak, aby pokazać ZSRR w jak najlepszym świetle.

Znadniemna.pl za IAR

Najnowsze komentarze

  • Pan Nikita Pietrow jest szlachetnym i prawym człowiekiem. Ocenia rzeczy w prawdzie. Obawiam się, że świat wcale nie idzie za jego przykładem, ale trwa w kłamstwie, podobnie jak sowieci i ich kontynuatorzy. Dla wielu, którzy nie chcą tracić czasu na prawość i szlachetność, taka narracja jest wygodna, bo nie muszą ani potępić zbrodniarzy, ani przyznać się do swego cichego przyzwolenie na zbrodnię.

  • Zakłamywanie historii ze strony Rosji – to już nikogo nie dziwi.

Skomentuj

Skip to content