HomeSpołeczeństwoSpotkanie integracyjne Polaków w Wawiórce

Spotkanie integracyjne Polaków w Wawiórce

Ponad sto działaczy Związku Polaków na Białorusi z Wawiórki, Szczuczyna, Lidy, Bieniakoń, Radunia, Zabłocia i Naczy w sobotę, 16 czerwca, wzięło udział w spotkaniu integracyjnym, zorganizowanym przez Oddział ZPB w Wawiórce i jego prezes Zofię Raczko.

Do złożenia kwiatów na grobach żołnierzy AK w Wiewiórce szykują się konsul RP Joanna Czartoryska, prezes Oddziału ZPB w Wiewiórce Zofia Raczko i prezes ZPB Andżelika Borys

W wydarzeniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele Zarządu Głównego ZPB na czele z prezes Andżeliką Borys, a także reprezentantka Konsulatu Generalnego RP w Grodnie – konsul Joanna Czartoryska.

Z uwagi na to, że na 16 czerwca przypadła 74. rocznica śmierci legendarnego akowskiego dowódcy Jana Piwnika „Ponurego”, uczestnicy spotkania integracyjnego nawiedzili miejscowy cmentarz, na którym znajduje się kwatera żołnierzy, walczących pod dowództwem „Ponurego” i symboliczny grób samego Jana Piwnika.

Symboliczny grób Jana Piwnika „Ponurego” usytuowany między mogiłami walczących pod jego dowództwem żołnierzy na cmentarzu w Wawiórce

Na cmentarzu Polacy odmówili modlitwę za dusze poległych bohaterów i oddali hołd ich pamięci, składając na grobach kwiaty i zapalając znicze.

Uczestnicy spotkania integracyjnego na cmentarzu w Wawiórce

W ramach spotkania odbyły się także występy zespołów artystycznych, działających przy oddziałach, biorących udział w wydarzeniu.

W improwizowanym koncercie wystąpił m.in. chór Oddziału ZPB w Szczuczynie

Znadniemna.pl, zdjęcia facebook.com

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content