HomeSpołeczeństwo„Lekarz i jego hobby” – międzynarodowa konferencja w Druskienikach

„Lekarz i jego hobby” – międzynarodowa konferencja w Druskienikach

Delegacja, działającego przy Związku Polaków na Białorusi, Polskiego Towarzystwa Lekarskiego na Grodzieńszczyźnie w dniach 11-12 maja brała udział w Międzynarodowej Konferencji pt. „Lekarz i jego hobby”, zorganizowanej w uzdrowisku Druskieniki przez Polskie Stowarzyszenie Medyczne na Litwie.

Zdjęcie pamiątkowe uczestników konferencji

Ogółem na konferencję przybyło ponad 50-ciu lekarzy polskiego pochodzenia z Litwy, Polski, Białorusi, Ukrainy, Szwecji, Włoch i USA. Nasza reprezentacja liczyła dziewięciu lekarzy, którym przewodniczył prezes Polskiego Towarzystwa Lekarskiego na Grodzieńszczyźnie, docent Grodzieńskiego Państwowego Uniwersytetu Medycznego Kazimierz Jodkowski.

Kierownicy delegacji, biorących udział w konferencji. Kazimierz Jodkowski, prezes działającego przy ZPB Polskiego Towarzystwa Lekarskiego na Grodzieńszczyźnie – pierwszy od prawej

Zgodnie z tematem konferencji podczas sesji wykładowych prelegenci opowiadali kolegom o uprawianych przez nich hobby. Różnorodność zainteresowań lekarzy, biorących udział w spotkaniu, przerosła wszelkie oczekiwania. Okazało się, że w wolnym od pracy czasie medycy pasjonują się m.in. malarstwem, fotografią, podróżują po świecie, a nawet uprawiają garncarstwo, sadzenie dębów oraz pszczelarstwo.

Lekarze z Polskiego Towarzystwa Lekarskiego na Grodzieńszczyźnie mieli trzy wystąpienia, podczas których zaprezentowali swoje pasje. Wśród nich – kierownik naszej delegacji Kazimierz Jodkowski, który uzasadnił tezę, że zawód chirurga też można traktować jako pasję i czerpać satysfakcję z jego uprawiania. Leon Syczewski z Grodzieńskiego Obwodowego Szpitala Dziecięcego wystąpił przed kolegami z wykładem, który zatytułował: „Jazda motocyklem, jako przyrzeczenie pozytywnego nastroju”, a chirurg Anna Kamińska z Centralnego Szpitala Rejonowego w Lidzie w sposób niezwykle uroczy przedstawiła uczestnikom konferencji swoją pasję, polegającą na pisaniu poezji i komponowaniu do niej podkładu muzycznego. Swój wykład Anna Kamińska zatytułowała „Na strunach mojej duszy”, a w charakterze owoców, jakie przynosi uprawiane przez nią hobby – zaprezentowała publiczności piosenki własnego autorstwa, śpiewając je pod gitarę.

Po części oficjalnej uczestnicy konferencji mieli możliwość zwiedzania Druskienik, podziwiania piękna tego zdrojowego miasta, a także mogli czerpać przyjemność ze świadczonych w uzdrowisku procedur uzdrawiających i odmładzających.

Zwieńczeniem udziału lekarzy polskiego pochodzenia z różnych krajów na konferencji stała się wspólna kolacja, podczas której uczestnikom przedstawiono prawdziwą atrakcję – pokazano proces pieczenia sękacza.

Lekarze odbyli też wycieczkę statkiem po Niemnie, w trakcie której, przebywając w doskonałym nastroju, mogli porozmawiać z kolegami w nieformalnej atmosferze o swoich pasjach i zainteresowaniach.

Bardzo miło i ciekawie było się dowiedzieć o pasjach kolegów, mieszkających w różnych krajach. Dzięki tej konferencji, za którą niskie ukłony należą się naszym przyjaciołom i kolegom z Litwy, przekonaliśmy się, że życie lekarza, uprawiającego hobby, może być niezwykle barwne, ciekawe i różnorodne. Jest wielką rzeczą, że nas, lekarzy z różnych krajów, a nawet kontynentów, potrafią łączyć nie tylko tematy zawodowe, ale także uprawiane przez nas hobby i pasje – powiedział w rozmowie z portalem Znadniemna.pl prezes Polskiego Towarzystwa Lekarskiego na Grodzieńszczyźnie Kazimierz Jodkowski.

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content