HomeReligiaProcesja Bożego Ciała w Grodnie

Procesja Bożego Ciała w Grodnie

Ponad 3 tysiące grodzieńskich katolików przeszło 3 czerwca w procesji ulicami Grodna z okazji Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej.

Procesja tradycyjnie zajęła prawie cały tzw. Stary Most przez Niemen

Procesję poprzedziła uroczysta Msza św., celebrowana w Katedrze Grodzieńskiej przez biskupa grodzieńskiego Aleksandra Kaszkiewicza.

Biskup grodzieński Aleksander Kaszkiewicz celebruje uroczyste nabożeństwo

– Dzisiaj skupiamy uwagę na tajemnicy Eucharystii. Obudźmy swoją wiarę w to, że w maleńkiej białej hostii jest obecny żywy i prawdziwy Chrystus. To ten sam Jezus, który kiedyś chodził po palestyńskich drogach, dokonywał cudów, po czym był torturowany, zmarł i zmartwychwstał – oznajmił na początku nabożeństwa ordynariusz grodzieński.

W homilii biskup wezwał wiernych nie krępować się z powodu tego, że tajemnicy obecności Chrystusa w świecie w postaci chleba i wina nie da się zrozumieć, stosując logikę.

– Uczniowie Jezusa na początku również z niedowierzaniem traktowali słowa Zbawiciela. Jednak po ukrzyżowaniu i powrocie Nauczyciela, przekonali się oni do Jego obietnicy posilać ich Ciałem i Krwią, po czym potrafili zbudować mocny Kościół – podkreślił hierarcha.

Procesja podąża ulicą Karola Marksa

Po zakończeniu Mszy św. ulicami Grodna ruszyła procesja Eucharystyczna. W pochodzie tradycyjnie wzięli udział wierni ze wszystkich parafii grodzieńskich, a także katolicy z sąsiednich krajów – Polski i Litwy. Na potrzeby procesji zawczasu przygotowano cztery ołtarze: naprzeciwko kościołów – katedralnego, pobrygidzkiego, pobernardyńskiego i franciszkańskiego.

Wierni na czele z Ciałem Jezusa Chrystusa, ukrytym w znaku chleba i pomieszczonym w monstrancji, zatrzymywali się naprzeciwko ołtarzy, czytali fragmenty Ewangelii, sławili Boga śpiewem i wznosili modlitwy.

Na zakończenie procesji na franciszkańskim wzgórzu biskup Aleksander Kaszkiewicz udzielił wszystkim pasterskiego błogosławieństwa.

– Mocą Chleba Bożego starajmy się zachowywać Bożą prawdę w naszym życiu, żeby żyć w jedności z Panem i bliźnim – zwrócił się ordynariusz na końcu uroczystości do zgromadzonych.

Znadniemna.pl na podstawie Grodnensis.by/Angelina Marciszewska, zdjęcia Olgi Sielickiej

Najnowsze komentarze

  • Szczęść Boże, Rodacy

Skomentuj

Skip to content