HomeSpołeczeństwoObrońcy Kuropat zablokowali otwarcie restauracji w pobliżu cmentarza

Obrońcy Kuropat zablokowali otwarcie restauracji w pobliżu cmentarza

Obrońcy miejsca pochówków ofiar stalinowskich represji protestowali przeciwko inauguracji restauracji znajdującej się kilkadziesiąt metrów od masowych grobów.

Obrońcy memoriału w Kuropatach blokują wejście do restauracji, fot.: nn.by

W proteście, który rozpoczął się o godz. 15 czasu białoruskiego, udział wzięło kilkunastu aktywistów – w tym jeden z liderów Białoruskiej Chrześcijańskiej-Demokracji Pawał Siawieryniec, aktywista Europejskiej Białorusi Leanid Kułakou i reżyserka Wolha Nikałajczyk. Protest odbył się pod hasłem „Nie dla knajpy na kościach” – które uczestnicy wypisali węglem na drodze dojazdowej.

fot.: Iryna Arachouska/Biełsat

Protestujący wznosili okrzyki „Hańba”, „Muzeum nie knajpa” i „Żywie Biełaruś”. Blokowano też wjazd samochodom zaopatrzenia oraz kilku potencjalnym klientom. Protest obserwowali funkcjonariusze drogówki, którzy spisali protokoły blokowania pasa drogi. Doszło do jednego incydentu. Na miejsce podjechał mężczyzna, który domagał się wpuszczenia na teren restauracji. Twierdził, że w Kuropatach leżą nie ofiary NKWD, ale „Polaków i Niemców”. Zachowywał się agresywnie i doszło do przepychanek.

Agresywny mężczyzna (po lewej) zaatakował uczestników protestu, fot.: Iryna Arachouska/Biełsat

Protest zakończył się po dwóch godzinach – oficjalnie nie doszło do zapowiadanego otwarcia restauracji „Pajedziem, pajedzim” (pol. Pojedziemy, pojemy). Uczestnicy protestu zapowiedzieli, że w środę od godziny 12 będą kontynuowali blokadę.

Znadniemna.pl za Belsat.eu

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content