HomeReligiaXI Dekanalny Festiwal Kolęd w Iwiu

XI Dekanalny Festiwal Kolęd w Iwiu

Kolędy i pastorałki w językach polskim, białoruskim, rosyjskim i ukraińskim brzmiały w minioną niedzielę w Iwiu podczas XI Dekanalnego Festiwalu Kolęd.

konferans

Jak zaznaczył pomysłodawca i organizator wydarzenia religijno-artystycznego, proboszcz iwiejskiego kościoła pw. św. Piotra i Pawła ksiądz dziekan Jan Gawecki: „Celem festiwalu nie jest rywalizacja, lecz przede wszystkim oddanie chwały Bogu za pośrednictwem śpiewu i muzyki”.

wystep

kapelusze

najmlodsi

W tak piękny sposób chwałę Bogu oddawały ze sceny festiwalu dzieci i młodzież z Iwia, Juraciszek, Trab, Ładzun, Gieranion, Subotnik, Lipniszek i innych, należących do dekanatu wiejskiego, parafii. Gościnnie zaśpiewał na festiwalu chór „Cantate Dominum” z Grodna.

Gośćmi honorowymi przeglądu kolęd i pastorałek byli: ks. biskup nominat Józef Staniewski z Grodna, ks. Edmund Druz, dyrektor Centrum Pastoralnego przy Konferencji Katolickich Biskupów na Białorusi z Mińska, ks. Jerzy Martinowicz, dyrektor biura informacji przy Konferencji Katolickich Biskupów na Białorusi z Mińska, konsul w Konsulacie Generalnym RP w Grodnie Wiesław Romanowski oraz prezes Związku Polaków na Bialorusi Mieczysław Jaśkiewicz.

Goście honorowi festiwalu

Goście honorowi festiwalu

Z Polski przybyła na święto muzyki i wiary delegacja gminy Kłodzko z województwa dolnośląskiego, na czele z wójtem Stanisławem Longawą. Władze rejonu reprezentował Aleksander Romaniuk, wiceprzewodniczący rejonowego komitetu wykonawczego w Iwiu.

Wszyscy młodzi artyści po zakończeniu koncertu otrzymali w prezencie upominki i słodycze, a wójt gminy Kłodzko przekazał na ręce księdza dziekana Jana Gaweckiego zaproszenie na letnie wakacje do Polski dla 30-osobowej grupy dzieci z Iwia.

Pomoc w organizacji letniego pobytu edukacyjnego w Polsce dla miejscowych dzieci, uczących się języka polskiego, zaoferował z kolei prezes ZPB Mieczysław Jaśkiewicz.

Andżelika Borys z Iwia

Najnowsze komentarze

  • Ilu jest Polaków w Iwiu? Chodzi mi o dane statystyczne 🙂

Skomentuj

Skip to content