HomeReligiaSpotkanie Duchowe Polaków w Lidzie

Spotkanie Duchowe Polaków w Lidzie

Około stu Polaków z Lidy zebrało się w piątek, 24 stycznia, w kawiarni „Mołodiożnaja”, aby podzielić się opłatkiem.

Spotkanie rozpoczęło się od przedstawienia artystyczno-muzycznego w wykonaniu dzieci, uczących się języka polskiego u miejscowej nauczycielki Swietłany Worono.

Jasełka w wykonaniu dzieci z Lidy

Jasełka w wykonaniu dzieci z Lidy

Młodzi artyści z dużym wdziękiem i serdecznością przypomniały zebranym historię Narodzin Pana Jezusa.

Swietłana Worono, Andżelika Borys, ks. proboszcz Andrzej Znosko

Swietłana Worono, Andżelika Borys, ks. proboszcz Andrzej Znosko

pastuszkowie

trzej_krolowie

koniec_wystepu

– Kiedy dostałem zaproszenie na to spotkanie, zastanawiałem się, jakie ono będzie, kulturalne, religijne, czy inne? Przecież Święta Bożego Narodzenia już minęły… – zwrócił się do zebranych proboszcz miejscowej parafii Bożego Miłosierdzia ks. Andrzej Znosko. – Po obejrzeniu tego niezwykle wzruszającego przedstawienia, proponuję uznać, że jako Polacy mamy dzisiaj Spotkanie Duchowe – obwieścił kapłan, przystępując do modlitwy, aby pobłogosławić opłatki, przygotowane na okazję spotkania w jednym miejscu tak dużej grupy Polaków.

ks. Andrzej Znosko

Ks. Andrzej Znosko

ks. Józef Hańczyc

Przemawia ks. Józef Hańczyc

– Bóg mnie kocha, gdyż sprawił, że urodziłem się Polakiem i rozmawiam w języku polskim – przemówił do zebranych gość spotkania, proboszcz lidzkiej parafii św. Rodziny, ks. Józef Hańczyc. Dziękując dzieciom, ich rodzicom i nauczycielom za piękne przedstawienie, kapłan podkreślił znaczenie nauczania języka ojczystego oraz wychowania młodzieży w duchu polskim dla kształtowania osobowości młodego człowieka. – Przecież, my Polacy, jesteśmy tutaj na swojej ziemi, nie przybyliśmy tu z Uralu – przypomniał ksiądz Hańczyc.

modlitwa

Hanczyc_Borys

O tym, że Związek Polaków na Białorusi wspiera każdą inicjatywę, związaną z szerzeniem wśród polskich społeczności lokalnych na Białorusi nauki języka polskiego i znajduje możliwości zabezpieczenia każdego nauczyciela i jego ucznia w niezbędne materiały dydaktyczne, mówiła obecna na spotkaniu przewodnicząca Rady Naczelnej ZPB Andżelika Borys.

występ zespołu rodzinnego Sachoń z Lidy

Występ zespołu rodzinnego Sachoń z Lidy

zespol_Sachon_1

Andżelika Borys wręcza prezenty najmłodszym artystkom zespołu Sachoń

Andżelika Borys wręcza prezenty najmłodszym artystkom zespołu Sachoń

Podczas uroczystej kolacji, którą uświetnił występ miejscowego folklorystycznego zespołu rodzinnego Sachoń, do towarzystwa lidzkich Polaków dołączyli goście z Polski. Była to delegacja z opiekującego się między innymi polskimi kombatantami na Kresach, wrocławskiego Stowarzyszenia Odra-Niemen, na czele z sekretarzem zarządu tej organizacji Eugeniuszem Gosiewskim. Goście z Polski przybyli w towarzystwie legendy społeczności polskiej na Białorusi, prezes działającego przy ZPB Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej Weroniki Sebastianowicz.

Przybycie gości z Polski w towarzystwie Weroniki Sebastianowicz

Przybycie gości z Polski w towarzystwie Weroniki Sebastianowicz

Biesiadnicy mieli okazję posłuchać i wspólnie pośpiewać polskie kolędy we współczesnej aranżacji, wykonane przez zespół estradowy Henryka Sajkowskiego, prezesa Oddziału ZPB w Grodnie.

Henryk Sajkowski śpiewa kolędę we współczesnej aranżacji

Henryk Sajkowski śpiewa kolędę w nowoczesnej  aranżacji

Andrzej Pisalnik z Lidy

Najnowsze komentarze

  • co za niefart bylem wtedy w lidze mroz byl taki ze wymiekalem, zycze wam tam powodzenia

Skomentuj

Skip to content