HomeHistoriaPolacy z Białorusi w hołdzie ofiarom zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej (foto)

Polacy z Białorusi w hołdzie ofiarom zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej (foto)

Około stuosobowa grupa działaczy Związku Polaków na Białorusi z obwodów grodzieńskiego i mińskiego na czele z prezes ZPB Andżeliką Borys nawiedziła7 kwietnia Polski Cmentarz Wojenny w Katyniu oraz miejsce katastrofy rządowego Tu-154M przy lotnisku Siewiernyj w Smoleńsku.

Ołtarz na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu

Wizyta odbyła się w ramach organizowanych przez ZPB obchodów 78. rocznicy zbrodni katyńskiej i 8. rocznicy katastrofy lotniczej, w której zginęło 96 przedstawicieli elity państwa polskiego, w tym Prezydent RP Lech Kaczyński ze swoją Małżonką Marią Kaczyńską.

Na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu uczestnicy żałobnych obchodów rocznicowych wzięli udział we Mszy św., którą celebrował duchowy opiekun mieszkających na Białorusi polskich kombatantów wojennych, Sybiraków i ich rodzin – ks. Andrzej Radziewicz. Pomodlili się też przy grobie generała brygady Bronisława Bohaterewicza, urodzonego w podgrodzieńskich Grandziczach – organizatora Samoobrony Grodna w roku 1918, bohatera wojny polsko-bolszewickiej, aresztowanego przez Sowietów, wywiezionego do obozu w Kozielsku i zamordowanego w Katyniu, chociaż w chwili aresztu generał przebywał w stanie spoczynku.

Z Katynia podróżująca dwoma dużymi autokarami delegacja działaczy ZPB udała się na miejsce katastrofy rządowego TU-154M, przy lotnisku Siewiernyj w Smoleńsku. Tu przy kamieniu pamiątkowym poświęconym ofiarom katastrofy prezydenckiego samolotu sprzed 8 lat, Polacy z Białorusi oddali hołd poległym w tym miejscu przedstawicielom elity państwa polskiego. Wielu z nich było przyjaciółmi Związku Polaków na Białorusi, a ich śmierć działacze organizacji przeżyli jak śmierć osób najbliższych.

Kamień pamiątkowy poświęcony ofiarom katastrofy rządowego TU-154M przy lotnisku Siewiernyj w Smoleńsku

Organizowane przez ZPB obchody 78. rocznicy zbrodni katyńskiej i 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej będą kontynuowane 10 kwietnia w oddziałach ZPB na terenie całej Białorusi.

Tego dnia działacze Oddziału ZPB w Mińsku wezmą udział we Mszy św. i wysłuchają żałobnego koncertu, który odbędzie się w mińskim kościele katedralnym z inicjatywy Ambasady RP w Mińsku.

Polacy z Grodna wspólnie z reprezentacją Konsulatu Generalnego RP w Grodnie zgromadzą się 10 kwietnia przy Krzyżu Katyńskim na grodzieńskim cmentarzu garnizonowym po czym udadzą się do kościoła Pobernardyńskiego na Mszę św., która zostanie odprawiona w intencji ofiar zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej.

Fotorelacja z pobytu delegacji ZPB w Katyniu i Smoleńsku:

 KATYŃ

Wieniec od ZPB na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu składają prezes ZPB Andżelika Borys i wiceprezes ZPB Marek Zaniewski

Przy grobie gen. brygady Bronisława Bohaterewicza

Znajdująca się obok cmentarza Cerkiew Zmartwychwstania Pańskiego w Katyniu

Na sztandarze, powiewającym obok Cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego w Katyniu, widnieje wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej, czczony także przez prawosławnych chrześcijan

MIEJSCE KATASTROFY LOTNICZEJ

Delegacja ZPB w drodze na miejsce katastrofy rządowego TU-154M przy lotnisku Siewiernyj w Smoleńsku

Prezes ZPB Andżelika Borys i jej zastępca Marek Zaniewski składają wieniec przy kamieniu pamiątkowym poświęconym ofiarom katastrofy lotniczej

Znadniemna.pl

Najnowsze komentarze

  • Piękny gest rodaków (a Kazik Choder w polówce !)

Skomentuj

Skip to content