HomeReligia„To szokujące dla księży”. Abp Kondrusiewicz: nakaz zezwoleń dla księży niszczy wizerunek Białorusi

„To szokujące dla księży”. Abp Kondrusiewicz: nakaz zezwoleń dla księży niszczy wizerunek Białorusi

Wymóg uzyskiwania zezwoleń na sprawowanie posługi kapłańskiej przez zagranicznych duchownych szkodzi wizerunkowi Białorusi – powiedział we wtorek, 27 marca, abp Tadeusz Kondrusiewicz, zwierzchnik Kościoła Katolickiego na Białorusi.

Duchowni odwiedzający Białoruś nie mogą sprawować posługi kapłańskiej, dopóki nie uzyskają specjalnego zezwolenia od pełnomocnika rządu ds. religii i narodowości.

– To bardzo szkodzi wizerunkowi Białorusi, niszczy go – powiedział metropolita mińsko-mohylewski abp Tadeusz Kondrusiewicz na spotkaniu z dziennikarzami we wtorek w Mińsku.

Zwierzchnik białoruskich katolików od dawna zwraca uwagę na tę sprawę, wskazując ją jako jeden z problemów Kościoła katolickiego na Białorusi.

Kondrusiewicz powiedział, że jest to nie tylko przeszkoda dla duchownych chcących pracować na Białorusi, ale też szokująca sytuacja dla wielu księży, którzy po prostu chcą na krótko odwiedzić ten kraj lub odwiedzają go jako turyści, korzystając z pięciodniowego ruchu bezwizowego. Niektórzy w związku z tym rezygnują z przyjazdu na Białoruś.

„Hierarchowie watykańscy byli na Białorusi w zeszłym roku na plenarnym posiedzeniu Rady Konferencji Episkopatów Europy. Wiedzieli o tym, że musimy prosić o zezwolenia dla nich, i był to dla nich szok” – mówił Kondrusiewicz.

 Znadniemna.pl za PAP/Polskie Radio

Najnowsze komentarze

  • Trzeba szybko doprowadzić do negocjacji pomiędzy Kościołem Katolickim, a władzami Białorusi, których celem jest doprowadzenie do zniesienia tych zezwoleń, a w najgorszym razie do ich ograniczenia. Kościół Katolicki na Białorusi powinien sprawdzić, czy władze Białorusi wymagają analogicznych zezwoleń dla księży z Cerkwi Prawosławnej, którzy na przykład przyjechali z Rosji na Białoruś. Jeśli zagraniczni prawosławni duchowni nie podlegają takiemu obowiązkowi, to na tej podstawie należy domagać się takich samych praw dla katolickich duchownych.

Skomentuj

Skip to content