HomeKulturaArtyści z Baranowicz z gościnnym występem w Radzyniu Podlaskim

Artyści z Baranowicz z gościnnym występem w Radzyniu Podlaskim

Działające przy Domu Polskim w Baranowiczach chór dziecięco-młodzieżowy „Słoneczka” oraz składający się z dorosłych chór „Kraj Rodzinny” wzięły udział w dorocznym przeglądzie kolęd „Radzyńskie Kolędowanie 2014”. Koncert odbył się w minioną niedzielę w Sanktuarium Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Radzyniu Podlaskim.

Zaszczyt zapewnienia oprawy muzycznej podczas poprzedzającej koncert kolęd Mszy św. przypadł chórowi „Kraj Rodzinny” z Baranowicz.

Śpiewa chór "Kraj Rodzinny"

Śpiewa chór „Kraj Rodzinny”, fot.: Radzyninfo.pl

– Jestem pełen podziwu. Bóg daje nam takie chwile na umocnienie. – mówił na zakończenie nabożeństwa ks. proboszcz Roman Wiszniewski. – To była uczta ducha – wzniosłe tony, przepiękne myśli, słowa chwytające za serce.

W przeglądzie kolęd, który odbył się po nabożeństwie, wzięło udział pięć chórów z Radzynia. Zaś dwa polskie chóry z Baranowicz były szczególnymi gośćmi koncertu, którego mottem były słowa „Uwielbiajmy Pana, dzień dziś wesoły”.

Występ dziecięco-młodzieżowego chóru "Słoneczka", fot.: Radzyninfo.pl

Występ dziecięco-młodzieżowego chóru „Słoneczka”, fot.: Radzyninfo.pl

Na zakończenie koncertu wszystkie biorące w nim udział zespoły odśpiewały wspólnie kolędę „Bóg się rodzi ”, tworząc jeden wielki chór.

– Cieszę się, że mogliśmy gościć chóry z Baranowicz. Dopełniacie to, czego nam brakuje, zwracacie uwagę na to, czego nie dostrzegamy na co dzień – zwrócił się do gości z Białorusi obecny na przeglądzie poseł na Sejm RP Jerzy Rębek. – Pokazujecie, że łączy nas jedna kultura, jeden język, jedna wiara – możemy się spotykać w świątyni, pod krzyżem – mówił parlamentarzysta. – Nasza Ojczyzna jest tam, gdzie są Polacy, gdzie biją polskie serca – dodał wójt gminy Radzyń Wiesław Mazurek.

Proboszcz parafii MBNP ks. prał. Roman Wiszniewski poprosił gości z Baranowicz o wystąpienie, poza programem przeglądu. Chór „Kraj Rodzinny” zaprezentował repertuar patriotyczny, z wielkim artyzmem wykonując między innymi piosenki „Kraj rodzinny”, „Polesia czar” oraz „Samotny stoję nad Bugiem”. Występ polskich artystów z Białorusi poruszył serca zgromadzonej w świątyni publiczności, która dziękowała im oklaskami na stojąco.

– W chórze śpiewają Polacy i koledzy Polaków, wszystkich łączy wspólna pasja – śpiew i zainteresowanie polską kulturą. – mówiła po koncercie portalowi Radzyninfo.pl dyrygentka chóru z Baranowicz Tatiana Pańko. Zapewniła, że w zespole panuje serdeczna, rodzinna atmosfera, co jej zdaniem przekłada się na brzmienie chóru. Zdaniem dyrygentki panującą w zespole atmosferę zawsze wyczuwają słuchacze, gdyż przyjmują artystów niezwykle entuzjastycznie. – Jeszcze nigdy nie było zimno albo chłodno – jesteśmy zawsze przyjmowani bardzo ciepło, a nawet gorąco – podsumowała Tatiana Pańko.

„Radzyńskie Kolędowanie 2014” i gościnny występ w Radzyniu artystów z Baranowicz odbyły się dzięki staraniom radzyńskiej Parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy oraz wsparciu miejscowych władz gminnych i powiatowych.

 a.pis. na podstawie Iledzisiaj.pl/Podlasie24.pl/Radzyninfo.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content