HomeSpołeczeństwoSpotkania świąteczno-noworoczne w Mostach, Wasiliszkach, Raduniu i Rosi

Spotkania świąteczno-noworoczne w Mostach, Wasiliszkach, Raduniu i Rosi

Kierownictwo Związku Polaków kontynuuje wizytacje oddziałów ZPB, by złożyć działaczom w terenie życzenia świąteczno-noworoczne i uzgodnić plany działalności w bieżącym roku.

W minione piątek, sobotę i niedzielę prezes ZPB Mieczysław Jaśkiewicz, przewodnicząca Rady Naczelnej ZPB Andżelika Borys oraz Weronika Sebastianowicz, członkini Zarządu Głównego ZPB a zarazem – prezes Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej, odwiedzili Polaków w Mostach, Wasiliszkach, Raduniu i w Rosi.

Mosty

foto 058 (1)

Członkowie Oddziału ZPB w Mostach

Na spotkanie z kierownictwem Związku, w miniony piątek, przybyło w Mostach blisko pięćdziesięciu członków miejscowego oddziału organizacji.

foto 058 (2)

Występ dzieci uczących się języka polskiego w Mostach

Uczące się języka polskiego dzieci z polskich rodzin, uświetniły spotkanie przepięknym wykonaniem polskich kolęd. Mieczysław Jaśkiewicz i Weronika Sebastianowicz dziękowali za piękny występ najmłodszym Polakom, wręczając im słodkie prezenty.

foto 058

Wręczenie dyplomu uznania

Dorosłym, najbardziej aktywnym, działaczom ZPB w Mostach szefowie organizacji wręczyli wyróżnienia w postaci wydanych z okazji 25-lecia ZPB dyplomów uznania za ofiarną działalność na rzecz polskości na Białorusi.

Wasiliszki

foto 135

Kierownictwo ZPB na spotkaniu w Wasiliszkach

Ponad pięćdziesięciu Polaków wypełniło w sobotę wieczorem kawiarnię w Wasiliszkach. Przybyłe tu kierownictwo Związku zostało powitane dźwiękami kolędy „Cicha noc” w wykonaniu wokalnego zespołu „Odrodzenie” ze Starych Wasiliszek.

foto 090

Śpiewa zespół folklorystyczny „Odrodzenie” ze Starych Wasiliszek

Artyści z ojczyzny naszego sławnego ziomka Czesława Niemena uświetniali swoim śpiewem spotkanie do samego jego zakończenia.

Gospodyni spotkania, prezes miejscowego oddziału ZPB Weronika Arabczyk oraz inni zasłużeni dla polskości działacze z Wasiliszek i Starych Wasiliszek odebrali z rąk kierownictwa ZPB dyplomy uznania. Nie zabrakło na spotkaniu ciepłych życzeń świąteczno-noworocznych i dzielenia się opłatkiem.

foto 147

Prezes Oddziału ZPB w Wasiliszkach Weronika Arabczyk odbiera dyplom uznania

Z inicjatywy prezesa ZPB Mieczysława Jaśkiewicza, chwilą ciszy uczczono pamięć Czesława Niemena, którego dziesiąta rocznica śmierci przypadła na miniony piątek – 17 stycznia.

Raduń

foto 179

W Raduniu, w niedzielę 19 stycznia, tradycyjne spotkanie świąteczno-noworoczne zorganizowała Halina Żegzdryń, prezes oddziału ZPB w Raduniu.

foto 185

foto 192

foto 193

foto 216

foto 225

foto 242

Na zaproszenie gospodyni przybyli Polacy nie tylko z Radunia, lecz także z pobliskich oddziałów ZPB – z Bieniakoń, Naczy i Werenowa, a także goście z Konsulatu Generalnego RP w Grodnie i delegacja Związku Polaków z Grodna na czele z przewodniczącą Rady Naczelnej Andżeliką Borys.

Spotkanie poprzedziła celebrowana przez księdza proboszcza Witolda Łozowickiego Msza św. w miescowym kościele Matki Bożej Różańcowej . Po nabożeństwie proboszcz zaprosił zgromadzonych do podziwiania teatralizowanych Jasełek w wykonaniu miejscowych dzieci, zgłębiających wiedzę o Bogu pod czujnym okiem pani Teresy, katechetki. W przedstawieniu uczęstniczyło około trzydziestu młodych artystów. Widzowie mogli przenieść się w atmosferę panujacą w Betlejem ponad dwa tysiące lat temu. Dzieci wystąpiły w rolach m.in. Najświętszej Panny Maryi, Świętego Józefa, Trzech Króli, pasterzy i aniołów. Jasełka zakończyło przesłanie, będące wyrazem wielkiej miłości i radości z Narodzenia Pana.

foto 253

Ksiądz proboszcz Witold Łozowicki dziękuje młodym artystom

Podziękowanie za piękne przedstawienie złożył artystom i ich opiekunce pani Teresie ksiądz proboszcz Witold Łozowicki.

Jasełka zostały przyjęte gorącymi brawami zarówno przez parafian i rodzicówmłodych artystów, jak i gości spoza Radunia.

foto 279

Konsul RP Zbigniew Pruchniak dziękuje za wspaniałe przedstawienie

W imieniu konsula generalnego RP w Grodnie Andrzeja Chodkiewicza życzenia świąteczno-noworoczne złożyli zgromadzonym w świątyni konsulowie Zbigniew Pruchniak i Joanna Czartoryska.

Przewodnicząca Rady Naczelnej Andżelika Borys, dziękując dzieciom za wspaniały występ, wręczyła im słodkie upominki. Katechetka i ksiądz proboszcz z kolei usłyszeli słowa uznania za troskę i opiekę nad młodymi artystami, którym Andżelika Borys obiecała załatwić wyjazd na kolonie do Polski latem tego roku.

foto 323

Andżelika Borys wręcza dyplom uznania Halinie Żegzdryń, prezes Oddziału ZPB w Raduniu

Ze świątyni uroczystości przeniosły się do raduńskiej kawiarni. Tu z rąk gospodyni, prezes oddziału ZPB w Raduniu Haliny Żegzdryń, wszyscy obecni otrzymali opłatek. Podczas dzielenia się nim, życzenia wszystkim zgromadzonym złożyli konsulowie Zbigniew Pruchniak i Joanna Czartoryska, a także przewodnicząca Rady Naczelnej ZPB Andżelika Borys. Swoim śpiewem uświetnił spotkanie raduński chór „Przyjaciółka”.

foto 339

foto 341

Nie zabrakło tego wieczoru miłej niespodzianki od kierownictwa ZPB. W imieniu swoim i prezesa Mieczysława Jaśkiewicza Andżelika Borys wręczyła dyplomy uznania za działalność na rzecz Polaków na Białorusi prezesom oddziałów Związku oraz najbardziej zasłużonym działaczom ZPB z Radunia i pobliskich miejscowości.

foto 401

foto 413

Dzieci raduńskich działaczy ZPB śpiewają kolędę

foto 424

Śpiewa zespół „Przyjaciółka” z Radunia

Roś

Fot 119

Przemawia prezes ZPB Mieczysław Jaśkiewicz

Z powodu dużej liczby zaproszeń na spotkania świąteczno-noworoczne, kierowanych do kierownictwa ZPB przez prezesów oddziałów terenowych, nie na każdym z nich delegacja ZPB mogła pojawić się w pełnym składzie. W tym czasie, gdy Andżelika Borys z delegacją gościła w Raduniu, prezes ZPB Mieczysław Jaśkiewicz wraz z prezes Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej Weroniką Sebastianowicz udali się do Rosi. Tam w miejscowej kawiarni czekali na nich działacze związkowi na czele z prezes oddziału Stanisławą Chomczukową i jej mężem Antonim Chomczukowym, niezwykle zasłużonym dla ruchu polskiego i harcerskiego na Białorusi.

Fot 127

Ksiądz Andrzej Radziewicz pobłogosławił spotkanie

Fot 134

Tańczą Weronika Sebastianowicz i Mieczysław Jaśkiewicz

Fot 142

Spotkanie w Rosi pobłogosławił obecny na nim kapelan Sybiraków i Żołnierzy AK na Białorusi ks. Andrzej Radziewicz.

Zespół redakcyjny

Najnowsze komentarze

  • Takie objazdy powinny byc przez cały rok, mobilizuje to do pracy, spotkań, konstruktywnych rozmów, pozdrawiam 🙂

Skomentuj

Skip to content