HomeKulturaKoncert „Karolinki” w Brześciu

Koncert „Karolinki” w Brześciu

Tańce, kolędy i piosenki ludowe w wykonaniu Polonijnego Zespółu Pieśni i Tańca „Karolinka” z Brześcia mieli okazję podziwiać mieszkańcy i goście miasta nad Bugiem w minioną niedzielę. Koncert odbył się w miejscowym Domu Kultury Kolejarzy.

Na scenie - najmłodszy skład zespołu

Na scenie – najmłodsi tancerze

Jan Trzeciak, kierownik działającego już ponad dwadzieścia lat zespołu, witając wypełnioną po brzegi salę, zachęcał publiczność do wspólnego śpiewania znanych i lubianych kolęd oraz piosenek ludowych, które artyści przygotowali na pierwszą część koncertu.

Karolinka_dzieci_1

Sporą część publiczności stanowili brzescy Polacy. To oni wraz z zespołem najchętniej śpiewali kolędy i piosenki, wykonywane po polsku. Dzięki bogatemu repertuarowi artystów z „Karolinki” nie poczuli się dyskryminowani obecni na koncercie Białorusini. Również mieli bowiem okazję zaśpiewać wraz z artystami kolędy i piosenki w swoim ojczystym języku.

Karolinka_chor

Po wspólnym śpiewaniu w dwóch językach przyszła kolej na zaprezentowanie przez artystów umiejętności tanecznych. Pod względem różnorodności narodowościowej ta część koncertu okazała się bogatsza od śpiewanej. Tancerze zademonstrowali bowiem nie tylko polskie i białoruskie tańce ludowe, lecz także tańce rosyjskie.

Młodzieżowy skład taneczny zespołu

Koncert stał się okazją, do zaprezentowania publiczności zarówno najmłodszego składu, zaangażowanych w „Karolince” artystów, jak i związanych z „Karolinką” od początków jej istnienia weteranów zespołu.

Zespół „Karolinka” powstał w 1991 roku z inicjatywy państwa Walentyny i Jana Trzeciaków, znanych w Brześciu entuzjastów polskiej ludowej tradycji i folkloru.

Walentyna i Jan Trzeciakowie dziękują publiczności i artystom

Walentyna i Jan Trzeciakowie dziękują publiczności i artystom

Bliżej zakończenia koncertu Walentyna i Jan Trzeciakowie serdecznie dziękowali rodzicom zaangażowanych w zespole najmłodszych artystów oraz wszystkim, kto przez dziesięciolecia istnienia „Karolinki” włożył w zespół duszę i serce.

Przyjmowany entuzjastycznie występ polskiego zespołu zakończył się wspólnym z publicznością wykonaniem jednej z najbardziej znanych i lubianych pieśni „Hej, Sokoły”.

Anna Adamczyk z Brześcia

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content