HomeKulturaFRESH ART od malarzy z Mińska w galerii „Tyzenhauz”

FRESH ART od malarzy z Mińska w galerii „Tyzenhauz”

Wernisaż wystawy FRESH ART, na którą złożyły się 14 prac autorstwa siedmiu malarzy z Mińska, należących do działającego przy Związku Polaków na Białorusi Towarzystwa Plastyków Polskich, odbył się w dniu 9 marca w grodzieńskiej galerii „Tyzenhauz”.

Dyrektor galerii „Tyzenhauz” Olga Babińska (druga od lewej) otwiera wystawę

Jest to pierwsza w Grodnie wystawa zbiorowa członków TPP przy ZPB, mieszkających i pracujących w stolicy Białorusi. Są to następujący artyści: Gleb Otczyk, Wasyl Zeńko, Genadiusz Kozieł, Anastazja Chobotowa, Stas Górski, Włodzimierz Zlenko oraz Andrzej Pietkiewicz.

Znani w Mińsku i poza granicami Białorusi niektórzy z malarzy, prezentujących swoje prace w ramach wystawy FRESH ART, po raz pierwszy przedstawili swoją twórczość na osąd grodzieńskiej publiczności. Grodnianom autorów prezentowanych prac przedstawiła współpracująca z mińskim środowiskiem artystycznym wicedyrektor Narodowego Muzeum Sztuki Republiki Białorusi, historyk sztuki Natalia Sielicka.

Przemawia Natalia Sielicka, wicedyrektor Narodowego Muzeum Sztuki Republiki Białorusi, historyk sztuki

Ekspert podkreśliła, że każdy z artystów, którego obrazy są eksponowane na wystawie FRESH ART, jest artystą samowystarczalnym, spełnionym, wyróżniającym się indywidualnym stylem malarskim. – Twórcza energia, wysoki profesjonalizm każdego z przedstawionych malarzy, stylistyczna i tematyczna różnorodność ich twórczości – to wszystko robi projekt FRESH ART, projektem wyjątkowo atrakcyjnym i pociągającym – oświadczyła Natalia Sielicka.

Włodzimierz Zlenko

Wasyl Zeńko

Walentyna Brysacz, prezes TPP przy ZPB

Kolegów z Mińska powitała podczas otwarcia wystawy także prezes TPP przy ZPB Walentyna Brysacz. Mówiła, że cieszy ją fakt, iż mińskie środowisko Towarzystwa Plastyków Polskich zdobyło się na przedstawienie zbiorowego projektu malarskiego w Grodnie. – Jestem przekonana, że to pierwszy, ale nie ostatni taki projekt – wyraziła nadzieję prezes TPP.

Po prawej Joanna Czartoryska, konsul RP

Życzenia mińskim malarzom z TPP z okazji ich pierwszej zbiorowej wystawy w Grodnie złożyła także wiceprezes ZPB ds. Kultury Renata Dziemiańczuk. Aby podtrzymać kolegów z Mińska na wernisaż do galerii „Tyzenhauz” przybyli licznie polscy malarze z Grodna. Na otwarciu wystawy wśród grodzieńskich miłośników sztuki malarskiej zauważona została konsul w Konsulacie Generalnym RP w Grodnie Joanna Czartoryska.

Gra Włodzimierz Zacharow

Muzyczną oprawą uświetnił wernisaż znany grodzieński gitarzysta-wirtuoz Włodzimierz Zacharow.

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content