HomeKultura„Grodzieńskie Kaziuki 2018” – Palma Grodzieńska Królową Kiermaszu

„Grodzieńskie Kaziuki 2018” – Palma Grodzieńska Królową Kiermaszu

XVII Kiermasz Rękodzieła i Sztuki Ludowej „Grodzieńskie Kaziuki 2018” przeprowadził 4 marca przy wsparciu Konsulatu Generalnego RP w Grodnie Związek Polaków na Białorusi i działające przy nim Towarzystwo Twórców Ludowych.

Tradycja organizowania w Grodnie Kiermaszu Kaziukowego z okazji Dnia Św. Kazimierza ma już 17 lat. Zapoczątkował ją w grodzie nad Niemnem Związek Polaków na Białorusi. Obecnie Kaziuki na Św. Kazimierza organizują w Grodnie równolegle z ZPB także władze miejskie.

Zorganizowany przez ZPB przy wsparciu Konsulatu Generalnego RP w Grodnie XVII Kiermasz Rękodzieła i Sztuki Ludowej „Grodzieńskie Kaziuki 2018” nie dorównywał rozmachem Kaziukom, zorganizowanym 4 marca przez władze grodzieńskie w centrum miasta. Wyróżniał się jednak prawdziwą kaziukową atmosferą, nawiązującą do kilkusetletniej tradycji Rzeczypospolitej i Wielkiego Księstwa Litewskiego, w którym organizowano kiermasze odpustowe na Św. Kazimierza. Atmosferę tę setki gości kiermaszu zawdzięczali rękodzielnikom, twórcom ludowym, zespołom artystycznym i artystom, którzy zjechali się do Grodna na zaproszenie ZPB z całej Grodzieńszczyzny, a nawet z Mińska.

Podczas trwania kiermaszu jego organizatorzy zapewnili zwiedzającym, podziwiającym stoiska twórców ludowych i kupującym wyroby rękodzieła, bogaty i różnorodny program artystyczny. Na scenie Kaziuków wystąpiły działające przy ZPB zespoły artystyczne, m.in.: „Nadniemeńskie Melodie” z Uniwersytetu Trzeciego Wieku, „Lidziejka” z Oddziału ZPB w Lidzie, „Akwarela” z Polskiej Szkoły Społecznej przy ZPB w Grodnie, „Przyjaciółka” z Oddziału ZPB w Raduniu, a także artyści z Werenowa, Jezior i innych miejscowości. Swój debiut artystyczny z przedstawieniem o Świętym Kazimierzu – patronie Polski i Litwy oraz opiekunie rzemieślników, miał podczas kiermaszu zespół teatralno-artystyczny, założony niedawno przez członków Oddziału ZPB w Grodnie na czele z prezes oddziału Janiną Sołowicz.

Sala aktowa ZPB nie mogła zmieścić wszystkich przybyłych na Kaziuki rękodzielników i artystów, więc oddzielne stoiska z wyrobami rękodzieła i potrawami kuchni regionalnej, którymi częstowano gości jarmarku odpustowego, zorganizowały pod namiotami przy wejściu do sali aktowej Oddziały ZPB z Grodna, Lidy i Wielkiej Brzostowicy.

Wśród gości „Grodzieńskich Kaziuków 2018” byli zauważeni pracujący w grodzie nad Niemnem polscy dyplomaci, w tym konsul generalny RP w Grodnie Jarosław Książek. Radosną nowiną o zdobyciu przez sportowców ZPB trzeciego miejsca drużynowego na zakończonych w Krynicy Zdrój XIII Światowych Zimowych Igrzyskach Polonijnych podzieliła się z uczestnikami i gośćmi kiermaszu prezes ZPB Andżelika Borys. Podkreśliła ona, że ZPB prężnie działa i odnosi sukcesy na różnych płaszczyznach, czego dowodem jest regularne organizowanie dużych przedsięwzięć kulturalnych, takich jak Kiermasz Kaziukowy i zdobywanie najcenniejszych trofeów na światowych polonijnych imprezach sportowych. Wystąpienie Andżeliki Borys zostało przyjęte owacją przez uczestników i gości kiermaszu kaziukowego.

Głównymi bohaterami „Grodzieńskich Kaziuków 2018” byli jednak rękodzielnicy i twórcy ludowi. W celu uhonorowania najwybitniejszych z nich organizatorzy tradycyjnie przeprowadzili konkurs w kategoriach: „Kaziukowy Przysmak” (wśród wyrobów kulinarnych i cukierniczych), „Sztuka Ludowa” (wśród wyrobów rękodzieła tradycyjnego) oraz „Rękodzieło Współczesne” (wśród wyrobów, wykonywanych w technikach nieznanych naszym przodkom).

Jury, w skład którego weszli: konsul generalny RP w Grodnie Jarosław Książek, konsul RP Anna Walczak oraz członek Zarządu Głównego ZPB Andrzej Poczobut, wytypowało po trzech zdobywców nagród w każdej kategorii.

Dodatkowo jurorzy wyróżnili najciekawszą prezentację kuchni polskiej, za którą nagrodę otrzymał Oddział ZPB w Lidzie.

W kategorii „Kaziukowy Przysmak” jurorzy postanowili przyznać nagrodę Grand Prix, którą otrzymało ciasto z Radunia i gospodyni, która je wypiekła – prezes Oddziału ZPB w Raduniu Halina Żegzdryń.

Podium w tej kategorii konkursowej wygląda natomiast tak:

I miejsce – Anna Kobyłko ze Smorgoni;
II miejsce – Ludmiła Malwicka z Indury;
III miejsce – Janina Sołowicz z Grodna.

W najbardziej prestiżowej kategorii konkursowej „Sztuka Ludowa” zwyciężył wyrób zwany Królową Kaziuków – Palma Wielkanocna autorstwa wybitnej twórczyni ludowej Dominiki Kowalonok, robiącej tradycyjne Palmy Grodzieńskie. Na drugim miejscu w tej kategorii uplasowały się wyroby ze słomy autorstwa Haliny Rudź, a na trzecim – obrazy i kompozycje z kwiatów (florystyka) Natalii Archipienki.

W kategorii „Rękodzieła Współczesnego” zwyciężył robiący prawdziwe dzieła sztuki z korzeni i gałęzi drzew – Anatol Zubanow z Rosi. Nagrodę za drugie miejsce otrzymała mistrzyni szydełka Anna Łyskowiec z Wielkiej Brzostowicy. Kowal Walery Grinaszkiewicz z Grodna uplasował się na trzecim miejscu w tej kategorii.

Podsumowania konkursu kaziukowego dokonał przewodniczący jury konsul generalny Jarosław Książek. Zapewnił on, że wraz z kolegami ze składu jurorskiego miał niełatwe zadanie i tak naprawdę na miano zwycięzcy konkursu zasłużył każdy biorący w nim udział mistrz, czy mistrzyni rękodzieła.

Nikt z rękodzielników i artystów, uświetniających muzyką „Grodzieńskie Kaziuki 2018”, nie opuścił zresztą kiermaszu bez nagrody.

Jak ujawniła organizator kiermaszu z ramienia ZPB – wiceprezes Renata Dziemiańczuk, wszystkie nagrody, rozdane na Kaziukach, ufundował współorganizator Kiermaszu Rękodzieła i Sztuki Ludowej „Grodzieńskie Kaziuki 2018” – Konsulat Generalny RP w Grodnie.

Zachęcamy Państwa do obejrzenia fotoreportażu z „Grodzieńskich Kaziuków 2018” zorganizowanych przez ZPB:

 

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content