HomeHistoriaSpotkanie z Piotrem Kościńskim – autorem książki „Obrońca Grodna. Zapomniany bohater”

Spotkanie z Piotrem Kościńskim – autorem książki „Obrońca Grodna. Zapomniany bohater”

Związek Polaków na Białorusi zaprasza swoich działaczy i miłośników historii Grodna 10 marca na spotkanie z Piotrem Kościńskim, autorem książki „Obrońca Grodna. Zapomniany bohater”, opowiadającej o dowódcy obrony Grodna we wrześniu 1939 roku – majorze Benedykcie Serafinie.

Piotr Kościński

Piotr Kościński jest doskonale znany Polakom na Białorusi, jako dziennikarz „Rzeczpospolitej” przez wiele lat opisujący życie polskich społeczności za wschodnią granicą Polski, w tym na Białorusi, a także jako producent filmu o obronie Grodna we wrześniu 1939 roku pt. „Krew na bruku. Grodno 1939”, zrealizowanego we współpracy ze Związkiem Polaków na Białorusi przez Fundację Joachima Lelewela, której Piotr Kościński jest prezesem.

Po zrealizowaniu filmu „Krew na bruku. Grodno 1939” Piotr Kościński postanowił głębiej zbadać przedwojenną biografię oraz wojenny i powojenny los jednego z bohaterów filmu – faktycznego dowódcy obrony Grodna przed Armią Czerwoną we wrześniu 1939 roku – majora Benedykta Serafina. Zainspirowany informacjami, które odnalazł, postanowił upamiętnić dowódcę obrony Grodna, pisząc o nim książkę, której tytuł „Obrońca Grodna. Zapomniany bohater” sugeruje, że postać majora Benedykta Serafina, który jako jeden z niewielu dowódców we wrześniu 1939 roku zdobył się na względnie skuteczną organizację obrony polskiego miasta przed atakiem Sowietów, jest godna szerszego upamiętnienia.

Okładka książki „Obrońca Grodna. Zapomniany bohater”

Recenzję książki „Obrońca Grodna. Zapomniany bohater” autorstwa znanego reżysera filmowego i scenarzysty Janusza Petelskiego, pomagającego przy realizacji filmu „Krew na bruku. Grodno 1939”, publikowaliśmy we wrześniu ubiegłego roku.

Zachęcamy do jej ponownego przeczytania przed udaniem się na spotkanie z Piotrem Kościńskim, które odbędzie się w Grodnie w dniu 10 marca o godzinie 18.00 w sali nr 100 przy ul. Budionnego 48a.

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content