Instytut Pamięci Narodowej wydał kalendarz ścienny na 2014 rok z reprodukcjami portretów żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego. Autorami prezentowanych prac są malarze zrzeszeni w Towarzystwie Plastyków Polskich przy Związku Polaków na Białorusi.
Wydany przez białostockie Biuro Edukacji Publicznej IPN kalendarz nosi tytuł „Żołnierze Polski Podziemnej”. Są w nim zamieszczone reprodukcje portretów między innymi Witolda Pileckiego, Zygmunta Szendzielarza ps. ”Łupaszka”, Jana Piwnika ps. „Ponury”, a także dowódców związanych z Armią Krajową okręgu wileńskiego i nowogródzkiego. Jedną z postaci umieszczonych w kalendarzu jest kpt. Weronika Sebastianowicz ps. „Różyczka”, prezes Stowarzyszenia Żołnierzy AK na Białorusi i członkini Zarządu Głównego ZPB.
Jak zauważa Polskie Radio – kalendarz jest niezwykłą lekcją historii. Uwzględniono w nim święta religijne i państwowe, m.in. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych (1 marca), Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu (27 stycznia), ale także ważniejsze rocznice historyczne, na przykład: przekształcenie ZWZ w AK (14 lutego), rocznicę bitwy pod Monte Cassino (18 maja), rocznice niemieckiej i sowieckiej agresji na Polskę (zarazem Dzień Sybiraka) (1 i 17 września) i wiele innych.
Pomysł takiej formy kalendarza jest efektem wystawy, która została otwarta w białostockim Oddziale IPN w dniu 27 września 2013 roku i uświetniała obchody Dnia Polskiego Państwa Podziemnego oraz uroczystą galę wręczenia Nagrody Honorowej „Świadek Historii”
Kalendarz to nie lada gratka dla miłośników historii i kolekcjonerów. Nie będzie go można kupić. Oficjalna prezentacja kalendarza z udziałem Konsula Generalnego RP w Grodnie Andrzeja Chodkiewicza, odbyła się wczoraj na białostockim Przystanku Historia (siedziba Archiwum i Muzeum Archidiecezjalnego w Białymstoku).
Prezentacja kalendarza „Żołnierze Polski Podziemnej” z reprodukcjami artystów z Towarzystwa Plastyków Polskich przy ZPB jest planowana także w Grodnie pod koniec stycznia.
Prezentowane w kalendarzu portrety pochodzą z wystawy zbiorowej polskich malarzy z Białorusi pt. ”Pamięci bohaterów Armii Krajowej”. Wystawę w ubiegłym roku na ZPB organizował między innymi w rejonie szczuczyńskim, z okazji poświęcenia w Raczkowszczyźnie krzyża pamięci ostatniego dowódcy połączonych sił AK Lida Szczuczyn Anatola Radziwonika ps. „Olech”, a także w Grodnie. Potem wystawa była prezentowana w wielu miastach w Polsce.
a.pis. za Kresy24.pl/polskieradio.pl
student / 16 stycznia, 2014
Szkoda, że nie można kupić 🙁 Można wiedzieć w jaki sposób można go zdobyć w Polsce?
/
Pedro / 10 sierpnia, 2014
Witam, termin urytozscości to 15 sierpnia 2013 z tym, że jest to czwartek (święto), Ostrołęka. Czy ten termin jest wolny ? Oczywiście zdjęcia z plenerem włącznie. Jak to się przedstawia cenowo ? Joanna J .
/