HomeOświataZwiązek Polaków odebrał książki od województwa kujawsko-pomorskiego

Związek Polaków odebrał książki od województwa kujawsko-pomorskiego

Kolejny region w Polsce wsparł akcję Związku Polaków na Białorusi „Książka dla Białorusi”.

Ksiazka_na_Bialorus_Kujawsko_Pomorskie

Mieczysław Jaśkiewicz, Andżelika Borys i Robert Tyszkiewicz

Osiem tysięcy sześćset książek i podręczników do nauki języka polskiego przekazali wczoraj w Białymstoku na ręce przewodniczącej Rady Naczelnej ZPB Andżeliki Borys i prezesa organizacji Mieczysława Jaśkiewicza przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Ksiazka_na_Bialorus_Kujawsko_Pomorskie_08

Darczyńców reprezentował Denis Dembek, kierownik Biura Współpracy Zagranicznej w urzędzie marszałkowskim w Toruniu. Samorządowiec podkreślił, iż białostoccy politycy i samorządowcy mają świetne relacje z Polakami na Białorusi – stąd wybór Białegostoku jako miasta, z którego dar mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego zostanie przetransportowany na Białoruś.

Ksiazka_na_Bialorus_Kujawsko_Pomorskie_02

Andżelika Borys, Rober Tyszkiewicz i Denis Dembek

Ksiazka_na_Bialorus_Kujawsko_Pomorskie_03

Denis Dembek odpowiada na pytania dziennikarzy

W charakterze pośrednika w dostarczeniu książek na Białoruś występuje wieloletni przyjaciel ZPB, podlaski poseł Platformy Obywatelskiej na Sejm RP, członek sejmowej komisji spraw zagranicznych Robert Tyszkiewicz.

Ksiazka_na_Bialorus_Kujawsko_Pomorskie_01

Na pytania dziennikarzy odpowiada przewodnicząca Rady Naczelnej ZPB Andżelika Borys

Polityk mówił wczoraj o dużym znaczeniu współpracy samorządów w Polsce ze Związkiem Polaków na Białorusi. – Współpraca z tego szczebla może być bardziej efektywna, niż z poziomu rządu czy parlamentu – zaznaczył Robert Tyszkiewicz, apelując do samorządowców w Polsce, aby za przykładem województwa kujawsko-pomorskiego i innych regionów podejmowali bezpośrednią współpracę z ZPB, który najlepiej reprezentuje interesy społeczności polskiej na Białorusi i ma doskonałe rozeznanie, jeśli chodzi o poszukiwanie dla samorządów wiarygodnych partnerów na Białorusi, zwłaszcza w zakresie współpracy kulturalnej czy oświatowej.

Ksiazka_na_Bialorus_Kujawsko_Pomorskie_07

Robert Tyszkiewicz, pytany przez dziennikarzy o termin dostarczenia książek Polakom na Białoruś, zapewnił, iż stanie się to w najbliższych dniach lub tygodniach.

Andżelika Borys, dziękując za wsparcie zainicjowanej przez nią akcji zbiórki podręczników i książek dla chcących się uczyć mowy ojczystej Polaków na Białorusi, zapewniła, iż książki trafią do zakładanych przez oddziały ZPB społecznych punktów nauki języka polskiego. – Nauczanie języka, tworzenie nowych, społecznych podmiotów, zajmujących się polską oświatą na Białorusi, to jedno z najważniejszych zadań Związku – podkreśliła Borys. Mówiła, że ZPB ma listę podręczników, o które proszą nauczyciele, i apeluje do chętnych, by, jeśli mają takie możliwości, przekazywali te książki.

Ksiazka_na_Bialorus_Kujawsko_Pomorskie_06

Przypomnijmy, że niedawno Związek Polaków otrzymał dużą partię podręczników do nauki języka polskiego z Krakowa. Zbiórki podręczników i książek dla rodaków na Białorusi są prowadzone też w Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku, Lublinie i innych miastach Polski. Andżelika Borys ma nadzieję, że zbiórka książek – zwłaszcza podręczników – potrwa przez cały 2014 rok.

Ksiazka_na_Bialorus_Kujawsko_Pomorskie_04

– ZPB zależy na tym, by polska mniejszość na Białorusi nie zapomniała języka ojczystego, a w jego nauce pomagają właśnie książki – zauważył Mieczysław Jaśkiewicz.

Ksiazka_na_Bialorus_Kujawsko_Pomorskie_09

Andrzej Pisalnik z Białegostoku

Najnowsze komentarze

  • Gdzie w Warszawie można pomóc? Mam kilka na półce słowników języka polskiego w stanie bardzo dobrym do przekazania 🙂

  • Do studenta. Proszę się zapoznać z tą witryną: http://www.ksiazkadlakresowiaka.pl/

  • Dzięki!

Skomentuj

Skip to content