HomeKulturaChór „Tęcza” religijno-kulturalnie w województwie warmińsko-mazurskim i na Pomorzu

Chór „Tęcza” religijno-kulturalnie w województwie warmińsko-mazurskim i na Pomorzu

Działający przy mińskim oddziale Związku Polaków na Białorusi chór „Tęcza” gościł z koncertami na Pomorzu oraz Warmii i Mazurach w pierwszej połowie stycznia.

Chor_Tecza

Przy Sanktuarium Maryjnym w Gietrzwałdzie

Artystów z Mińska zaprosił na Pomorze pochodzący z mińskiej patriotycznej rodziny Igor Jankowski, kompozytor i muzyk, pełniący obecnie funkcję głównego organisty w parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Bolszewie (woj. pomorskie). Organizatorem zaś wyjazdu była prezes mińskiego oddziału ZPB Helena Marczukiewicz.

Chórzyści z „Tęczy” w drodze do Bolszewa zwiedzili stolicę Warmii i Mazur Olsztyn, skąd udali się do miasteczka Gietrzwałd, słynnego z objawienia się w nim latem 1877 roku dwom dziewczynkom Barbarze Samułowskiej i Justynie Szafryńskiej Matki Bożej. Cud objawienia się Matki Bożej młodym mieszkankom Gietrzwałda (wówczas znajdującego się w zaborze pruskim) stał się dla nich i mieszkańców miasteczka wydarzeniem nie tylko religijnym, lecz także patriotycznym, gdyż Matka Boża przemówiła do niewiast w języku polskim, zakazanym w Prusach. Cud objawienia się Matki Bożej w Gietrzwałdzie przyczynił się do wzrostu liczby pielgrzymujących do miejscowego Sanktuarium Maryjnego. Dla chóru „Tęcza” możliwość uświetnienia swoim śpiewem Mszy Świętej w Bazylice Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gietrzwałdzie stało się niezwykle głębokim przeżyciem artystyczno-religijnym.

Chor_Tecza_02

Docelowym punktem wyprawy artystów z Mińska było Bolszewo. Tu, w kościele parafialnym Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, chór także dał pokaz swoich umiejętności. Po nabożeństwie zaś artyści spotkali się z parafianami z Bolszewa, którzy poprosili rodaków z Mińska, aby na czas pobytu zagościli w ich domach.

W czasie pobytu na Pomorzu „Tęcza” koncertowała między innymi w kościele Franciszkańskim w Wejcherowie i kościele NMP Wniebowziętej – Gwiazdy Morza w Sopocie. Polscy artyści z Białorusi, na znak wdzięczności za serdeczne przyjęcie, po koncertach częstowali miejscowych mieszkańców przywiezionym z Mińska pysznym czarnym chlebem.

Chor_Tecza_01

Podczas wycieczki po Trójmieście chórzyści zapalili znicze i pomodlili się w kaplicy Matki Boskiej Ostrobramskiej, w Bazylice Mariackiej w Gdańsku, przy grobie marszałka Macieja Płużyńskiego, byłego prezesa Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, który tragicznie zginął w katastrofie smoleńskiej w 2010 roku.

Niezwykle wzruszający był moment rozstawania się artystów z Mińska z rodakami, goszczącymi ich w swoich domach. „Troska i miłość, którą nas otoczyliście, na zawsze pozostanie w naszych sercach” – mówili polscy artyści z Mińska , dziękując za gościnę.

Ludmiła Burlewicz z Warmi i Mazur oraz Pomorza

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content