HomeHistoriaW Mereczowszczyźnie świętowano rocznicę urodzin Tadeusza Kościuszki

W Mereczowszczyźnie świętowano rocznicę urodzin Tadeusza Kościuszki

W Mereczowszczyźnie, miejscu urodzenia Tadeusza Kościuszki, odbyły się 4  lutego uroczystości upamiętniające 272. rocznicę urodzin bohatera Polaków i Białorusinów. W auli wystawowej Pałacu Pusłowskich w Kosowie (dawn. Kosowie Poleskim) otwarto wystawę „Tadeusz Kościuszko – cena wolności”.

Ekspozycję przygotowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej i Muzeum Kopca Kościuszki w Krakowie, a organizatorami na Białorusi są Konsulat Generalny RP w Brześciu oraz Instytut Polski w Mińsku. Wystawa odbywa się w ramach uroczystych wydarzeń poświęconych rocznicy urodzin Tadeusza Kościuszki. Eksponaty będzie się można oglądać do 30 kwietnia. Wcześniej wystawa prezentowana była w Mińsku i w Witebsku.

Uroczystości rocznicowe rozpoczęła Msza św. w kościele pw. Świętej Trójcy w Kosowie. W świątyni znajduje się tablica upamiętniająca chrzest Tadeusza Kościuszki w 1746 roku.

Po nabożeństwie w kościele, dyplomaci z Polski, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii, Ukrainy i Białorusi złożyli kwiaty pod głazem z tablicą w pobliżu dworku Kościuszki w Mereczowszczyźnie. Obecni tam byli również przedstawiciele organizacji polskich i białoruskich. W sumie urodziny Kościuszki świętowało na Ziemi Brzeskiej kilkaset osób.

„Kościuszko to obywatel świata, z którego dumne są różne narody, m.in. polski, białoruski, litewski, francuski” – powiedział Polskiej Agencji Prasowej Anton Astapowicz ze społecznego Towarzystwa Ochrony Pomników Historii i Kultury, organizator „urodzinowego” objazdu miejsc związanych z życiem Kościuszki.

„Był to człowiek wielkiego formatu i, szczerze mówiąc, nie powinno się mówić o Powstaniu Kościuszkowskim, lecz o regularnej wojnie o niepodległość Rzeczypospolitej” – ocenił Anton Astapowicz.

Uczcić pamięć Kościuszki, uznawanego za bohatera w wielu krajach, przybyli m.in. przedstawiciele lokalnych władz, Konsulatu Generalnego RP w Brześciu i Instytutu Polskiego w Mińsku, akredytowani na Białorusi dyplomaci m.in. z Ukrainy, Rosji, USA, konsul honorowy Francji.

Do Mereczowszczyzny przybyło też kilka autokarów – głównie z Polski, ale także z Białorusi.

Wkrótce – gdy tylko skończy się zima – w Mereczowszczyźnie stanie pierwszy na Białorusi pomnik Kościuszki. Środki na jego powstanie zebrali za pośrednictwem internetu aktywiści społeczni z Białorusi.

Podejmowane są także działania na rzecz objęcia rodzinnych stron Kościuszki ruchem bezwizowym. Obecnie działa on w części obwodu brzeskiego, ale nie obejmuje rejonu iwacewickego.

Tadeusz Kościuszko urodził się 4 lutego 1746 roku w Mereczowszczyźnie, w dzisiejszym obwodzie brzeskim. Jest symbolem polskich dążeń niepodległościowych; w 1794 roku stanął na czele powstania przeciwko Rosji i Prusom. Wcześniej walczył także w wojnie o niepodległość USA. W 1796 roku został zmuszony do emigracji przez władze carskie. Koniec życia spędził na emigracji w szwajcarskiej Solurze.

Znadniemna.pl za Kresy24.pl/dzieje.pl/svaboda.org/fot. svaboda.org

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content