HomeHistoriaPrezentacja książki o Kolumnach Sławy w Oddziale ZPB w Mińsku

Prezentacja książki o Kolumnach Sławy w Oddziale ZPB w Mińsku

Album pt. „Kolumny Sławy ku czci Konstytucji 3 Maja” autorstwa II sekretarz Ambasady RP w Mińsku Elżbiety Iniewskiej został zaprezentowany 30 stycznia w siedzibie stołecznego oddziału Związku Polaków na Białorusi.

Podczas prezentacji w siedzibie Oddziału ZPB w Mińsku

Prezentację poprowadziła prezes Oddziału ZPB w Mińsku Helena Marczukiewicz. W wydarzeniu wzięła udział także autorka albumu Elżbieta Iniewska. Przemawiając do przybyłych na prezentację opowiedziała ona o tradycji upamiętnienia Konstytucji 3 Maja w formie stawianych na jej cześć pomników w kształcie kolumny.

Upamiętnienia te, bądź pozostałości po nich, można obecnie spotkać na terenie Polski, Białorusi i Litwy. Najczęściej Kolumny ku czci Konstytucji 3 Maja zdobiono figurą trębacza, ogłaszającego dobrą nowinę.

Na ziemi białoruskiej, jak ujawniła autorka, mogło być wzniesionych nawet 300 takich upamiętnień. Większość z nich, niestety, nie przetrwała do naszych czasów, a te, które przetrwały, najczęściej przebywają w bardzo złym stanie i wymagają renowacji.

Elżbieta Iniewska (po prawej) rozmawia z czytelniczką

W wydanym przez Elżbietę Iniewską albumie zgromadzono informacje o 16 kolumnach. Zamieszczono ich fotografie oraz opisy tekstowe w trzech językach – polskim, białoruskim oraz rosyjskim. Na dwa ostatnie książkę z polskiego przetłumaczyła Anna Ciszuk.

Prezentacja albumu „Kolumny Sławy ku czci Konstytucji 3 Maja” autorstwa Elżbiety Iniewskiej zakończyło się wspólnym odśpiewaniem przez obecnych nieformalnego hymnu środowiska Polaków Mińska – piosenki „Polsko moja”, autorstwa Heleny Abramowicz, która osobiście akompaniowała do wykonania swojego utworu.

Ałła Rowbo z Mińska, zdjęcia Natalii Cymbalist

Najnowsze komentarze

  • ,Super! Thank you, Alla!

Skomentuj

Skip to content