HomeOświataPierwsza dostawa podręczników w ramach akcji ZPB „Książka dla Białorusi”

Pierwsza dostawa podręczników w ramach akcji ZPB „Książka dla Białorusi”

Sto pięćdziesiąt egzemplarzy PODRĘCZNIKÓW DO NAUKI JĘZYKA POLSKIEGO dla zaawansowanych pod redakcją Ewy Lipińskiej i Elżbiety Grażyny Dąmbskiej dostarczono do Związku Polaków na Białorusi w ramach akcji naszej organizacji „Książka dla Białorusi”. Dary pochodzą od władz województwa małopolskiego.

Przekazanie_ksiazek_z_Krakowa

Akcję zbierania podręczników do nauki języka polskiego dla placówek oświatowych na Bialorusi zainicjowała w październiku ubiegłego roku przewodnicząca Rady Naczelnej ZPB Andżelika Borys.

Przewodniczaca Rady Naczelnej ZPB Andżelika Borys i wiceprezes ZPB Helena Dubowska rozpakowują paczki z podręcznikami

Przewodniczaca Rady Naczelnej ZPB Andżelika Borys i wiceprezes ZPB Helena Dubowska rozpakowują paczki z podręcznikami

Jedni z pierwszych wśród polskich samorządowców o potrzebach polskiej oświaty na Białorusi usłyszeli podczas październikowego spotkania z delegacją ZPB w Krakowie  radni Sejmiku Województwa Małopolskiego z Komisji ds. Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą, na czele z przewodniczącym Markiem Lasotą.

Po spotkaniu z delegacją ZPB Marek Lasota przekazał informację o potrzebach Polaków na Białorusi do Urzędu Marszałka Województwa Małopolskiego Marka Sowy, który znalazł środki na zakup stu pięćdziesięciu dwutomowych podręczników dla rodaków za wschodnią granicą Polski.

– Jesteśmy niezmiernie wdzięczni samorządowcom z Małopolski za tak cenny dar, za pamięć o naszej wizycie i za wzorowe wywiązanie się z obietnicy – mówi nam Andżelika Borys. Przewodnicząca Rady Naczelnej ZPB podkreśla, że wszystkie dostarczone z Krakowa egzemplarze podręczników pochodzą prosto z drukarni, czyli nie byli dotąd używane. – Myślę, iż świadomość tego, że rodacy w Polsce wydali niemałe przecież, jak na realia białoruskie, pieniądze na zakup nowych podręczników jeszcze bardziej zmotywuje do nauki mowy ojczystej uczniów naszych placówek oświatowych – dodaje działaczka ZPB.

Przekazanie_ksiazek_z_Krakowa_02

– Sto piędziesiąt podręczników to oczywiście kropla w morzu naszych potrzeb – zaznacza Andżelika Borys. – Ale zwiastuje ona szerszy strumień pomocy Polakom na Białorusi, który popłynie, mam nadzieję, kiedy dojdzie do przekazania nam podręczników i książek w języku polskim od innych darczyńców – dodaje Borys.

Przypomnijmy, iż w odpowiedzi na apel przewodniczącej Rady Naczelnej ZPB o potrzebie podręczników do nauki języka polskiego na Białorusi, rodacy w Polsce odpowiedzieli kilkoma inicjatywami. Najbardziej znana z nich to zainicjowana przez posła do Parlamentu Europejskiego i fundatora Fundacji Energia dla Europy Pawła Kowala akcja „Z książką na Wschód”, poza Białorusią obejmująca także Ukrainę.

Niezwykle cenna jest także inicjatywa działaczki Stowarzyszenia „Instytut dialogu kultur i religii” Klaudii Rusjan, która zorganizowała wśród polskiej młodzieży zbiórkę książek i podręczników dla rodaków na Białorusi pod nazwą „Książka dla Kresowiaka” . W ramach tej akcji młodzieży udało się zgromadzić ponad dwie tony książek, które czekają na transport aby trafić na Białoruś.

W najbliższych dniach podsumowanie jeszcze jednej zbiórki pomocy dydaktycznych dla Polaków na Białorusi odbędzie się w Białymstoku. Za tą akcją stoi polityk Robert Tyszkiewicz, poseł na Sejm RP i mąz zaufania Związku Polaków na Białorusi.

– Mamy nadzieję, że za przykładem województwa małopolskiego w zaspokojenie potrzeb edukacyjnych Polaków na Białorusi włączą się także inne samorządy w Polsce – mówi Andżelika Borys.

Andrzej Pisalnik

Najnowsze komentarze

Skomentuj

Skip to content