HomeKulturaZespoły z Białorusi laureatami XXIV Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie!

Zespoły z Białorusi laureatami XXIV Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie!

Trzecie miejsca w swoich kategoriach konkursowych zdobyły na XXIV Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie reprezentujące Białoruś chór  „PRZYSZŁOŚĆ” z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Nowej Myszy oraz zespół wokalno-instrumentalny „CREDO” z Oddziału Związku Polaków na Białorusi w Brześciu.

Chór „PRZYSZŁOŚĆ” z Nowej Myszy, fot.: Piotr Wyparło/mfkip.pl

Zespół „CREDO” z Brześcia, fot.: Piotr Wyparło/mfkip.pl

Do udziału w konkursie finałowym w Będzinie, który zakończył się 14 stycznia wielkim Koncertem Galowym, wieńczącym tegoroczną edycję Festiwalu, chór „PRZYSZŁOŚĆ” i zespół „CREDO” zostały wytypowane w wyniku eliminacji, organizowanych na Białorusi przez Związek Polaków.

W finale Festiwalu wystąpiło ponad 130 solistów, chórów i zespołów z Polski, Ukrainy, Białorusi i Litwy.

„Szczególnie cieszy nas oraz napawa wielką nadzieją na dalszą owocną współpracę udział w przesłuchaniach eliminacyjnych oraz finałowych naszych drogich rodaków mieszkających na Kresach Wschodnich, na Ukrainie, na Białorusi oraz na Litwie. Wasza obecność na Festiwalu oraz wielka troska o polskie, rodzime obyczaje, o wiarę, kulturę i język są wielkim dziełem wielu pokoleń waszych przodków oraz niezwykłym darem dla wszystkich nas i dla naszej ukochanej Ojczyzny. To właśnie wy jesteście Ambasadorami naszego Kraju wszędzie, gdzie prowadzą was wasze życiowe ścieżki, wszędzie, gdzie przez język, słowa i muzykę przyznajecie się do swoich korzeni, manifestując autentyczną i duchową jedność z Polską” – powiedziała przewodnicząca jury prof. Teresa Krasowska.

Przewodnicząca jury XXIV Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie prof. Teresa Krasowska, fot.: Piotr Wyparło/mfkip.pl

 

„Śpiewajmy kolędy Panu Bogu na chwałę! Śpiewajmy kolędy dla dalszego rozwoju Kościoła, dla dalszego rozwoju polskiej kultury sakralnej i muzycznej oraz dla naszej wspólnej wielkiej radości i duchowo-artystycznego pożytku!” – dodała prof. Krasowska.

Widownia Koncertu Galowego była wypełniona do ostatniego miejsca i żywiołowo włączała się w znane wszystkim utwory. Wśród gości znaleźli się m.in. wicemarszałek Senatu RP Adam Bielan i biskup diecezjalny diecezji sosnowieckiej (metropolia częstochowska) Grzegorz Kaszak.

Bp Grzegorz Kaszak, fot.: Piotr Wyparło/mfkip.pl

Przypomnijmy, że w trakcie eliminacji białoruskich XXIV Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek , które odbyły się 10 grudnia 2017 roku w Domu Polskim w Baranowiczach chór „PRZYSZŁOŚĆ” zdobył Grand Prix, a zespołowi „CREDO” jury eliminacji na czele z wiceprezes ZPB Renatą Dziemiańczuk przyznało pierwsze miejsce.

Za zajęcie trzecich miejsc na XXIV Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie w swoich kategoriach konkursowych chór „PRZYSZŁOŚĆ” (kategoria „chóry parafialne”) i zespół „CREDO” (kategoria „młodzieżowe zespoły wokalno-instrumentalne”) otrzymały także nagrody pieniężne wysokości 500 złotych.

Znadniemna.pl na podstawie ekai.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content