HomeKultura„Przyszłość” z Nowej Myszy z Grand Prix białoruskich eliminacji Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie

„Przyszłość” z Nowej Myszy z Grand Prix białoruskich eliminacji Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie

Chór „Przyszłość” z Nowej Myszy zdobył Grand Prix białoruskich eliminacji do XXIV Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie im. Księdza Kazimierza Szwarlika. Oficjalnym organizatorem białoruskiego etapu eliminacji festiwalu, które odbyły się 10 grudnia w Domu Polskim w Baranowiczach, jest Związek Polaków na Białorusi.

Zdobywca Grand Prix białoruskich eliminacji XXIV Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie im. Księdza Kazimierza Szwarlika – chór „Przyszłość” z Nowej Myszy

Na białoruskie eliminacje XXIV Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie im. Księdza Kazimierza Szwarlika zjechała się do Baranowicz w niedzielę, 10 grudnia, rekordowa liczba uczestników. O dwie przepustki do przesłuchań finałowych w Będzinie rywalizowało dwadzieścia sześć zespołów i solistów, w tym cztery chóry mieszane i kilka dziecięcych. Ogółem na scenę wyszło ponad 350 artystów, reprezentujących większość obwodów Białorusi: grodzieński, miński, brzeski oraz mohylewski.

Jury konkursu składało się z profesjonalistów, wykładających muzykę i śpiew chóralny w szkołach muzycznych Baranowicz. Na przewodniczącą jury przez jurorów została wybrana wiceprezes ZPB ds. Kultury Renata Dziemiańczuk, reprezentująca oficjalnego partnera na Białorusi Fundacji Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek oraz Urzędu Miejskiego w Będzinie – organizatorów XXIV Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie im. Księdza Kazimierza Szwarlika.

W skład jury konkursu weszli wykładowcy muzyki i śpiewu chóralnego na uczelniach muzycznych Baranowicz. Przewodniczącą jury została Renata Dziemiańczuk, wiceprezes ZPB ds. Kultury (pierwsza od prawej)

Przesłuchania uczestników eliminacji trwały przez około cztery godziny, w ciągu których w auli Domu Polskiego w Baranowiczach rozbrzmiewały najpiękniejsze polskie kolędy, a także ukraińskie, a nawet religijne pieśni bożonarodzeniowe, śpiewane po rosyjsku.

Już pod koniec przesłuchań, jako przedostatni, na scenie pojawił się chór mieszany „Przyszłość” z parafii Przemienienia Pańskiego w Nowej Myszy. Kiedy chórzyści ustawili się przed publicznością, nie wszyscy zauważyli stojącego z boku i ściskającego w dłoni mikrofon młodego człowieka. Później, kiedy chór zaczął śpiewać ukraińską kolędę ludową „Dobryj weczir”, publiczność usłyszała dźwięki perkusji, której jednak na scenie nie było. Dźwięki te, jak się okazało, naśladował, wykorzystując technikę śpiewu, zwaną beatboxem, młody człowiek, stojący z mikrofonem obok chóru. Połączenie tradycyjnego śpiewu chóralnego z podkładem beatboxowym zrobiło na publiczności i jurorach mocne wrażenie. Występ chóru „Przyszłość” z Nowej Myszy żegnano gromkimi oklaskami i okrzykami „Brawo!”

Po zakończeniu przesłuchań konkursowych jurorzy nie mieli wątpliwości co do tego, że Grand Prix i prawo reprezentowania Białorusi na etapie przesłuchań finałowych XXIV Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie im. Księdza Kazimierza Szwarlika bezdyskusyjnie należy się chórowi „Przyszłość” z Nowej Myszy.

Do rozegrania była jednak jeszcze jedna przepustka do Będzina, a także miejsca premiowane, dla zdobywców których nagrody ufundował Konsulat Generalny RP w Brześciu.

Po trudnej, nieco nerwowej, naradzie drugą przepustkę na festiwal w Będzinie jury postanowiło oddać wykonawcom, reprezentującym młode pokolenie polskich artystów z Białorusi – działającemu przy Oddziale ZPB w Brześciu zespołowi wokalno-instrumentalnemu „CREDO”, którego młodzi soliści zauroczyli jurorów przepiękną polską wymową w kolędach „Betlejemskie pole śpi”, „A wczora z wieczora” i Cicha noc”, do których dzieciakom akompaniowali na instrumentach muzycznych dorośli członkowie zespołu.

W kategorii dziecięcej pierwsze miejsce ex aequo z „CREDO”, bez prawa reprezentowania Białorusi w Będzinie, jury przyznało dziecięcemu chórowi „Wisienka” z Mińska.

Śpiewa chór „Wisienka” z Mińska

Kolejne miejsca w dziecięcej kategorii wykonawców kolęd na eliminacjach w Baranowiczach zdobyły:

II miejsce – zespół wokalno-instrumentalny „Śpiewające Gitary” z Lidy;

Sekcja instrumentalna zespołu „Śpiewające gitary” z Lidy

III miejsce – młodzieżowy zespół muzyczny „SCOPy” ze Słonimia.

Młodzieżowy zespół muzyczny „SCOPy” ze Słonimia

Wśród dorosłych artystów premiowane miejsca rozdano następującym zespołom:

I miejsce – działający przy ZPB chór kameralny z Grodna „SURSUM CORDA”;

Chór kameralny „SURSUM CORDA” z Grodna

II miejsce – chór mieszany z Grodna „VOX DOMINI”;

Chór mieszany „VOX DOMINI” z Grodna

III miejsce – ex aequo zespół wokalno-instrumentalny „Przyjaźń” z Lachowicz.

Zespół wokalno-instrumentalny „Przyjaźń” z Lachowicz

III miejsce – ex aequo chór „Polonez” z Mińska

Chór „Polonez” z Mińska

Proponujemy Państwu obejrzenie fotorelacji z białoruskich eliminacji XXIV Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie im. Księdza Kazimierza Szwarlika, które się odbyły 10 grudnia w Domu Polskim w Baranowiczach:

Aryna Chryszanowicz z Lidy

Daria Ciechanowicz z Lidy

Jana Kuzmicz z Iwia

Małgorzata Zachar z Iwia

Tatiana Czapla z Lidy

Alona Titowa z Mohylewa

Rodzeństwo Andrzej Łopato i Anastazja Łopato z Iwia

Bracia Marek i Zachar Spiridowiczowie ze Smorgoni

Aryna Bartoszewicz i Aryna Taboła z Lidy

Zespół wokalny GROMADA ZUCHOWA „ZIELONA WYSPA” ze Słonimia

Grupa wokalna „Głos znad Wilii” ze Smorgoni

Ina Żych, kierowniczka zespołu „Głos znad Wilii”

Zespół „Śpiewające gitary” z Lidy

Zespół wokalno-instrumentalny „Credo” z Brześcia

Schola liturgiczna „JUTRZENKA” z Iwia

Schola liturgiczna „KOLORY RADOŚCI” ze Słonimia

Dziecięcy chór „Wisienka” z Mińska

Jadwiga Szustal i Edward Gołosunow z Baranowicz

Zespół „Młode babcie” z Mińska w poszerzonym składzie – z dziadkami i wnukami

Chór kameralny „SURSUM CORDA” z Grodna

Chór „Czerwone Maki” z Mińska

Chór „Polonez” z Mińska

Chór „Przyszłość” z Nowej Myszy

Uczestnik chóru „Przyszłość” z Nowej Myszy, zapewniający chórowi beatboxowy podkład

Chór „VOX DOMINI” z Grodna

Występ na bis zdobywców Grand Prix – chóru „Przyszłość” z Nowej Myszy

Kierownik chóru „Przyszłośc” z Nowej Myszy Swietłana Żukowska odbiera nagrodę rzeczową za zdobycie Grand Prix białoruskich eliminacji XXIV Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie im. Księdza Kazimierza Szwarlika

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content